Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Panasonic Electric Works – nový název firmy Matsushita Electric Works v Evropě

číslo 5/2005

Panasonic Electric Works – nový název firmy Matsushita Electric Works v Evropě

Na veletrhu Amper 2005 bylo českým zákazníkům poprvé oficiálně oznámeno, že firma Matsushita Electric Works mění svůj název na Panasonic Electric Works. Jde o další krok v rámci nové strategie globálního koncernu Matsushita – Panasonic (pozn. red.: viz článek v čísle 12/2004 časopisu Automa Matsushita Electric Works mění strategii obchodních značek).

Obr. 1.

Obr. 1. Sídlo kanceláře podpory prodeje pro ČR a SR Panasonic Electric Works Czech, s. r. o., v Plané u Mariánských Lázní

K 1. 4. 2004 získala japonská společnost Matsushita Electric Industrial (MEI), známá díky své celosvětově používané značce Panasonic, většinu akcií v sesterské společnosti Matsushita Electric Works (MEW). Součástí následných rozhodnutí je i stanovení společné marketingové strategie v Evropě. Prvním krokem bylo rozhodnutí, že všechny výrobky obou společností ponesou značku Panasonic. Značka Panasonic tak postupně nahradí značku NAiS, kterou dosud nesly výrobky společnosti MEW.

V další etapě budou harmonizovány názvy všech dceřiných společností, přičemž cílem bude zpřehlednit organizační strukturu pro investory, obchodní partnery i zákazníky na celém světě.

V Evropě se název evropské centrály Matsushita Electric Works (Europe) AG k 1. 4. 2005 změnil na Panasonic Electric Works Europe AG. Také v názvech všech jejích dceřiných společností v Evropě bude postupně, v období od dubna do června 2005, jméno Matsushita nahrazeno jménem Panasonic.

Konosuke Matsushita

Konosuke Matsushita se narodil v roce 1894 se ve vesnici Wasamura u Ósaky (Japonsko). Protože se rodině finančně nedařilo, musel v deseti letech opustit školu, rodiče i svých sedm sourozenců. Sám se přestěhoval do Ósaky, kde začal svou kariéru jako učeň v obchodě s jízdními koly. V roce 1910 odešel ke společnosti Osaka Electric Light Company: pracoval zpočátku jako pomocný dělník, později jako elektroinstalatér a nakonec jako inspektor. V roce 1918 založil společnost Matsushita Electric Appliance Factory. Zpočátku měla firma jen tři zaměstnance (jedním z nich byla i Matsushitova manželka), ale už v roce 1922 Matsushita zaměstnával padesát pracovníků. V roce 1923 začala firma vyrábět velmi úspěšné bateriové svítilny pro jízdní kola. Společnost úspěšně přestála dobu hospodářské krize a dále rozšiřovala sortiment výrobků spotřební elektroniky: vyráběla žehličky, chladničky a elektrické baterie.

V té době přešla společnost jako první na světě na organizační uspořádání založené na samostatně hospodařících divizích. Tato myšlenka Konosuke Matsushity je svým významem srovnávána např. s ideou pásové výroby, objevenou a do praxe uvedenou Henry Fordem. Jiné velké společnosti přešly na organizační členění na divize vesměs až po druhé světové válce.

V době druhé světové války vyráběla společnost Matsushita (v té době pod jménem Matsushita Electric Industrial Co. Ltd.) také malá letadla a plavidla. Po válce byl Konosuke Matsushita zbaven všech funkcí a firma byla plně v rukou amerických správců. Teprve po roce 1950 se Matsushita mohl do vedení vrátit.

V roce 1952 byla podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi společnostmi Philips a Matsushita Electronics Corporation (jak zněl tehdejší název Matsushitovy firmy). Z dalších akvizic bylo významné převzetí majoritního podílu v japonské společnosti JVC (1954). Firma vyráběla široký sortiment výrobků spotřební elektroniky: televizory, magnetofony, chladničky, tranzistorová rádia atd. Později se přidaly i výrobky pro průmyslové použití a automatizaci.

V 70. letech dvacátého století začal Konosuke Matsushita omezovat svoji roli v aktivním řízení firmy a nadále se věnoval především předávání zkušeností z oblasti řízení a marketingu – mimo jiné napsal mnoho úspěšných knih.

Konosuke Matsushita zemřel v roce 1989.

Na závěr uveďme alespoň jeho šestibodovou Směrnici pro zaměstnance (podle knihy Johna Kottera Matsushita Leadership, The Free Press, NY, 1997):

  1. S obchodními partnery jednejte jako se členy vlastní rodiny. Úspěch závisí na míře vzájemného pochopení mezi oběma stranami.

  2. Poprodejní servis je důležitější než podpora před prodejem. Prostřednictvím dokonalého servisu získáte stálé zákazníky.

  3. Neprodávejte zákazníkům zboží, které je pro ně atraktivní. Prodávejte jim to, co jim přinese užitek.

  4. Nemít něco skladem je nedbalost. Když se to stane, omluvte se zákazníkovi a řekněte mu, že mu zboží dodáte co nejdříve.

  5. Nestačí pracovat pilně a pečlivě. V jakékoliv pracovní pozici musíte pracovat s vědomím odpovědnosti za svou práci.

  6. Když naše firma nedosahuje zisku, znamená to, že se svým způsobem dopouštíme zločinu proti společnosti. Nadarmo spotřebováváme sociální kapitál, nadarmo zaměstnáváme lidi, nadarmo plýtváme drahocennými zdroji, které by někdo jiný uměl využít lépe.

(Bk)

„Jsme přesvědčeni, že našim zákazníkům popsané změny přinesou mnoho pozitiv. Globální koncern Matsushita bude nyní všechny své výrobky dodávat pod značkou Panasonic, která je pro zákazníky na celém světě synonymem pro špičkovou technickou úroveň výrobků i služeb, inovační potenciál a vysokou úroveň servisu,„ říká k tomu pan Johannes Spatz, výkonný ředitel firmy Panasonic Electric Works Europe AG, se sídlem v Holzkirchenu nedaleko Mnichova. „Jméno zakladatele společnosti – pana Konosuke Matsushity – však ze světa nezmizí. Globální ústředí firmy v japonské Ósace ponese i nadále jméno Matsushita Electric Works, Ltd.,„ dodává pan Spatz.

V České republice v rámci výrobního závodu Matsushita Electric Works (CZ), s. r. o., v Plané u Mariánských Lázní působí již druhým rokem kancelář podpory prodeje pro ČR a SR, která zákazníkům z obou republik zprostředkovává přímý prodej zboží jménem evropské centrály firmy. Název české firmy se po schválení u příslušného rejstříkového soudu oficiálně změnil na Panasonic Electric Works Czech s. r. o. Adresa, telefonní čísla a další kontaktní údaje zůstávají nezměněny.

Panasonic Electric Works Czech, s. r. o.

Panasonic Electric Works Czech, s. r. o.
Kancelář podpory prodeje pro ČR a SR
Průmyslová 1
348 15 Planá
tel.: 374 799 990
fax: 374 799 999
e-mail: info-cz@euro.de.mew.com
http://www.panasonic-electric-works.cz