Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Optické zaměřovače firmy Meopta pro zbrojovku Saab

Společnost Meopta se sídlem v Přerově je tradičním výrobcem optických, opticko-mechanických a opticko-elektronických přístrojů. Se švédským obranným průmyslem spolupracuje Meopta od roku 2000. V té době začala spolupráce přerovské firmy se společností Saab v rámci programu průmyslové spolupráce vyplývajícího z pronájmu nadzvukových letounů Gripen. Od té doby se spolupráce rozšiřovala a nyní společnosti Meopta a Saab uzavřely smlouvu na výrobu zaměřovačů s červeným záměrným bodem v hodnotě přes 70 milionů korun. Optický zaměřovač s červeným záměrným bodem je určen k rychlému zacílení jakéhokoliv zbraňového systému. Zaměřovače Meopta budou instalovány na víceúčelových zbraňových systémech Carl-Gustaf M4. Smlouva platí pro dodávky v letošním a příštím roce a projednává se další smlouva na období 2023 až 2025. Tyto kontrakty navazují na předchozí smlouvy uzavřené v roce 2015, kdy začala Meopta zmíněné zaměřovače do Švédska pravidelně dodávat.

Pro Meoptu je také velmi důležité právě probíhající výběrové řízení Armády České republiky na bojová vozidla pěchoty. Zapojení českých firem je podle Ministerstva obrany ČR důležitým kritériem při hodnocení nabídek. Meopta už dříve dodávala tankové protiletadlové zaměřovače a systém řízení palby pro tanky a bojová vozidla společnosti BAE Systems Hägglunds, výrobce vozidel CV90. Toto vozidlo nyní absolvuje v ČR vojskové zkoušky, a kdyby zvítězilo ve výběrovém řízení na pásová bojová vozidla pěchoty, Meopta se stane globálním dodavatelem systémů UTAAS (univerzální tankový a protiledadlový zaměřovač a systém řízení palby pro tanky a bojová vozidla) a jeho náhradních dílů.

Vedle výroby optických systémů bude Meopta spolupracovat se švédskými firmami BAE Systems Hägglunds a Saab na vývoji optických řešení pro pozemní, vzdušné a námořní aplikace. Se společností Saab projednává Meopta i možnosti dalšího vylepšení optických modulů použitých v zaměřovači UTAAS.

 (ev)