Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Operátorský panel se změnil na plnohodnotnou stanici SCADA

Již čtyři roky jsou na trhu operátorské panely řady WOP od firmy Advantech Co. Během této doby získaly mezi uživateli značnou popularitu. Jejich výhodou je zdarma dodávaný software WebOP-Designer, výkonný a uživatelsky přívětivý program pro vytváření a konfiguraci uživatelského rozhraní (obr. 1). Výhodou softwaru WebOP-Designer je zejména možnost připojení k většině používaných typů PLC.

 
Základním rysem WOP se softwarem WebOP-Designer je jednoduchost konfigurace i používání. Hardware i software byly optimalizovány pro jedinou funkci: vytvořit a provozovat jednoduchý a levný operátorský panel k PLC. Tomu také odpovídá maximální velikost nabízeného WOP s dotykovou obrazovkou 12".
 
Vývojové pracovníky (a asi hlavně obchodníky) ve firmě Advantech napadlo, že by vynikající vlastnosti softwaru WebOP-Designer bylo možné využít i jako základ plnohodnotných aplikací SCADA. Tak vznikl Panel Express, software pro vytváření aplikací SCADA s širokým využitím. Obsluhuje šestnáct komunikačních rozhraní (průmyslových sběrnic), což znamená, že k němu lze připojit až šestnáct sítí s různými typy PLC. Počet typů PLC, které program Panel Express podporuje, je 350. Počet vstupů nebo výstupů získaných z PLC není omezen. Zůstal jednoduchý návrh obrazovky pomocí grafického editoru typu WYSIWYG: signálky, měřidla, tabulky, grafy – celkem padesát typů objektů s možností animace na základě signálů a stavů. V programu jsou i nástroje pro lineární a nelineární transformace dat, nástroje pro práci s datovými soubory, propracovaná správa alarmů, logování vybraných dat a stavů (např. prostřednictvím rozhraní USB), zobrazování časových průběhů veličin – trendů i záznam historie. Data lze zpracovávat i pomocí vlastních skriptů VB Script. Přibyla možnost spolupráce s databází SQL Server, rozšířeny jsou služby dálkové správy a počet alarmů, diskrétních či analogových, vzrostl na 64.
 
Na rozdíl od softwaru WebOP-Designer, který bylo možné provozovat pouze na real-time operačním systému předinstalovaném v operátorských panelech WOP, lze Panel Express spustit na jakémkoliv PC s operačním systémem Windows. Pro svou funkci však potřebuje real-time prostředí zajišťované modulem Runtime AP, který je nadstavbou operačních systémů Windows. Zakoupení Runtime AP je jedinou nutnou investicí, samotný Panel Express zůstává zdarma.
 
Runtime AP lze objednat v několika verzích, podle množství cílových veličin (proměnných, tags). Nejmenší licence jich má 300, což je stejný počet jako v případě softwaru WebOP-Designer na WOP. Největší licence Runtime AP je pro 10 000 proměnných.
 
Panel Express si dobře rozumí s panelovými počítači Advantech – je pro tuto hardwarovou platformu optimalizován. Výrobce doporučuje provozovat jej na operátorských panelech nové řady WebOP-3000T (obr. 2) s operačním systémem Windows CE. Lze však použít i kterýkoliv průmyslový panelový počítač z řady TPC. Pro náročné provozy jsou vhodné průmyslové panelové počítače nové řady SPC-xx40 WP s displejem 16 : 9, celokovovou skříní a krytím IP66 po celém povrchu.
 
Je také možné použít některý z vestavných (embedded) PC, např. řady UNO, a samostatný průmyslový monitor s dotykovým panelem, např. řady Advantech FPM.
 
Obchodníci společnosti Advantech věří, že si Panel Express, jednoduchý a výkonný software pro aplikace SCADA určené pro mnohé oblasti průmyslu, dopravy a služeb, získá stejnou oblibu jako úspěšné operátorské panely WOP.
 
Jakékoliv další informace o operátorských panelech i softwaru Panel Express si zájemci mohou vyžádat v kterékoliv kanceláři společnosti FCC průmyslové systémy.
 
Obr. 1. Software WebOP-Designer pro vytváření a konfiguraci uživatelského rozhraní
Obr. 2. Nová řada operátorských panelů WebOP-3000T