Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Odolný průmyslový PDA do kapsy

číslo 4/2006

Odolný průmyslový PDA do kapsy

Mnoho pracovníků v současné době již běžně používá malé PDA (Personal Digital Assistant) rozličných značek. K rychlému rozšíření této kategorie „nejmenších computerů“ významně přispěl i masový rozvoj techniky GSM, kdy tento malý přístroj může uživateli nabídnout na jedné straně různé typy bezdrátového připojení a na druhé straně redukované aplikační programy typu Office, známé z běžných PC. V příspěvku je představena skupina PDA určených k použití v nepříznivých provozních podmínkách.

Francouzská firma Logic Instrument, známá jako výrobce odolných notebooků, přenosných počítačů a PC tabletů řady Tetra, před dvěma lety přišla s prvními modely odolných (rugged) počítačů i v oblasti PDA. Cílem této společnosti je nabídnout stále početnější skupině uživatelů spolehlivé PDA do nepříznivých provozních podmínek. Tomu je podřízena i jeho konstrukce, kdy plasty použité u komerčních PDA jsou nahrazeny lehkými a pevnými slitinami a jsou přidány robustní pryžové krytky konektorů. Touto kombinací je dosaženo velké mechanické odolnosti (pád z výšky až 1,5 m) a odolnosti proti vibracím a jinému mechanickému poškození.

Podle klimatické odolnosti se odolné PDA dělí na průmyslovou řadu s pracovní teplotou od 0 °C a na vojenskou řadu, kdy pracovní teplota začíná na hranici –20 °C a končí u +50 °C. Vojenské verze rovněž musí odolat extrémním podmínkám skladování při teplotách v rozsahu –40 až +70 °C. Zde je zásadní rozdíl oproti komerčním PDA, u nichž není taková mechanická a klimatická odolnost zaručena. U jednotlivých modelů je dosaženo krytí v rozsahu od IP54 do IP67, včetně konektorů.

Odolné PDA řady Tetra jsou zkoušeny a certifikovány podle vojenských norem MIL-STD-810F, které patří mezi nejtvrdší normy pro prověřování odolnosti zařízení. Díky speciálním montážním postupům a těsnění mají tyto PDA i tzv. ochranu proti vyzařování, opět měřeno podle vojenské normy MIL-STD-461. Zjednodušeně řečeno, jde o to, že přístroj nepřekračuje jisté parametry elektromagnetického vyzařování, a „nezáří„ tak v rukou uživatele; to je limitující ve specializovaných průmyslových oblastech nebo ve vojenství.

Obr. 1.

Obr. 1. Odolné PDA řady TPad

V současné době jsou nabízeny dva typy odolných PDA – TetraPad a Tpad. Model TetraPad má 4" TFT barevný LCD s plným rozlišením 640 × 480 bodů a rezistivním dotykovým stínítkem (touchscreen) pro ovládání. K ovládání je dále určeno kurzorové tlačítko s pěti funkcemi a čtyři programovatelná tlačítka (obr. vpravo v inzerátu). Jádrem PDA typu TetraPad je osvědčený procesor Intel Xscale 400 MHz, využívající až 128 MB RAM a až 64 MB ROM. Pro uchování dat je využívána 256MB karta flash. Mezi základní porty patří dvě rozhraní USB, sériový port, infračervený port a konektor pro napojení na docking station. Univerzální napájecí vstup v rozsahu 10 až 35 V DC ocení zejména ti, kteří mají možnost PDA dobíjet kabelem ze zásuvky pro zapalovač uvnitř automobilu nebo napojit ho na palubní síť jiného dopravního prostředku. Včetně baterie nepřekračuje hmotnost tohoto PDA 410 g.

Typová řada TPad (obr. 1) se podobá spíše standardnímu mobilnímu telefonu uloženém v robustním pryžovém obalu. Má 4" TFT VGA LCD s velkou svítivostí a dotykovým stínítkem a šestnáctitlačítkovou alfanumerickou klávesnicí. I zde je použit procesor Intel XScale PXA 263 s taktovací frekvencí 400 MHz.

Obě uvedená provedení PDA řady Tetra jsou vybavena audiosadou, tedy mikrofonem a reproduktorem, které je možné využít po vložení karty GSM/GPRS při fungování přístroje jako mobilního telefonu. Karty WLAN, GSM/GPRS a GPS lze připojit přes integrovaná rozhraní PCMCIA, compact flash a XPM, umožňující např. kompletní instalaci navigačního systému nebo bezdrátového pojítka Wi-Fi 802.11.

PDA řady Tetra pracují pod operačním systémem MS WIN CE.NET nebo novějším MS Mobile 2003.

Odolné PDA řady Tetra najdou uplatnění u policie, záchranných a vojenských složek, pracovníků logistiky, na stavbách, při servisu atd., kde jsou třeba velmi spolehlivé a odolné přenosné počítače o velikosti PDA a s jeho vlastnostmi.

(Future Engineering, a. s.)

Future ICS a. s.
Šumavská 15
602 00 Brno
tel.: 541 425 911
fax: 541 425 999
e-mail: ics@future.cz
http://www.future.cz