Aktuální vydání

celé číslo

05

2024

Velké jazykové modely a generativní umělá inteligence v průmyslové praxi

celé číslo

Omron rozšiřuje platformu Sysmac

Platforma OMRON Sysmac byla rozšířena o nové typy řídicích jednotek a operátorských rozhraní. Umožňuje vytvářet plně integrované řídicí systémy zahrnující procesorové jednotky škálovatelného výpočetního výkonu s podporou úloh řízení polohy a pohybu, intuitivní operátorská rozhraní, systém pro zajištění funkční bezpečnosti, systém rychlých vzdálených I/O a mnoho dalších funkcí. Díky tomu je platforma Sysmac vhodná zejména pro oblast automatizace balicích a plnicích strojů a paletizačních linek.

 

Procesorové jednotky Sysmac

V procesorových jednotkách Sysmac jsou společně implementována jádro pro logické a sekvenční řízení a jádro pro úlohy řízení pohybu (motion). Pro přenos velkého objemu dat do nadřazené informační úrovně nebo pro propojení jednotlivých technologických celků jsou jednotky osazeny rozhraním pro Ethernet s podporou protokolu EtherNet/IP. Pro rychlou a časově deterministickou komunikaci je k dispozici rozhraní pro sběrnici EtherCAT, která je vhodná zejména pro náročné úlohy řízení pohybu, rychlého zpracování informací z kamer nebo zpracování I/O signálů s časovou značkou.
 

Pro základní úlohy

Nově uvedená procesorová jednotka NJ1 je osazena procesorem s taktem 600 MHz, obsahuje 3 MB paměti pro programy a minimální perioda vykonávání základní programové úlohy je 1 ms. Podporuje připojení až 64 zařízení slave prostřednictvím sběrnice EtherCAT. Systém je dostupný ve dvou variantách: buď bez podpory úloh řízení pohybu, nebo s jejich podporou, a to až ve dvou osách.
 

Pro středně náročné úlohy

Procesorové jednotky NJ3 a NJ5 již byly v minulosti představeny a jsou určeny pro středně náročné až náročné úlohy řízení strojů a linek. Paměť pro programy má velikost 5 MB, popř. 20 MB, a minimální perioda základní programové úlohy je 0,5 ms. Standardně jsou vybaveny jádrem motion pro řízení polohy a pohybu s podporou až 64 os. K dispozici jsou rozhraní pro Ethernet a pro EtherCAT s podporou až 192 zařízení slave.
 

Pro náročné úlohy

Další novinku platformy Sysmac představuje procesorová jednotka NX7 (obr. 1). Je určena pro splnění požadavků nejnáročnějších úloh. Výkon tohoto systému udává čtyřjádrový procesor i7 2,3 GHz. Velikost paměti pro programy je nadstandardních 80 MB a paměť dat je 256 MB. Systém obsahuje dva nezávisle konfigurovatelné ethernetové porty s podporou protokolu EtherNet/IP. Lze tedy s výhodou použít hardwarově oddělená komunikační rozhraní např. pro HMI a pro napojení do informačního systému podniku. Nechybí rychlá komunikační sběrnice EtherCAT pro připojení servopohonů, vzdálených I/O nebo kamerových systémů s periodou komunikace až 0,125 ms. Celkový počet zařízení na sběrnici EtherCAT je 512. Pro splnění náročných požadavků uživatelů systém obsahuje dvě nezávislá jádra motion, která umožňují řídit úlohy s až 256 osami.
 

Operátorské panely NA

Dynamické a intuitivní operátorské rozhraní přispívá k atraktivitě stroje a jeho konkurenceschopnosti. Pro jeho vytvoření lze s výhodou použít novou řadu operátorských terminálů Omron NA (obr. 2), které umožňují rychlou a efektivní tvorbu aplikací. Terminály NA byly navrženy tak, aby zachovávaly robustnost a spolehlivost tradičních HMI, ale navíc přinášely dynamiku moderních otevřených systémů. Terminály NA mají širokoúhlý displej s úhlopříčkou 7" až 15".
 
Terminály NA jsou plně integrovány v platformě Sysmac. Programátor se tak nemusí učit nové prostředí, pro programování použije známé prostředí Sysmac Studio. Aplikace pro operátorské terminály NA může být součástí jednoho projektu společně s procesorovou jednotkou NJ, popř. dalšími komponentami platformy Sysmac. K efektivnímu vývoji aplikace přispívá společná databáze proměnných řídicího systému a operátorského terminálu. Standardní součástí vývojového prostředí je simulátor aplikace terminálu a programu řídicího systému. Pro vzdálený přístup k aplikaci terminálu je možné použít standardní klient VNC (Virtual Network Computing) nebo aplikaci Omron Remote Viewer, určenou pro systémy iOS nebo Android.
 
Pro efektivní vývoj aplikací může programátor využít rozsáhlou knihovnu grafických objektů nebo předem definované animace a akce bez nutnosti psát skripty. Je podporováno vytváření vlastních inteligentních objektů, které je potom možné sdílet s ostatními uživateli. Standardní součástí je alarmový systém, systém receptur a logování dat. Aplikaci je možné zabezpečit stanovením různých rolí a úrovní přístupu jednotlivých uživatelů. Pro vytváření aplikací maximálně přizpůsobených náročným požadavkům zákazníků lze využít skripty v jazyku Visual Basic. Je podporován Net 3.5 Compact Framework s širokou škálou knihoven.
 

Další komponenty platformy Sysmac

Mezi další součásti platformy Sysmac patří inovovaný systém Sysmac NX-IO pro připojení vzdálených I/O signálů pomocí sběrnic EtherCAT nebo EtherNet/IP. Přínosem tohoto systému je podpora časové značky pro přesné zachycení vstupních signálů nebo aktivace výstupních signálů s přesností lepší než 100 ns. Dalšími důležitými součástmi platformy jsou distribuovaný systém funkční bezpečnosti Sysmac Safety nebo kamerové inspekční systémy Sysmac Vision. Pro zlepšení řízení výroby a její dokumentaci lze využít přímou komunikaci řídicího systému Sysmac NJ s relační databází.
 

Závěr

Kombinace výkonného procesoru společně s nástroji pro řízení pohybu, intuitivním operátorským rozhraním, systémem zpracování obrazu, rychlými vzdálenými I/O uzly a systémem funkční bezpečnosti v jeden homogenní celek vytváří na platformě Sysmac systém, který je určen zejména pro úlohy v oblasti automatizace balicích, plnicích a paletizačních linek.
Zdeněk Havlíček,
Obr. 1. Procesorová jednotka NX7 pro platformu Sysmac
Obr. 2. Operátorské terminály Omron NA