Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Ohlédnutí za veletrhem Vision 2014

Veletrh Vision, věnovaný technice strojového vidění, který se konal ve Stuttgartu 4. až 6. listopadu 2014, předčil očekávání pořadatelů: loňský 26. ročník byl rekordní z hlediska počtu vystavovatelů (432) i návštěvníků (8 700). Počet návštěvníků vzrostl ve srovnání s minulým veletrhem, který se konal v roce 2012, dokonce o 25 %. Rostoucí trend má také internacionalizace veletrhu: 54 % vystavovatelů a 40 % návštěvníků přijelo na veletrh ze zahraničí. Zahraniční návštěvníci byli např. z Itálie, Francie, Švýcarska, Rakouska nebo Nizozemí. Velký nárůst zaznamenal počet návštěvníků z Asie: Jižní Koreje, Číny a Japonska.

 
Na úspěchu letošního veletrhu měl velký podíl přechod na dvouletou periodu. Díky tomu mají firmy z oboru více času připravit se na prezentaci svých novinek a inovací. Veletrh Vision má totiž z tohoto hlediska jedno specifikum: firmy zde své produkty představují vysoce specializovanému publiku. Mnozí návštěvníci přijíždějí na veletrh se zcela konkrétní představou, co chtějí na veletrhu vidět a o čem chtějí s vystavovateli diskutovat.
 
Mezi vystavovateli byly malé, začínající firmy stejně jako důležité firmy v oboru. Společně zde představily kamery, snímače obrazu, jednotky pro zpracování obrazu, zachytávače snímků (frame grabbers), software pro zpracování obrazu, osvětlovače, objektivy, kabely a příslušenství, ale i kompletní systémy strojového vidění pro specifické úlohy. Prezentovány byly i průmyslové a vestavné počítače, které jsou zvláště vhodné pro sběr obrazových dat a vyhodnocení obrazu ve složitějších úlohách. Ve společném stánku IPC 4 Vision vystavovalo celkem jedenáct renomovaných výrobců této techniky (obr. 2).
 
Strojové vidění se uplatňuje ve stále širší oblasti techniky a tento vývoj se odrážel i na veletrhu ve specializovaných stáncích, např. Traffic Vision a Vision 4 Automation. Rozšiřující se oblast využití strojového vidění je patrná i na struktuře návštěvníků: 60 % z nich bylo loni na veletrhu poprvé. Nejdůležitější oblastí uplatnění pro strojové vidění zůstává průmysl – proto také 75 % návštěvníků uvedlo, že působí v průmyslových firmách, nejvíce v oborech, jako jsou automobilový průmysl a dodávky pro něj, strojírenství, výroba elektroniky a elektrotechnických zařízení, farmacie apod.
 
Co je pro firmy působící v tomto oboru obzvláště potěšující, 84 % návštěvníků uvedlo, že chystají investice do systémů strojového vidění, většina z nich v období do půl roku.
 
Příští veletrh Vision bude ve Stuttgartu 8. až 10. listopadu 2016.
(Bk)
 
Obr. 1. Před vstupem na veletrh Vision 2014 (foto: Messe Stuttgart)
Obr. 2. Pohled na společný stánek IPC 4 Vision (foto: Messe Stuttgart)