Aktuální vydání

celé číslo

03

2020

Veletrh Amper

Fórum automatizace a digitalizace

celé číslo

Optoelektronické snímače LARM

Automa 7/2000

(firemní článek)

Optoelektronické snímače LARM

Firma Larm má ve svém výrobním programu ucelený sortiment rotačních snímačů polohy pro použití na obráběcích a textilních strojích, manipulátorech, robotech, v papírenském a polygrafickém průmyslu a nově též na standardních asynchronních motorech.

Výstupní signály snímačů jsou v úrovních TTL a HTL, novinkou jsou snímače se sinusovým výstupem 1 V. Výstupní hřídel má průměr 6 nebo 10 mm. Snímače lze dodat i s dutou hřídelí o vnitřním průměru 10 a 12 mm.

Standardní snímače IRC a ARC jsou určeny pro použití v náročném průmyslovém prostředí. Krytí je IP65, rozsah pracovních teplot 0 až +60 °C. Na přání zákazníka lze dodat i mrazuvzdorné provedení s pracovními teplotami –25 až +60 °C.

Obr. 1.

Pro usnadnění montáže rotačních snímačů lze upotřebit držák snímače IRC a ARC a homokinetické planžetové nebo vlnovcové spojky. Pro regulaci motorů nebo měření vzdálenosti lze použít snímač se statorovou stacionární spojkou a s dutou hřídelí, který se připevní přímo na hřídel motoru nebo pastorku.

Snímače jsou opatřeny konektorem nebo kabelovou průchodkou v ose nebo na boku krytu snímače. Standardní délka kabelu je 1 m, ovšem na přání zákazníka lze dodat snímač s kabelem libovolné délky. Zákazník má také možnost koupit si hotový prodlužovací kabel o délce 2,5 až 50 m, opatřený jedním nebo dvěma konektory.

Absolutní rotační snímače ARC mají rastrové dělení s paralelním Grayovým kódem. Snímají přímo úhel natočení hřídele. Údaj o poloze je zachován i při odpojení nebo výpadku napájení.

Firma Larm vychází maximálně vstříc přáním zákazníků. Je schopna splnit nejen jednodušší speciální požadavky, jako je např. prodloužení délky hřídele nebo výměna standardního konektoru za jiný typ, ale i složitější úkoly, jako je např. konstrukce speciálního snímače IRC 900, který obsahuje dvě soustavy odměřovacích kotoučů s rozdílným dělením (500 a 5 000 impulsů na otáčku) nebo konstrukce snímače s optickou signalizací nulového bodu, která umožňuje synchronizovat nulový bod snímače s výchozí polohou zařízení.

V sortimentu firmy Larm je i ruční kolečko IRC 505 pro zadávání polohy do řídicího systému obráběcích strojů nebo měřicí sonda MS 50 pro odměřování vzdáleností do 50 mm s měřicím krokem 5 nebo 10 µm. Tato sonda se uplatní u kontrolních a třídicích automatů.

Přes stálou inovaci nových snímačů řady IRC 300 věnuje firma Larm pozornost i zabezpečení bezproblémového provozu zařízení vyrobených před rokem 1990, kde jsou použity snímače IRC 100 a IRC 120 až 125. Firma Larm zajišťuje jejich odborný servis, případně doporučuje vhodnou náhradu moderním snímačem.

LARM a. s.
Triumf 413
384 11 Netolice
tel. a fax: 0338/32 44 94
tel.: 0338/32 45 31
fax: 0338/32 43 87