Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Osciloskop TDS 3000C

Společnost Distrelec je distributor elektroniky a příslušenství pro výpočetní techniku. V rámci svého rozsáhlého sortimentu nabízí široký výběr kvalitních produktů od více než tisíce značkových výrobců v oblasti elektroniky, elektrotechniky, měřicí techniky, automatizační techniky, pneumatických zařízení, nářadí a příslušenství.
 
Novinkou v katalogu společnosti Distrelec je osciloskop TDS 3000C. Jde o měřicí zařízení přizpůsobené potřebám konstruktérů a výrobních a zkušebních techniků v oboru komunikací, počítačů, periferních zařízení a videozařízení.
 
Digitální dosvitové (paměťové) osciloskopy (DPO, Digital Phosphor Oscilloscopes) série TDS 3000 jsou dodávány v šesti typech, které se liší počtem kanálů (dva nebo čtyři), periodou vzorkování (do 5 GS/s) a rozsahem měření (do 500 MHz). Vertikální rozlišení je 9 bitů. Osciloskopy DPO spojují výhody analogových osciloskopů s klasickou obrazovkou (ART) a digitálních osciloskopů (DSO) s bohatými možnostmi zpracování a ukládání signálů. Kvalitně a věrohodně zobrazují měřené signály ve třech rozměrech: k času a výchylce přibyla změna výchylky v čase, takže kromě samotného průběhu signálu dokáže osciloskop zobrazit také jeho změny v čase. Barevný displej zvýrazní i takové odchylky a změny signálu, které jsou u klasických osciloskopů obtížně rozlišitelné. Osciloskop automaticky vyhodnocuje až 25 parametrů (periodu, frekvenci, šířku impulzu, minimální, maximální a střední hodnotu amplitudy, střídu, zpoždění, burst atd.). Změřený průběh signálu je možné přímo vytisknout na tiskárně připojené prostřednictvím rozhraní Centronix (funkce hardcopy). K dispozici je množství zásuvných modulů, např. pro různé druhy spouštění záznamu (trigger; včetně speciálních funkcí pro měření videosignálů) nebo pro frekvenční analýzu rychlou Fourierovou transformací (FFT; u čtyřkanálových osciloskopů je v základním vybavení, u dvoukanálových jako zásuvný modul). Další zásuvné moduly umožňují komunikaci s počítačem, zapojení do lokální sítě LAN nebo připojení k měřicímu pracovišti (RS-232, Ethernet, GPIB). Díky zásuvným modulům jsou osciloskopy TDS 3000C skutečně univerzální a snadno přizpůsobitelné jakékoliv úloze.
 
Osciloskop může být napájen ze sítě nebo z baterie. Bateriový modul a nabíječka jsou dodávány jako volitelné příslušenství.
 
Součástí dodávky je certifikát o kalibraci (NIST), referenční manuál a příručka pro programování.
 
Obr. 1. Digitální dosvitový osciloskop TDS 3000C