Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Operátorské panely s inteligentním designem

číslo 3/2005

Operátorské panely s inteligentním designem

Firma Dyger, s. r. o., je distributorem výrobků švédské společnosti Beijer Electronics pro Českou republiku a Slovenskou republiku. Výrobky pod značkou Cimrex si již našly bezpočet uživatelů, kteří potřebují vizualizovat technologické procesy pomocí operátorských panelů. Nyní k nim přibyla i nová řada operátorských panelů Exter.

Cimrex – osvědčená kvalita

Pod značkou Cimrex najdou zákazníci operátorské panely pro různé typy úloh: kompaktní textové terminály pro ty, kdo preferují jednoduchost a cenovou výhodnost, grafické panely s funkčními a numerickými klávesami o velikostech 5,3", 5,7" a 10,4" a grafické panely s dotykovým displejem o velikostech 4", 5,7" a 10,4".

Cimrex Prog je osvědčený nástroj k vývoji aplikací pro všechny typy operátorských panelů Cimrex. Obsahuje ovladače pro běžně používané programovatelné automaty (PLC). Nové verze ovladačů jsou volně dostupné na internetu.

Software Cimrex Prog má mnoho funkcí. Dvojitý ovladač (dual drivers) je funkce, která umožňuje připojit k jednomu panelu dvě automatizační zařízení s různými typy komunikačních protokolů a komunikovat s oběma současně. Funkce výměna dat umožňuje, aby operátorský panel plnil úlohu komunikační brány (gateway) pro výměnu dat mezi řídicími moduly s různými komunikačními rozhraními. Funkce receptury je velmi dobře zpracovaný editor receptur. Díky možnosti práce v síti lze s jeho pomocí přesouvat existující receptury do operátorského panelu, zde je editovat a poté nahrávat zpět do řídicího modulu.

Obr. 1.

Obr. 1. Operátorský panel Exter

Na grafických panelech Cimrex lze zobrazovat časové průběhy (trends), aktuální hodnoty nebo záznam událostí. Je možné vykreslovat až šest křivek současně s jednosekundovým vzorkováním. Záznamy dat (tzv. historie) jsou uloženy přímo v operátorském panelu a lze je kdykoliv vyvolat.

V operátorských panelech je k dispozici systém výstražných hlášení (alarmů) a událostí. Každé výstražné hlášení je možné zařadit podle priority do jedné ze šestnácti skupin. Hlášení – alarmy – v textové podobě lze jednoduše zaslat e-mailem na určenou adresu.

Rozšiřující funkční klávesy se mohou k základnímu operátorskému panelu doinstalovat jako samostatný modul šestnácti funkčních kláves. Takto lze rozšířit všechny grafické panely Cimrex.

Exter – nový standard pro inteligentní operátorské panely

Exter je název nové řady panelů o rozměrech 6,5" , 10" a 15" s vysoce kvalitním TFT displejem ve verzi s dotykovým stínítkem nebo funkčními a numerickými klávesami. Za novým tvarem se skrývá také nová technická kvalita: 300MHz procesor RISC a 64MB paměť RAM dávají dostatečný výkon i pro aplikace s využitím přímého přístupu na internet. Pro zálohování programů, uložení receptur, záznamů časových průběhů dat, deníku výstražných hlášení nebo souborů v HTML a také pro kopírování celých projektů HMI (Human-Machine Interface) přímo do operátorského panelu je určena paměťová karta Compact Flash.

Stabilní platformou pro operátorské panely nové řady Exter je operační systém Windows CE.NET ve verzi 4.2. Již v základní verzi jsou k dispozici vestavěné komunikační porty RS-232, RS-422/485 a 10/100Mb/s Ethernet.

Také vlastní provedení nového operátorského panelu je na špičkové úrovni. Hliníkový rám je dobrým předpokladem pro použití i v náročném prostředí. Překvapující je ovšem hloubka zástavby pouhých 60 mm.

Závěr

Operátorské panely firmy Beijer Electronics prodávané pod značkami Cimrex a Exter představují významnou položku v sortimentu výrobků pro průmyslovou automatizaci, které dodává firma Dyger, s. r. o..

Ing. Jiří Holík, Dyger, s. r. o.

Dyger, s. r. o.
Výstaviště 1
648 59 Brno
tel.: 541 321 004
fax: 541 249 208
e-mail: holik@dyger.cz
http://www.dyger.cz