Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Operátorské panely firmy Euchner

Německá firma Euchner, známá především svými bezpečnostními spínači a dveřními zámky, vyrábí vedle širokého sortimentu precizních polohových spínačů také prvky tvořící rozhraní mezi člověkem a strojem. Patří mezi ně také operátorské panely. Ruční operátorské panely slouží zpravidla jako doplňková zařízení k ovládání nejrůznějších strojů. Dovolují obsluze vzdálit se od hlavního řídicího systému stroje. Typicky se uplatní např. při seřizování či výměně nástroje nebo obrobku. Operátor pak může pomocí ručního kolečka připojeného na vstup servosystému ručně pohybovat osou, kterou si zvolil přepínačem na panelu. Firma Euchner se specializuje zejména na robustní typy těchto přístrojů vybavené elektromechanickými spínacími komponentami, má však v nabídce i typy vybavené mikroprocesorem a displejem.
 

Pouzdra v různém provedení

Vlastní pouzdra pro operátorské panely se vyrábějí v několika variantách (obr. 1). Všechna jsou ergonomická s malou hmotností, ke každému typu pouzdra lze dokoupit mechanický držák. Samozřejmostí je mrazuvzdorné provedení s krytím IP65, odolávající i nejtěžším provozním podmínkám. Pouzdra jsou také vybavena silným permanentním magnetem krytým pryží, takže je lze i bez mechanického držáku odložit na libovolnou část stroje vyrobenou z feromagnetického materiálu bez nebezpečí jejich poškrábání. Přívodní kabely odolávají mechanickému namáhání i působení chemikálií a jsou dodávány rovné i kroucené. Jejich vnitřní uspořádání odpovídá zamýšlenému použití pro bezpečnostní úlohy – vodiče přenášející signály z tlačítka nouzového zastavení a povolovacích tlačítek jsou vybaveny každý samostatným stíněním navíc. V případě mechanického poškození kabelu má tedy bezpečnostní relé usnadněnou práci při detekci zkratů mezi vodiči.
 

Dostupné typy a osazení

V katalozích firmy Euchner lze nalézt velký výběr panelů s různým vybavením a v různém provedení. Panely mohou být osazeny např. ručním kolečkem, povolovacími tlačítky, tlačítkem nouzového zastavení, fóliovou klávesnicí a dalšími mechanickými prvky (přepínače, tlačítka, indikátory). Kromě katalogových verzí se vyrábějí i desítky speciálních provedení přesně podle požadavků konkrétního zákazníka a projektu. Oblíbené jsou např. fóliové klávesnice vyráběné na zakázku, v barvách používaných zákazníkem a s jeho logem. Je-li třeba jen jeden nebo několik panelů, lze je sestavit ze stavebnic, které obsahují neosazený kryt ovládacího panelu. K tomu si zákazník může vybrat z bohaté nabídky komponent firmy Euchner (kabely, tlačítka, přepínače, konektory apod.) nebo si panel osadit vlastními prvky.
 

Flexibilní řešení pro malé série

Panel Euchner HBA 096 692 (obr. 2) byl vyvinut speciálně pro použití v malých sériích. Je vybaven povolovacími tlačítky, tlačítkem nouzového zastavení a fóliovou klávesnicí se čtrnácti klávesami. Každá je vybavena bílou diodou LED. Pod klávesnici se zevnitř panelu vkládá vložka, na kterou lze pomocí dodávaného softwaru natisknout libovolné symboly na místa kláves. S využitím barevné tiskárny lze také potisknout místa, pod kterými jsou umístěny bílé podsvětlovací diody –dosáhne se toho, že indikátor ke každé klávese bude v požadované barvě. Všechna tlačítka a LED jsou vyvedeny do 35bodového konektoru, takže je lze zcela nezávisle vyhodnocovat a nastavovat např. z PLC.
 

Nové miniaturní ruční kolečko HKB

Zejména pro ovládací panely je určeno nové ruční kolečko HKB (obr. 3) miniaturních rozměrů, malé zástavbové hloubky a velmi malé hmotnosti. Přesto je vybaveno magnetickým detenčním (přídržným) mechanismem (100 poloh na otáčku) s téměř neomezenou životností. Kolečka jsou dodávána ve verzích s výstupním tranzistorovým signálem push-pull nebo s RS-422. Jako příslušenství lze dokoupit kovový ovládací kolík se stupnicí.
 

Souhrn

Firma Euchner nabízí široký sortiment operátorských panelů jak typových, tak i zákaznických. Euchner se zaměřuje zejména na robustní panely „bez inteligence“ s elektromechanickými komponentami, připojené vícežilovými kabely k řídicím systémům. Více než dvacet let zkušeností s vývojem a výrobou těchto zařízení je zárukou dlouholeté trvanlivosti a kvality.
 
Obr. 1. Typy pouzder operátorských panelů Euchner
Obr. 2. Univerzální panel HBA 092 692
Obr. 3. Ruční kolečko HKB