Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Optický snímač pro detekci desek s plošnými spoji

V současné době je možné jen stěží nalézt nějaké elektronické zařízení bez alespoň jedné desky s plošnými spoji. Nezbytností při jejich výrobě a kompletaci je přesná a spolehlivá manipulace. Doposud se pro tyto úlohy používají různá řešení s různými druhy snímačů – od ultrazvukových snímačů, přes běžné optické snímače s difuzním osvětlením až po řešení s optickými vlákny. Ani jedno z těchto řešení ale není zcela ideální. Právě „na míru“ úlohám přesného určení pozice desky s plošnými spoji vyvinula a nabízí společnost Pepperl+Fuchs miniaturní optický snímač s funkcí potlačeného pozadí ML8-8-HGU. Kromě odpovídajících technických vlastností je jeho předností také nízká cena.
 
Miniaturní snímač ML8-8-HGU používá úzký paprsek světla, který s velkou přesností detekuje okraj desky s plošnými spoji, a umožňuje tak rozpoznat jeho přesnou pozici. Detekce okraje desky s plošným spojem je důležitá pro správné navedení a umístění desky v zařízení. Snímač ML8 spolehlivě ignoruje všechny otvory v desce, potisk a komponenty umístěné na desce. Desky s plošnými spoji mají také různé barvy a struktury povrchu − ani to však není pro tento snímač problém. Velmi jasný světelný bod usnadňuje nastavení snímače, přičemž vlivy pozadí a okolního světla jsou naprosto potlačeny.
 
Miniaturní optické snímače ML8-8-HGU jsou dostupné ve standardních provedeních s fixní detekční vzdáleností 30 nebo 50 mm. Jejich montáž je rychlá, snadná a levná. Fixní detekční vzdálenost zároveň vylučuje chyby při nastavení a údržbě.
 
Pepperl + Fuchs, s. r. o., tel.: +420 221 115 540, e-mail: info@cz.pepperl-fuchs.com, http://www.pepperl-fuchs.cz