Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Ve výzkumném a inovačním centru Intemac v Kuřimi se ve čtvrtek 21. března 2024 uskutečnil Testbed Open Day věnovaný automatizaci a robotizaci. Bezplatnou účast mohli využít zástupci těch společností, jejichž záměrem je automatizovat procesy ve svých firmách, popř. využít dnes stále dostupnějších a rozšířenějších prvků robotizace. Program byl naplněný jak prezentacemi využití automatizace a robotizace v praxi, tak ukázkami technologií, které byly prezentovány ve výrobních a laboratorních prostorách centra.
V uvítací řeči představil Radomír Zbožínek, Business Development Manager, výzkumné a vývojové centrum Intemac.
Intemac je centrum založené pro podporu výrobních firem. Jeho cílem je usnadnit firmám implementaci prvků průmyslu 4.0 – ať již jde o flexibilní výrobní systémy, pokročilé technologie, či obecně o vývoj inovací. Jako součást konzultačních služeb nabízí Intemac realizaci technického návrhu, který je možné předem otestovat v testbedu výzkumného centra.
Centrum Intemac bylo založeno v roce 2013 Jihomoravským inovačním centrem (JIC) společně s Jihomoravským krajem pro podporu výrobních firem při implementaci nových technologií a vývoji řešení pro automatizaci, digitalizaci a robotizaci. Stalo se prvním kompetenčním centrem v České republice, které po vzoru podobných institucí v Rakousku poskytuje firmám výzkumné, vývojové a další odborné služby. Vzhledem k silnému zastoupení strojařských firem v regionu bylo centrum zaměřeno zvláště na podporu výzkumu a vývoje v oblasti obráběcích strojů a technologií.
Centrum Intemac založilo první Digital Innovation Hub v České republice. Tím se stal Intemac jednou z prvních institucí, která firmám nabídla služby digitalizace, ať už v podobě konzultací, koučinku, nebo dlouhodobějších programů.
V roce 2017 byl v centru Intemac zprovozněn první testbed s testovací infrastrukturou určenou pro flexibilní automatizovanou kusovou a malosériovou výrobu obráběných dílců. Tento testbed zůstává v České republice jediný, který není akademickým projektem, ale od začátku funguje na firemní bázi. Testbed je ale plně otevřený bez omezení všem zájemcům z firemního i akademického sektoru.
Další informace a kontakty na centrum Intemac jsou na webové stránce https://www.intemac.cz/.
Trendy a novinky
O další příspěvky a prezentaci novinek ohledně směrů rozvoje automatizace se v příjemném prostředí centra Intemac postarali Martin Tišnovský ze společnosti Schunk (ve své prezentaci se zaměřil na zvýšení produktivity obráběcích procesů a dokončovacích operací s využitím robotizace výměny nástroje a souvisejících manipulací), Milan Pospíšil ze společnosti SMC (svůj příspěvek zaměřil na novinky v bezdrátovém přenosu dat mezi uchopovacím zařízením a řídicí aplikací svařovacích a lakovacích robotů) a Pavel Bortlík ze společnosti Acam Solution (seznámil návštěvníky s možností přestavby jednoúčelových robotických pracovišť v rámci výrobních linek s využitím robotické buňky HXG, ale současně upozornil na negativní jevy dnešního světa; cenná byla zejména doporučení pro řízení automatizačních projektů ověřená praxí).
Dalšími prezentujícími byli Jaromír Belatka ze společnosti Compas Automatizace (s kolegy představil řešení obchodního případu automatizace od zadání až po předání zákazníkovi), Ondřej Donát ze společnosti Servind (hovořil o možnostech učení robotů s cílem napodobit manuální pohyby zkušených operátorů ve výrobě) a Roman Mužík ze společnosti B&R společně s Vojtěchem Markem z centra Intemac (představili integraci robotu Codian a strojového vidění od B&R do stroje firmy Wöhler Bohemia za účelem posílení flexibility a efektivity výroby malířských válečků).
Ukázky z praxe na vlastní oči
Ve zbytku dne měli návštěvníci možnost podívat se na výrobní techniku a prodiskutovat podrobnosti se zástupci společností Act-In (ukázka MES v implementaci na EDUSetOne) a SMC (ukázka kolaborativního robotu a manipulace pomocí vakua). Společnost Compas Automatizace připravila stánek s prezentací systémů COMES a IBA. Firma Servind vystavovala kolaborativní robot UR20 určený pro broušení, leštění a odjehlování. Společnost Fravebot připravila živou ukázku robotu určeného pro sklizeň rajčat, okurek nebo jahod pěstovaných v hydroponických sklenících a firma ACAM předváděla modulární hexagonální robotickou buňku HXG jako snadný způsob transformace jednoúčelové robotizované výrobní linky ve flexibilní výrobní systém.
Akademie digitální transformace
Zájemci o služby a konzultace poskytované centrem Intemac mají možnost se přihlásit do vzdělávacího programu Akademie digitální transformace, která je zaměřena na digitalizaci ve výrobním prostředí a nabízí možnost naučit se efektivně řídit a vyhodnocovat firemní procesy na základě dat. Účastníci se seznámí s mapovacími a analytickými nástroji, principy štíhlé výroby, přístupy pro systematické řešení problémů a aktuálními příležitostmi v oblasti průmyslu 4.0, automatizace a digitalizace. Během této akademie bude také prostor pro témata, jako jsou virtuální světy, digitální dvojčata, robotika, systémy strojového vidění, AI, 3D tisk a 5G. Součástí programu bude ukázka nástroje Power BI pro vizualizaci dat a návštěva firem, ve kterých digitální transformace proběhla. Zde se bude diskutovat o přínosech a úskalích této implementace. Cena za účast na akademii je standardně 115 000 korun, ale díky příspěvkům EU a MPO je cena za účastníka snížena na 24 000 korun. Registraci lze provést online na adrese https://www.intemac.cz/akce/akademie-digitalni-transformace/.
Jiří Hloska
Obr. 1. Testbed centra Intemac v Kuřimi