KONICA MINOLTA

Aktuální vydání

celé číslo

11

2019

Využití robotů, dopravníků a manipulační techniky ve výrobních linkách

Průmyslové a servisní roboty

celé číslo

Otevřené kavárenské prostředí podporuje kreativitu

Současný Berlín je kosmopolitní město s mnoha kavárnami, jejichž otevřené prostředí je zdrojem vynikajících nápadů. Manfred Ostermeier, výkonný ředitel společnosti Botspot, označil právě berlínské kavárny za místo, kde se rodí nové podnikatelské záměry a vznikají firmy, jež jsou odvážnými průkopníky v dosud neprobádaných oblastech techniky.

 
Manfred Ostermeier byl jedním z řečníků diskuse PopUpLab Berlin – Startup meets Grownup o vztahu začínajících a vyspělých firem, kterou uspořádalo sdružení be Berlin na veletrhu Hannover Messe 25. dubna 2016.
 
Dr. Stefan Franzke, mluvčí agentury Berlin Partner for Business and Technology, hovořil o Berlíně jako o městě s unikátním průmyslem: jeho atributem nejsou kouřící komíny, ale bystré mozky a zapálená srdce.
 
Již zmíněný Manfred Ostermeier z firmy Botspot v Hannoveru představil unikátní optický skener o výšce 2,5 m a průměru 3,7 m. Rozměry skeneru byly zvoleny tak, aby v něm bylo možné oskenovat lidské tělo. Za několik sekund tak lze vytvořit prostorový model postavy, který je následně možné např. vytisknout na 3D tiskárně. Botspot jako start-up na projektu spolupracuje s berlínskou firmou Ottobock, která je celosvětově významným výrobcem protéz a ortéz, včetně speciálních protéz pro tělesně postižené sportovce. Přizpůsobit protézu na míru pacientovi je časově náročné a u protéz pro sportovce to platí dvojnásob. Skener firmy Botscan celý proces významně zjednodušuje a urychluje.
 
Jiným příkladem byly speciální průmyslové drony BärDrones startupové firmy Tirooni Design, vyvinuté ve spolupráci s firmou Osram (obr. 1). Firma Osram (která mimochodem také vznikla v Berlíně, ovšem již v roce 1906) pro tyto drony vyvinula speciální výkonné a energeticky úsporné zdroje světla. Drony potom mohou sloužit např. k osvětlení pracovního prostoru při prohlídce a opravě větrných turbín.
 
Hlavní město Německa bylo v Hannoveru představeno jako metropole s nesmírně silnou scénou malých začínajících firem. Velké firmy potenciál Berlína znají a otevírají zde své inkubátory a akcelerátory, protože vědí, že spolupráce s malými firmami typu start-up je posune kupředu.
(Bk)
 
Obr. 1. Osvětlovací dron BärDrones