Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Operátorské panely Pro-face

Operátorské panely od japonské firmy Pro-face se pyšní nejen pokročilými vlastnostmi, ale především kvalitou a spolehlivostí. Tyto panely je možné díky zabudovaným ovladačům připojit k mnoha různým řídicím systémům a zařízením a zároveň s jejich pomocí zasíťovat výrobní zařízení a centrálně sbírat data z celého provozu. Například s využitím funkce pass through dokáže uživatel po Ethernetu naprogramovat i připojené programovatelné automaty se sériovou komunikací: funkce prostřednictvím operátorského panelu propojí programátorské prostředí v PC s PLC.

 
V současnosti jsou v nabídce společnosti Pro-face (obr. 1) panely řady AGP3000 (multimediální, s možností dodat komunikační moduly a videomoduly), GP4000 a nově i SP5000 (vysoce výkonné).
 

Operátorské panely GP4000

Operátorské panely Pro-face řady GP4000 nabízejí celé spektrum užitečných funkcí a vlastností. Nejvýraznějším rozdílem oproti starším verzím je kvalita displeje: barevný TFT LCD s 65 000 barvami má podsvícení LED a dvoudotykové ovládání. Operátorský panel je kromě logických funkcí vybaven také funkcemi pro analýzu alarmů a správu výrobních receptur. Připojení Ethernet multi- link je určeno pro zapojení a komunikaci velkého množství panelů po Ethernetu a k jejich řízení z řídicí jednotky master HMI. Díky funkci Siemens Tag Import není nutné proměnné z PLC Simatic v aplikaci HMI v operátorském panelu znovu zakládat, ale jen je „přetáhnout“ z programu PLC přímo do prostředí Gp Pro-Ex, v němž se vytváří aplikace HMI. To výrazně usnadňuje tvorbu uživatelských obrazovek. Vlastní firmware panelu je optimalizován pro rychlý start po zapnutí. K operátorskému panelu lze prostřednictvím USB připojit množství různých doplňkových zařízení. Panel má také rozhraní a ovladač Cognex In-Sight Vision System pro komunikaci s kamerami Cognex a on-line zobrazení snímaného obrazu a mnoho dalšího. K dispozici je rovněž slot pro kartu SD. Panel je v krytí (podle provedení) až IP67.
 
GP 4000 jsou nabízeny ve dvou provedeních, které se liší cenou, výkonem, vnitřní pamětí a nabízenými funkcemi. Panely Standard dokážou komunikovat čtyřmi protokoly současně, panely Basic pouze dvěma.
 
V nabídce je i modulární Touch PLC o velikostech displeje 3,5" nebo 5,7", se snadnou instalací, velmi příznivou cenou, všemi funkcemi operátorských panelů řady GP4000 a až osmnácti digitálními a čtyřmi analogovými I/O.
 

Nová řada operátorských panelů Smart Portal SP5000

Společnost Pro-face uvedla na trh novou řadu operátorských panelů Smart Portal SP5000, přičemž cílem je vylepšit efektivitu sběru a zpracování velkých objemů dat. Operátorské panely SP5000 (obr. 2) lze pořídit za příznivou cenu v poměru k jejich užitným vlastnostem. Jsou k dispozici ve dvanácti konfiguracích, které obsahují dva zadní odnímatelné moduly (Open Box a Power Box – obr. 3) a šest variant displeje (tři varianty Premium ve velikostech 15", 12" a 10" a tři varianty Advanced s širokoúhlým displejem ve velikostech 5", 7" a 10"), aby si každý mohl složit optimální konfiguraci podle svých požadavků.
 
Modul Open Box je vhodný v případě, kdy je třeba využívat aplikace běžící pod operačním systémem Windows. Pro čtení manuálů, analýzu dat a zobrazení informací z výrobních hal lze využít vestavěné prohlížeče pro dokumenty vytvořené v Microsoft Office nebo ve formátu PDF. Jestliže však uživatel klade důraz na velkou rychlost a malou spotřebu, je vhodný Power Box, jenž ovšem operační systém Windows nepodporuje.
 
Operátorské panely SP5000 jsou ve standardním provedení vybaveny dvěma ethernetovými porty. Vzhledem k tomu, že každý z nich má svou vlastní IP adresu, lze fyzicky zcela oddělit síť pro řízení výrobních strojů a linek od podnikové sítě. K dispozici jsou také dva sériové porty RS-422/485 a až tři USB. Operátorské panely SP5000 jsou již ve standardní verzi vybaveny ovladači pro připojení k různým PLC a dalším zařízením. Tyto panely se stejně jako všechny panely Proface programují pomocí softwaru GP Pro-Ex od verze 4.0. Dodávány jsou i ve verzi pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu.
 

Připojení k operátorským panelům Pro-face na dálku

Pro připojení k operátorským panelům Pro-face řad 4000 a 5000 na dálku lze použít funkci HMI remote (obr. 4). Postačí si do tabletu nebo chytrého telefonu se systémem Android nebo iOS stáhnout aplikaci Pro-face Remote HMI. V jedné aplikaci může být registrováno až sto operátorských panelů. Pracovník údržby tak může zjišťovat např. to, jaká alarmová hlášení byla v panelu vybavena, zjišťovat nastavení panelů a popř. je i na dálku měnit. Pro čtení provozních údajů a nastavování parametrů lze zvolit mezi synchronním a asynchronním módem. V synchronním módu je na mobilním zařízení zobrazeno přesně to, co na operátorském panelu, v asynchronním módu lze na mobilním zařízení zobrazit jinou obrazovku než na panelu.
 

Příslušenství

K operátorským panelům Pro-face je dodáváno rozsáhlé příslušenství z řady EZ: tlačítkový modul, čtečka otisků prstů, číselná klávesnice nebo světelný maják. Tato zařízení se k panelům připojují prostřednictvím rozhraní USB.
 
Tlačítkový modul má barevná tlačítka, která lze použít k signalizaci alarmů: při vybavení alarmu se rozsvítí barevné tlačítko, přestože je na displeji operátorského panelu právě zobrazena jiná obrazovka nebo je panel v pohotovostním režimu se zhasnutým displejem. Stiskem tlačítka se potom na panelu zobrazí obrazovka alarmu s jeho popisem. Dalším stiskem tlačítka lze alarm kvitovat. Tlačítkový modul také chrání a prodlužuje životnost dotykové vrstvy, neboť nahrazuje nejčastěji používaná tlačítka.
 
Čtečka otisků prstů umožňuje nastavit patnáct úrovní přístupu. Databáze otisků prstů je udržována přímo v operátorském panelu nebo v počítači připojeném ke čtečce. Zařízení umožňuje uložit otisky až stovky uživatelů. Údaje lze importovat
do různých projektů pro použití v jiných operátorských panelech.
 
EZ Numpad (obr. 5) je číselná klávesnice. Šetří čas instalace, neboť omezuje počet alfanumerických obrazovek, které by bylo třeba zvlášť naprogramovat. Tlačítka na klávesnici EZ Numpad mají dotykovou zpětnou vazbu, což je výhodné při ovládání v rukavicích. Do klávesnice je možné vložit štítek s vlastními popisy tlačítek. EZ Numpad se k operátorskému panelu připojuje běžným kabelem USB o délce až 5 m.
 

Distribuce a technická podpora

Výhradním distributorem japonské firmy Pro-face v České republice a na Slovensku je společnost ServisControl, s. r. o. Firma se podílí na distribuci také v Maďarsku. Výrobky od Pro-face prodává koncovým zákazníkům, integrátorům i výrobcům strojů a nabízí veškerou podporu včetně dodání operátorských panelů s nahraným aplikačním softwarem, dodávkou „na klíč“ včetně naprogramování, instalace a oživení nebo proškolení. Na všechny nové panely poskytuje záruční i pozáruční servis, technickou podporu a školení. Panely od Pro-face jsou skladem v Kolíně.
 
 
Obr. 1. Sortiment operátorských panelů Pro-face
Obr. 2. Operátorské panely SP5000
Obr. 3. Výměnný modul Power Box SP-5B10
Obr. 4. Funkce HMI remote umožňuje připojení k operátorským panelům Pro-face na dálku
Obr. 5. Doplňková číselná klávesnice EZ Numpad