Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Odolný počítač AAEON Boxer s procesorem Core 2 Duo

Počítače AAEON řady Boxer se staly neoficiálním standardem pro konstrukci odolných PC určených pro provoz v náročných podmínkách a mobilních řešeních. Stalo se tak zejména díky těmto jeho vlastnostem:
  • vysoká mechanická odolnost zaručená kompaktní skříní z hliníkové slitiny,
  • malé rozměry a malá hmotnost,
  • konstrukce bez choulostivých pohyblivých částí (HDD, ventilátor),
  • rozšířený rozsah pracovních teplot,
  • odolnost k mechanickým rázům a vibracím podle vojenských standardů USA (MIL),
  • velký rozsah napájecích napětí a nízká spotřeba umožňující napájení z akumulátoru.
K těmto vlastnostem nyní přibyl i mimořádně velký výpočetní výkon. Nejnovější typ řady AAEON Boxer AEC-6920 je k dispozici s procesorem Core 2 Duo s hodinovou frekvencí do 2 GHz. Co to znamená pro možnosti využití, je nasnadě. Odolný počítač bez ventilátoru má výkon a možnosti použití srovnatelné s nejmodernějším desktopem. Že je to skutečně tak, dosvědčují i další vlastnosti AEC-6920.
 
Počítač má dva rozšiřující sloty PCI (z toho jeden PCI-E), které umožňují rozšířit vstupy a výstupy zásuvnými kartami. Může jít o karty s analogovými či digitálními vstupy a výstupy stejně jako o karty pro řízení měničů nebo krokových motorů. Nabízí se i rozšíření komunikační kartou pro připojení na průmyslovou sběrnici. Výhodné je využít kartu pro digitalizaci obrazu (frame grabber). Získá se tím velmi výkonný a zároveň velmi odolný videoserver pro dohledové úlohy nebo pro strojové vidění. Dále rozšířit vstupy, výstupy nebo externí paměť je možné kartami PCMCIA nebo SD, pro které jsou k dispozici sloty.
 
Kritickými částmi každého zodolněného počítače jsou mechanicky pohyblivé díly, hlavně ventilátory a mechaniky pevných disků (HDD). Z toho důvodu má AEC-6920 pouze pasivní chlazení bez ventilátoru. Pevné disky jsou citlivé na rázy, vibrace a nízké teploty a selhání pevného disku znamená téměř vždy i selhání celého počítače. Jak se vyhnout takové události? AEC-6920 nabízí několik možností. Lze použít běžnou mechaniku HDD, pro kterou je uvnitř počítače připraveno odpružené uchycení zmírňující nárazy a vibrace. Toto řešení je však vhodné pouze pro nejméně náročné způsoby použití. Lepší variantou je namontovat disk odolný proti otřesům. Vůbec nejlepší je však použít disk flash. Nejsnáze dostupný je tento disk v kartě PCMCIA, pro kterou je na počítači připraven slot. Má-li však slot PCMCIA být využit pro jiný účel, např. kartu WiFi, je vhodné takovéto řešení: namontovat do počítače disk flash s rozhraním SATA, který je mechanicky kompatibilní s běžnou mechanikou HDD 2,5".
 
Počítač má i další pozoruhodné vlastnosti. Dva konektory gigabitového Ethernetu umožní rychlý přenos technologických dat nebo digitalizovaného živého obrazu. Čtyři rozhraní USB lze použít pro připojení dalších periferních jednotek. K dispozici jsou i tři sériová rozhraní RS-232 a jedno přepínatelné RS-232/422/485. Sériová rozhraní jsou v průmyslových řešeních stále ještě nenahraditelná. K počítači lze připojit i obvyklou klávesnici PC/2 a monitor. Vestavěna je i zvuková karta a výstup TV.
 
Stejně jako předchozí počítače řady AAEON Boxer, nalezne i AEC-6920 uplatnění v průmyslu, dopravě, náročných mobilních řešeních spojených se zpracováním obrazu, ale i v bezpečnostních a komunikačních systémech, především v neklimatizovaných prostorech a rozvodnicích.
 
Další technické nebo obchodní informace o odolných počítačích řady AAEON Boxer zájemci získají v kancelářích společnosti FCC Průmyslové systémy.
 
Ing. Otto Havle, CSc., MBA
 
Obr. 1. Počítač AAEON Boxer AEC-6920
 
Tab. 1. Základní vlastnosti počítače AAEON Boxer AEC-6920