Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Operátorské panely Magelis XBTGT a Magelis iPC

Operátorské panely Magelis XBTGT a Magelis iPC

Operátorské panely Magelis XBTGT společnosti Schneider Electric patří již téměř rok ke špičce na trhu dotykových panelů. Jde o komfortní zobrazovací přístroje s mnoha komunikačními možnostmi a vynikající grafikou dodávané s displeji šesti velikostí. Na tuto platformu navazují tři řady průmyslových počítačů Magelis iPC v provedení Smart, Compact a Modular (obr. 1). Hardwarové možnosti přístrojů jsou posíleny výkonným vývojovým prostředím Vijeo Designer, jehož nová verze 4.5 právě přichází na trh.

Osvědčené panely Magelis XBTGT

Grafické panely Magelis XBTGT umožňují realistické zobrazování grafických prvků díky kvalitním displejům o rozměrech 3,8", 5,7", 7,4", 10,4", 12,1" a 15" s barevnou hloubkou až 64K v provedení TFT nebo 4K v provedení SNT. U monochromatických modelů nabízí tato řada osm nebo šestnáct odstínů. Nejmenší model této řady disponuje displejem s oranžovým a červeným podsvětlením, zatímco pětipalcové monochromatické modely efektním modrým nebo bílým podsvětlením. Dotykový displej je, mimo nejmenší model, vždy analogový, což skýtá daleko větší možnosti v ovládání aplikace. Samozřejmé je i několikaúrovňové nastavení jasu a kontrastu.

Obr. 1.

Obr. 1. Průmyslové počítače Magelis iPC značky Telemecanique

Procesní výpočty a rychlé odezvy zajišťují výkonné 64bitové procesory RISC a také velká vnitřní paměť. Ta navíc umožňuje shromáždit velké množství dat a používat různé jazyky. Panely navíc obsahují záložní paměť SRAM o velikosti 128 nebo 512 kB, zálohovanou baterií. Paměť lze dále rozšiřovat pomocí karet CF (Compact Flash) o velikosti až 1 GB.

Velmi dobře jsou panely Magelis XBTGT vybaveny pro komunikaci a připojení různých periferií. Základem je jedna (u nejmenšího modelu) nebo dvě sériové linky, které lze použít v konfiguraci RS-232C, RS-422 nebo RS-485. Dále jsou k dispozici jedno či dvě rozhraní USB, která umožňují nahrávat vytvořené aplikace do panelů daleko rychleji než s využitím standardního sériového rozhraní. Tím se urychlí vývoj aplikace. K rozhraní USB lze dále připojit další zařízení, jako jsou tiskárny, čtečky čárových kódů apod.

Ve všech rozměrových řadách lze nalézt modely vybavené rozhraním Ethernet TCP/IP Modbus, které dovoluje využívat další možnosti panelů řady Magelis XBTGT, jako je zabudovaný server FTP pro jednoduchý a rychlý přenos souborů a zabezpečené sdílení dat až mezi osmi panely. Další výhodou je zabudovaný webový server. Velmi praktická funkce Web gate umožňuje převést ovládání z panelu na jakékoliv PC připojené k síti Ethernet. Takto lze zobrazovat stejné obrazovky jako na displeji panelu, a ovládat tak technologii i na dálku pomocí klasického počítače nebo notebooku, který může být vybaven pouze prohlížečem Internet Explorer.

Operátorské panely Magelis XBTGT je možné připojit nejen k řídicím systémům Schneider Electric, ale i ke konkurenčním PLC značek Omron, Mitsubishi, Rockwell nebo Siemens. Podporována je většina nejpoužívanějších protokolů těchto výrobců.

Průmyslové počítače Magelis iPC

Průmyslové počítače Magelis iPC značky Telemecanique svými vlastnostmi navazují na řadu grafických panelů Magelis XBTGT. Jsou alternativou pro uživatele, kteří vyžadují panely s operačním systémem Windows. V nabídce jsou modely iPC o velikosti 12" a 15" v provedení Smart a Compact. Počítač v provedení Smart iPC je vhodný do náročného prostředí – neobsahuje žádné točivé mechanismy (ventilátory, pevné disky), jež jsou nejčastějšími zdroji poruch. Paměťovým médiem je karta Compact Flash. Model Compact iPC je již standardním průmyslovým počítačem s pevným diskem, mechanikou CD-ROM a ventilátory. Pro přenos dat jsou počítače Magelis iPC vybaveny standardními porty RS-232, RS-485, USB a duálním portem Ethernet. Tyto dvě řady ještě doplňuje provedení Modular iPC, které se skládá z řídicí jednotky a externího displeje o velikosti až 19".

Vývojové prostředí Vijeo Designer

Společným vývojovým prostředím panelů XBTGT i průmyslových počítačů iPC je Vijeo Designer. Nová verze, která právě přichází na trh, obsahuje kromě více než 4 000 připravených objektů i nové objekty vektorového typu. Podporuje i další druhy tiskáren. Z nových protokolů lze zmínit UniTE TCP/IP. Ke standardním vlastnostem prostředí Vijeo Designer patří využití vícenásobných a rozbalovacích oken a skriptů Java. Je také ideálním prostředkem pro vytváření vícejazyčných aplikací a podporuje češtinu. K ladění pomůže i zabudovaný simulátor a výkonná nápověda. Změnám byla podrobena i správa alarmů a receptur, a to především vzhledem k exportním nástrojům.

Podrobnější informace o celé nabídce operátorských panelů a iPC lze nalézt na http://www.extranet.schneider-electric.cz

Ing. Tomáš Knobloch,
Schneider Electric

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Zákaznické centrum – tel.: 382 766 333
http://www.schneider-electric.cz