Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Palubní deska pro auta budoucnosti

Doposud je na palubní desce osobního automobilu v zorném poli řidiče většinou jen mechanický ukazatel rychlosti a vedle něj popř. ještě otáčkoměr a několik pomocných provozních ukazatelů. To by mohla změnit nová palubní deska s displejem s prostorovým (3D) zobrazením, kterou pro auta budoucnosti vyvinuli pracovníci Fraunhoferova ústavu pro sdělovací techniku HHI (Heinrich-Hertz-Institut) v Berlíně (obr. 1). Nová palubní deska nejenom dobře vypadá, ale je i mimořádně funkční. Před řidičem se objeví, až když usedne do auta a otočí klíčkem zapalování. V místě, kde dosud byla prázdná černá plocha, se zjeví palubní deska jako velkoplošný displej s trojrozměrným hloubkovým zobrazením. Design je prostý, ale moderní.
 
V popředí displeje se vždy zobrazuje ten údaj, který je pro řidiče právě nejdůležitější. Vůbec nezáleží na tom, je-li to aktuální tlak vzduchu v pneumatikách, navigační mapka projížděné trasy nebo název právě hrané skladby z přehrávače. Před jízdou si může každý řidič individuálně zvolit, jaké údaje, v jaké velikosti a s jakým stupněm důležitosti mají být na displeji zobrazovány. Volba se uloží do paměti zařízení. Během jízdy se mohou údaje zobrazované na displeji měnit podle aktuální situace. Například varovná výzva „Natankujte prosím“ nápadným způsobem upozorní řidiče na kritické množství paliva v nádrži.
 
Prostorový vjem obstarává důmyslná, počítačem řízená technika. Dvě kamery ve voze měří v reálném čase skutečnou polohu a vzdálenost řidičových očí od displeje. Dva nad sebou posunuté obrazy, které na displeji vyvolávají prostorový efekt, jsou tak vždy individuálně přizpůsobeny okamžitému směru řidičova pohledu a pozici řidiče za volantem.
 
Velkou předností palubní desky nového typu s prostorovým zobrazením je skutečnost, že ji lze snadno „personalizovat“, což znamená, že si každý řidič bude moci její design a aktuálně zobrazované informace individuálně upravit podle svého přání a potřeby. Většině řidičů asi vyhoví, jestliže se jim po usednutí za volant na displeji zobrazí hlavní provozní přístroje a aktuální údaje o stavu soustav automobilu. Někdo si dá do popředí např. ovládací prvky přehrávače mp3 s možností volby oblíbené skladby nebo interpreta. Věcněji uvažující řidič dá spíše přednost zobrazení trojrozměrného modelu města, ve kterém ho vestavěný navigační systém nejkratší cestou zavede k požadovanému cíli, nebo údajům o dopravní situaci, např. hlášením o objížďkách a uzavírkách na jeho trase, o dopravních zácpách ve městě apod. Sportovně laděný řidič bude chtít mít v zorném poli stále otáčkoměr. Vše bude velmi flexibilní a závislé jenom na použitém programovém vybavení. První prototyp nové palubní desky představili odborníci Fraunhoferova ústavu HHI veřejnosti poprvé na mezinárodním veletrhu CeBIT 2009 v Hannoveru.
[ –: Das Cockpit der Zukunft. Mediendienst FhG, Nr. 2–2009, Thema 4.]
Kab.
 
Obr. 1. Palubní deska automobilu s prostorovým zobrazením (foto: Fraunhofer HHI)