Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Ve dnech 10. až 13. října 2023 se na brněnském výstavišti konal 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Expozice 1 312 vystavujících firem ze 43 zemí obsadily deset pavilonů a celková návštěvnost se za čtyři veletržní dny podle předběžné závěrečné zprávy pořadatele přiblížila k 60 000 osob.
Proč stále, i v době digitálních komunikací, jezdíme na veletrhy? Na MSV v Brně mohli návštěvníci vidět množství zajímavých exponátů, některé i v chodu v zajímavých ukázkách, ale především jde o místo setkávání tváří v tvář, o udržování stávajících kontaktů a budování těch nových.
Ukázkové balicí linky
Příkladem může být projekt Kaletech Packaging Live, jehož jsme byli mediálními partnery (obr. 1). Šlo o dvě vzorové balicí linky – automatickou a poloautomatickou. Jedna balila spojovací materiál – šroubky a matičky, druhá krmivo pro hospodářská zvířata. Návštěvníci mohli při pravidelných ukázkách vidět obě linky v chodu, ale také se mohli setkat přímo u exponátů nebo v malých stáncích s odborníky a diskutovat s nimi o konkrétních projektech nebo sbírat informace o technických novinkách a kontakty na odborníky, které jim mohou být užitečné v jejich další práci.
Digitální továrna
Již tradiční součástí MSV byl také projekt Digitální továrna. Zaměřila se na digitalizaci řízení výrobních systémů, na kontrolu kvality, údržbu, servis a logistiku, na management energií, sítě 5G, blockchain nebo využití umělé inteligence. Návštěvníci si opět mohli vyzkoušet brýle virtuální reality nebo si prohlédnout roboty v roli výčepního či farmáře. Na scéně Digital Stage (obr. 2) se odehrálo množství rozhovorů a diskusí přenášených do internetu prostřednictvím televize Elektrika.tv. Dění na scéně bylo přenášeno živě a později bude k dispozici záznam.
Na první pohled se zdá, že v projektu Digitální továrna nebylo nic nového, protože většina témat byla prezentována už loni nebo předloni. Například robot Fravebot, který loni pěstoval rajčata, se letos staral o jahody. Jak odborníci vědí, i z článku v našem časopise, nejde ani tak o robot, ale především o optický systém pro kontrolu vitality pěstovaných rostlin.
Osobně považuji za přínosné, že mnohé z toho, co bylo dříve prezentováno jako koncept, se stalo realitou a na MSV byly představeny ukázky využití digitalizace v praxi. Jako příklad můžu uvést platformu Xcelerator od firmy Siemens, o níž jsem loni na Digital Stage hovořil s Františkem Podzimkem (rozšířená verze rozhovoru vyšla v časopisu Automa v čísle 11-12/2022). Letos jsem na Digital Stage diskutoval o využití této platformy s firmou VDT Technology – a doufám, že i z tohoto rozhovoru později vznikne článek, protože VDT Technology dělá opravdu zajímavé věci.
Často se píše o tom, že inovace a digitalizace zvyšují produktivitu. Jenže to není automatický proces. Nepromyšlená digitalizace a inovace jen pro inovace (nebo pro dotace) žádné zvýšení produktivity nepřinášejí. Proto je tak důležité prezentovat příklady dobré praxe.
Z tohoto hlediska jsem byl s Digitální továrnou spokojen. Přesto si myslím, že do projektu Digitální továrny a do diskusí na Digital Stage by mohly být více zapojeny další klíčové firmy z oboru automatizace a digitalizace, tedy alespoň ty, které na MSV vystavují (což je podstatná většina). Vím, že odborníci chtějí být především přítomni ve svých stáncích, ale rozhovor na Digital Stage trvá deset minut a na postranní scéně Breaking Fuse se diskutující s krátkým vstupem musí vejít do pěti minut. Spíše jde o to odborníky vybrat, včas oslovit a téma rozhovoru připravit.
Zlaté medaile
Na veletrhu byly také předávány Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila šest Zlatých medailí a jednu zvláštní cenu. Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy převzal doc. František Hezoučký, který celý svůj profesní život věnoval rozvoji české a slovenské jaderné energetiky.
V kategorii Inovace prokazatelně vzniklá ve smluvní spolupráci firem s výzkumnými organizacemi zvítězilo letadlo TL-5000 Sparker výrobce TL-Ultralight a vystavovatele VUT v Brně, Fakulty strojního inženýrství. Zlatou medaili v kategorii Inovace výrobního stroje získala jednotka Freddy Ecovac CHU výrobce Freddy Products Ltd. a vystavovatele Biko. Jde o mobilní jednotku pro čerpání a filtraci chladicí kapaliny u obráběcích strojů. V kategorii Inovace ve zpracovatelské technologii komise ocenila exponát GW Kompakt 10-30-50-100 1F výrobce a vystavovatele Goldman water – plně automatizovaný kompaktní skříňový systém úpravy vody reverzní osmózou, vhodný pro náročné provozy. Zlatou medaili za Inovaci v automatizační technice a Industry 4.0 získal Sanezoo Unity – kamerový systém pro inteligentní vizuální kontrolu. Výrobcem a vystavovatelem byla firma Sanezoo Europe. V kategorii Inovační komponenty ve strojírenství uspěl exponát Micro Screw – miniaturní kuličkový šroub výrobce a vystavovatele KSK Precise Motion. Jako nejlepší v kategorii Inovace v transportu a logistice byl oceněn exponát Super Piezo Inkjet výrobce Markem-Imaje a vystavovatele Ondrášek Ink-jet System. Jde o inkoustovou tiskárnu štítků využívající novou patentovanou techniku, díky níž dosahuje velké rychlosti (potisk až 100 000 lahví za hodinu při rychlosti 120 m/min) při vysoké kvalitě potisku s možností potiskovat nejen rovné plochy, ale též libovolné tvary. Zvláštní cena komise putovala do společnosti Tajmac-ZPS za prototyp řídicí jednotky pro kompenzaci teplotních deformací stroje pomocí algoritmů umělé inteligence.
Příští ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu se uskuteční od 8. do 11. října 2024.
Petr Bartošík
Obr. 1. Vzorové balicí linky Kaletech Packaging Live v pavilonu A
Obr. 2. Scéna Digital Stage v pavilonu F