Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Odolné operátorské terminály

číslo 8/2006

Odolné operátorské terminály

Je-li třeba dodržovat hygienické standardy, které platí v klinickém prostředí, v chemickém a farmaceutickém průmyslu nebo v potravinářství, může uživatel použít terminály Noax ze série Steel S. Jednotky jsou zhotoveny z korozivzdorné oceli V2A a mají leštěný povrch. Skříň terminálu je bez větracích otvorů a bez ventilátoru, který by mohl být zdrojem poruch. Těsnění mezi displejem a kovovou skříňkou je z pryže v potravinářské kvalitě, jež je speciálně tvarována tak, aby na přechodu mezi displejem a hladkou skříňkou nevznikly žádné skryté škvíry nebo kouty. Díky tomu lze terminál čistit a omývat jak vodou, tak i agresivními čisticími prostředky. Přístroj je ze všech stran ochráněn proti stříkající vodě a má krytí IP65.

Pro dlouhodobý provoz za extrémních podmínek

Zárukou dlouhodobého a bezporuchového provozu terminálu Noax je v první řadě jeho zcela uzavřená ocelová skříňka. Dále je to konstrukce bez ventilátorů a použití zvlášť kvalitních dílů výhradně v provedení určeném k použití v průmyslu. K bezporuchovému chodu i v extrémních provozních podmínkách přispívá také krytí IP65. Je-li terminál za provozu trvale vystaven působení škodlivých chemických látek, lze dotykový displej opatřit ochrannou folií vybranou podle druhu přítomných kyselin nebo louhů. Protože v jejich konstrukci je použito skutečně minimum vnitřních propojovacích kabelů a i chladič procesoru je opatřen speciální pružinovou úchytkou, jsou počítače Steel S také odolné proti rázům a vibracím. Současně jsou všechny jejich vnější konektory vybaveny zámky tak, aby se vnější propojovací kabely nemohly uvolnit vibracemi.

Obr. 1.

Obr. 1. Odolné terminály Noax splňují přísné hygienické normy platné např. při zpracování masa

Variabilita výkonu a vybavení

Počítače Steel S nabízejí uživateli maximální robustnost, kompatibilitu, velký výpočetní výkon a možnost rozšířit systém při minimálních požadavcích na prostor pro zástavbu. Lze je vybavit jednou z dvou originálních základních desek typu all-in-one-board, které je možné osadit procesory s malou spotřebou Intel Pentium III/Pentium M s taktovací frekvencí až 1,5 GHz. Bohatá výbava počítače různými standardními rozhraními umístěnými přímo na základní desce (on-board-interface), konektory karet a kartou Ethernet a možnost jeho rozšíření např. přes rozhraní PCI umožňují připojit počítač k rozličným elektronickým přístrojům. Počítače Steel S jsou sériově vybaveny displeji s velkým kontrastem a světelným výkonem. Možnost zadávat příkazy do počítače prostřednictvím dotykového stínítka displeje nabízí jednoduchý způsob ovládání terminálu a řízeného stroje nebo zařízení. Povely lze do přístroje zadávat i dotykem ruky v pracovní rukavici.

Noax-Micro-Controller – příspěvek ke stabilitě chodu počítače

Ve všech operátorských terminálech Noax je sériově zabudován tzv. Noax-Micro-Controller, který automaticky realizuje kontrolní, řídicí a statistické funkce, např. kontroluje teplotu uvnitř počítače, řídí podsvícení displeje, počítá provozní hodiny počítače atd. Tuto kontrolní jednotku lze nastavit podle přání uživatele. Jako další doplněk je do počítačů integrována řídicí jednotka dotykového displeje, tzv. Touch-Controller.

Oblasti použití

V poslední době ovládly průmyslové počítače bezmála všechny oblasti průmyslové výroby. Zde musejí stále častěji vzdorovat extrémním podmínkám, ať jsou to vibrace, rázy, vlhko, stříkající voda, olej nebo prach. Operátorské terminály jako specifický typ průmyslového počítače musí každodenně dokazovat, že jsou spolehlivé i za tvrdého a nepřetržitého provozu. Počítače řady Steel, které navíc splňují i nejpřísnější hygienické normy, najdou uplatnění v klinických, potravinářských (obr. 1), chemických nebo farmaceutických provozech.

(Future Engineering, a. s.)

Future ICS a. s.
Šumavská 15
602 00 Brno
tel.: 541 425 911
fax: 541 425 999
http://www.future.cz