Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Operátorské panely pro efektivní ovládání

Operátorské dotykové panely společnosti Panasonic Electric Works (PEW) jsou známy svou odolností. Krytí IP65 do náročných průmyslových provozů a výborná komunikace s PLC od firmy PEW i jiných výrobců jsou standardní vlastnosti všech modelů, od nejmenšího panelu GT01 až po největší model s úhlopříčkou šest palců, akustickým výstupem a možností ovládat jej prostřednictvím Ethernetu. Letošním nejnovějším modelem je GT05 – první 3,5palcový panel s rozlišením 320 × 240 bodů a možností zobrazovat 4 096 barev. Společnost PEW představuje také novou verzi programovacího prostředí FPWIN PRO, určeného pro všechny typy programovatelných automatů (PLC) Panasonic.
 

Ovládací panely a jejich použití

Při pohledu na možnosti použití v širších souvislostech, v mnoha oblastech lidské činnosti, ať je to v průmyslu, v dopravě, v moderní kanceláři nebo domácnosti, vyžadují dnešní složité technické prostředky stále častěji účinnou komunikaci mezi člověkem a strojem. Právě pro použití v těchto případech se úspěšně prosazují výrobky kategorie známé jako operátorské panely, které umožňují pomocí vizualizační podpory interaktivní komunikaci mezi člověkem a strojem, a výrazně tak usnadňují obsluhu moderních výrobních a technologických zařízení. Z uživatelského hlediska jsou to vlastně tlumočníci, kteří zprostředkovávají styk mezi člověkem a strojem na rozhraní HMI (Human Machine Interface).
 

Kompletní série GT

Ucelená řada programovatelných ovládacích panelů GT obsahuje modely v rozpětí od malých monochromatických po panely barevné s rozlišením až 320 × 240 bodů. Vedle statických textů a grafických symbolů mohou zobrazovat např. také dynamické údaje jako data z PLC, grafy trendů, složení receptur apod.
 
Pro rychlejší rozpoznání zobrazovaných informací umožňují monochromatické panely zvolit zelené, červené a oranžové podsvícení, přičemž barvu lze měnit např. pomocí připojeného PLC, a tak okamžitě rozpoznat různé stavy stroje podle zabarvení terminálu. Zobrazovací možnosti barevných ovládacích panelů jsou v podstatě bez limitů. Omezujícím faktorem je pouze počet barev: 256 barev pro GT21 a až 4 096 barev pro panely GT32 a GT05. K přístrojům lze připojit všechny PLC firmy PEW nebo jiných výrobců, k nimž PEW nabízí softwarové ovladače.
 

… aby padly do ruky

Kompaktní ovládací panely poskytují uživateli velké množství různých možností použití – a to jako vstupní a zároveň výstupní zařízení. Jednotlivé obrazovky (masky) lze podle požadavků uživatele zpracovat na počítači programem GTWIN a při zpracování využít uživatelsky přívětivou techniku drag&drop. Snadno lze začlenit optické či akustické signály, výkresy strojů nebo prostorové fotografie. Hotové masky je pak možné exportovat i jako bitovou mapu, např. pro přípravu uživatelské příručky. Model GT32T1 lze připojit k síti Ethernet, což umožňuje použít ho k monitorování nebo načtení firmwaru či nových grafických masek. Tento model dále dovoluje využívat akustický výstup. Zobrazení příslušného stavu lze doplnit zvukovým souborem WAV, obsahujícím jakýkoliv zvuk, melodii nebo hlas, které mohou v konkrétní situaci rozšířit vizuální informaci na displeji o varování či instrukce.
 
Nabídku PEW v oblasti ovládacích terminálů doplňuje malá pasivní zobrazovací jednotka Message Runner KP3H, umožňující přímo na stroji nebo na technologickém zařízení zobrazovat krátké texty, dobře viditelné a čitelné i z větší vzdálenosti.
 

GT05 – špička z rodiny GT

U modelu GT05 (obr. 1) se podařilo při zachování stejné šíře jako u typu GT01 (110 mm) použít 3,5palcový displej s rozlišením 320 × 240 bodů. Displej LCD STN s grafikou QVGA zobrazuje až 4 096 barev a je s japonskou pečlivostí doveden do takové dokonalosti, že je srovnatelný s displejem LCD TFT.
 
Panel GT05 má 12 MB interní paměti (GT05S) a slot pro výměnnou paměťovou kartu SD o velikosti až 1 GB. Je možné jej připojit k PC prostřednictvím rozhraní USB, a tím získat až desetkrát větší přenosovou rychlost oproti RS-232C.
 
Volba černého, popř. stříbrného rámečku je už jen kosmetickou drobností a závisí na vzhledu finálního zařízení.
 

Programovatelné automaty řady FP

Optimálním spojením operátorského panelu a jednotky (většinou PLC) pro řízení výrobní linky (obr. 2) či samostatného zařízení vzniká harmonie, která přináší do automatizovaných provozů přehled a pořádek. V oblasti PLC naleznou zájemci v sortimentu systémy od nejmenší řady FP-e, přes kompaktní modulární systémy řad FP0, FP-Σ a FP-X až po výkonné PLC řady FP2 a FP2SH, které svými funkčními vlastnostmi a mimořádnou rychlostí zpracování při velké kapacitě programovací paměti uspokojí i ty nejnáročnější požadavky. K programovatelným automatům jsou k dispozici prostředky pro zapojení PLC do sítě, moduly analogových vstupů a výstupů, polohovací moduly a rovněž moduly rozšiřující vnitřní paměť. Programovat PLC lze efektivně v programovacím prostředí FPWIN, které je vyvíjeno v souladu s mezinárodním standardem IEC 61131-3 a plně podporuje vytváření programů pěti různými metodami: seznamem příkazů (IL), kontaktními schématy (LD), funkčními bloky (FB), sekvenčním funkčním grafem (SFC) nebo vyšším programovacím jazykem.
 

FPWIN PRO 6

V polovině listopadu byla uvolněna nová verze programu FPWIN PRO. V pořadí šestá verze prostředí pro programování PLC umožňuje především plnohodnotně využívat znakovou sadu Unicode a nové klávesové zkratky. Program je optimálně použitelný pod operačním systémem Windows Vista a dovoluje vkládat jednotlivé prvky jediným stiskem numerické klávesnice. Soubory projektů jsou oproti předchozí verzi úspornější a uživatelé mohou pracovat s proměnnými neomezené délky. Mají novou možnost zálohování se zvýšenou ochrannou proti neoprávněnému použití a mnoho dalších novinek.
 

Všestranné uplatnění

Optimalizované systémy HMI a PLC společnosti Panasonic Electric Works jsou využívány v mnoha projektech po celém světě. Řídí nejnáročnější průmyslové výrobní linky, ale také třeba jen topení v rodinném domě nebo čističku odpadních vod. Spousta úloh je již vyřešena, a některé na vyřešení teprve čekají.
 
Luděk Barták,
 
Obr. 1. Operátorský panel GT05
Obr. 2. PLC řady FP jako řídicí jednotka výrobní linky
 
Tab. 1. Technické specifikace dotykových panelů Panasonic řady GT