Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Označování svorek, kabelů a přístrojů

Označování svorek, kabelů a přístrojů

Od 80. let minulého století jsou komponenty v rozváděčích i mimo ně označovány různými typy popisků. Zprvu šlo o označování vodičů a svorek, poté kabelů, přístrojů, tlačítek a značení etiketami. Firma Weidmüller začala v té době se značením typu MultiCard. K popisu se používaly souřadnicové zapisovače (plotry), které byly přizpůsobeny pro upevňování nosičů dat v podobě tzv. multikaret. Jde o štítky jednotného rozměru, které se liší pouze tím, jaké značení obsahují. V současnosti se používá více než 140 druhů multikaret, které se podle použití dělí do několika základních skupin.

Značení svorek

Univerzální značkovač Dekafix (DEK) je určen pro všechny spoje, vedení, konektory a elektronické součástky. Je vhodný především pro krátké řady čísel zpravidla do tří znaků. Montáž pomocí pásku dovoluje připevnit značkovač jediným pohybem (obr. 1, nahoře). Značkovací systém WS (obr. 1, druhý shora) je optimálně přizpůsoben pro spoje vedení řady W. Díky jeho systémové kompatibilitě se mohou štítky WS také použít na spoje vedení řady I a řady Z. Na velké plochy pro popis se vejdou dlouhé řetězce, které mohou být rozděleny na více řádků. Osvědčený způsob MultiCard je možné použít k popisu laserovou nebo inkoustovou tiskárnou, popř. plotrem nebo přístrojem MC Mobilo.

Značkovací zařízení ZS v osvědčeném formátu MultiCard bylo speciálně vyvinuto pro řadu Z. Štítky s velkou plochou pro popis se rychle oddělují. S využitím sklopného mechanismu lze bez demontáže značkovače dosáhnout i na příčné vedení. Jednotlivé štítky určené pro zasunutí lze rychle instalovat do pásků.

Pro svorky jiných výrobců je navržen značkovací systém MultiFit MF. Prázdné značkovače ve formátu MultiCard mohou uživatelé potisknout rovněž sami různými přístroji na popisování (laserová nebo inkoustová tiskárna, plotr nebo MC Mobilo).

Dále firma Weidmüller nabízí nosiče štítků v různých provedeních (výklopné i potištěné) na řadové svorky a skupinové nosiče na lišty DIN.

Značení vodičů a kabelů

V nabídce značkovacích zařízení pro vodiče a kabely firmy Weidmüller lze nalézt řešení pro nejrůznější typy a velikosti kabelů od vodičů malých tlouštěk až po kabely s velkým vnějším průměrem. K dispozici jsou mimo jiné kombinované systémy s jednotlivými štítky, průhlednými pouzdry a značkovači, které se upevňují kabelovou sponou. Na výběr jsou otevřené a uzavřené značkovače, značkovače s potiskem nebo prázdné značkovače pro individuální popis laserovou (SM Laser), inkoustovou nebo tepelnou tiskárnou, plotrem, popř. tužkou.

Značkovací zařízení společnosti Weidmüller neobsahují halogeny a jejich obsah škodlivin je nízký. Odpovídají evropským normám a rovněž interním normám význačných výrobců zařízení.

SlimFix jsou značkovače vodičů a kabelů, které zabírají jen malý prostor. Lze je umístit i po instalaci vedení. Jsou z materiálu, který neobsahuje halogeny a odpovídají třídě požární odolnosti VO. SlimFix je uznávaný a vyhledávaný značkovač pro použití v dopravní technice.

Značkovač SF – Tool v osvědčeném formátu MultiCard se i při malých rozměrech snadno instaluje. Je vyroben z materiálu, který neobsahuje halogeny a vyhovuje třídě požární odolnosti VO. Na vodiče od průřezu 16 mm2 se upevňuje kabelovou sponou.

Obr. 1.

Obr. 1. Shora dolů: univerzální značkovač Dekafix, značkovací systém WS, značkovač SlimFix Clip s klipsovým uzávěrem a značkovač WKM pro velké zatížení

Značkovač SlimFix Clip (obr. 1, třetí shora) má jedinečný klipsový uzávěr, který umožňuje rychle a pohodlně jej namontovat i po instalaci vodičů; zároveň dává jistotu jeho bezpečného uzavření. SlimFix Clip je vhodný pro vodiče a kabely s vnějším průměrem do 5 mm. Velká popisovací plocha – až 30 mm – dovoluje používat dlouhé řetězce znaků. Materiál neobsahuje halogeny a odpovídá třídě požární odolnosti UZ. Značkovače SlimFix jsou dodávány v délkách 12, 21 a 30 mm.

Značkovací zařízení WKM (obr. 1, dole), navržené pro velké zatížení, spolehlivě drží na vodiči nebo kabelu. Průhledná kapsa zajišťuje bezpečnou ochranu označení před nepříznivými vlivy prostředí. Značkovač lze kabelovými sponami upevnit na vodiče téměř libovolného průřezu. Pro popis lze zvolit různé metody: laserový tisk, maticový tisk nebo značkovací tužku STI na papír či polyesterové etikety.

Průsvitná objímka PT – Slim je velmi užitečná pro značení vodičů a kabelů až do průřezu 75 mm2. Jako zasunovací štítky se používají typy PF nebo TM-I.

Rozsáhlá nabídka objímek TM pro univerzální použití zahrnuje objímky pro různé velikosti kabelů, od tenkých vodičů až po kabely s velkým vnějším průměrem. Vedle velmi flexibilní montáže poskytují objímky nejlepší ochranu popsaných zasunovacích štítků před nepříznivými vnějšími vlivy.

V oblasti dopravní techniky je vyhledávaným značkovačem typ TM-I. Jeho speciální obrys umožňuje jednoduché osazování a pevné uložení. Zásluhou formátu Multi- Card lze štítky snadno a pohodlně popisovat laserovou nebo inkoustovou tiskárnou, plotrem nebo přístrojem MC Mobilo, popř. hrotem STI.

Obr. 2.

Obr. 2. Plotr MPC Plus pro uchycení pěti multikaret

Zasunovací štítky PF jsou zhotoveny z polyesterového materiálu, který neobsahuje halogeny. Štítky ve formátu DIN A4 lze díky okrajové perforaci snadno rozdělit. Materiál značkovače je upraven pro tisk, což zaručuje rychlé a trvanlivé popisy zhotovené laserovou nebo maticovou tiskárnou či plotrem.

Značení přístrojů

Zařízení firmy Weidmüller pro označování přístrojů a zařízení pomáhají uživatelům splnit povinnost popisování provozní prostředků. Pro zařízení známých výrobců poskytuje Weidmüller speciálně schválené značkovače, buď v klasické nalepovací podobě nebo v provedení pro rychlé zasunutí či zaklapnutí, vybavené originálními štítky. Uživatelé si mohou značkovací zařízení pro přístroje sami popisovat s využitím příslušného softwaru a kompatibilní tiskárny či plotru. Weidmüller má rovněž k dispozici potištěné etikety typu Symbol Packs nebo Service Packs, připravené k použití.

Osvědčené zařízení ESG ve formátu MultiCard je vhodné pro četné známé elektrické přístroje. Dodává se ve variantách pro přístroje těchto výrobců: Siemens, Moeller, Telemecanique a Festo. Univerzální systém značení s velkým kontrastem používá samolepicí nebo zasunovací štítky. Pro komponenty seřazené vedle sebe, např. pro ochranné spínače vedení, se použije ESG pro nasunutí na štítkovou lištu.

Přístroj SwitchMark je značkovač pro identifikaci ovládacích a signalizačních přístrojů. Štítky se zasunou do držáků nebo se upevní již umístěnou lepicí fólií. Individuální štítky lze zhotovit laserovou nebo inkoustovou tiskárnou, popř. plotrem či přístrojem MC Mobilo.

Obr. 3.

Obr. 3. Přenosná tiskárna MC Mobilo

Pro označení přístrojů rytím jsou navrženy značkovače ClipCard. Používají se pro označení elektroinstalací a rozvodného zařízení. Uživatel má různé možnosti uchycení úchytkou nebo na štítkovou lištu CC – Rail.

Tiskárny pro označování

Zmíněné značky typu MultiCard je možné popsat na již jmenovaných tiskárnách Weidmüller, které se dělí podle způsobu stabilizace popisku na plast.

Tiskárny s propisovacím hrotem má firma Weidmüller v nabídce ve dvou provedeních:

  • MPC Plus – standardní plotr s možností uchycení pěti multikaret současně (obr. 2).

  • MC Mobilo – malá lehká tiskárna na stejném principu jako plotr, uzpůsobená pro popisování přímo na montážích; je opatřena klávesnicí a akumulátorem, a tím odpadá nutnost zapojení k počítači (obr. 3).

Obr. 4.

Obr. 4. Inkoustová tiskárna PrintJet

Dále jsou v nabídce tiskárny, které inkoust nebo toner přímo zapékají do plastu:

  • Printjet 2 – inkoustová tiskárna s lampami UV (obr. 4); pracuje rychlostí dvě multikarty za minutu a může být doplněna podavačem; k ovládání je určen software M-Print Pro (získala v roce 2003 Zlatý Amper; viz Automa 6/2003) ,

  • SM Laser – laserová tiskárna také s lampou UV; pracuje rychlostí čtyři multikarty za minutu a může být doplněna podavačem; k ovládání je určen software M-Print Pro.

Novinkou je tepelná tiskárna THM Plus, která tiskne na smršťovací izolační trubičky přes termopásku. Výhodou je rychlý popis s velkým rozlišením. Smršťovací trubičky se odvíjejí přímo v tiskárně z cívky nebo „harmoniky“ a pro snadnou kalibraci jsou opatřeny průhlednými okénky. Používají se hlavně tam, kde není dostatek místa nebo je třeba mít ohebné a poddajné značení, které zároveň izoluje. Firma Weidmüller dodává bílé a žluté trubičky pro vodiče o průřezu 0,5 až 120 m2 v délkách 25 a 50 mm a ve dvou smršťovacích poměrech: 3 : 1 (standardní typ) a 2 : 1 (bez halogenů, pro dopravní prostředky). Tento poměr značí, jak se smršťovací bužírka stáhne při zahřátí horkovzdušnou pistolí.

(Weidmüller, s. r. o.)

Weidmüller, s. r. o.
Vídeňská 340
252 42 Vestec
244 00 14 00
244 00 14 99
e-mail: office@weidmueller.cz
http://www.weidmueller.cz