Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Odolná a spolehlivá průmyslová panelová PC

Firma Beckhoff Automation GmbH se sídlem ve městě Verl v Německu vyrábí otevřené průmyslové řídicí systémy na bázi PC. Její nabídka zahrnuje různé typy průmyslových PC, komponenty průmyslových sítí, servopohony a automatizační software k použití jako samostatné i integrované komponenty do kompletních řídicích systémů.
 
Významnou položku ve výrobním sortimentu firmy Beckhoff představují odolná průmyslová panelová PC řady CPxx Control Panel, používaná, stejně jako ostatní komponenty a systémy značky Beckhoff, v nepřeberném množství úloh v mnoha odvětvích průmyslu po celém světě. Lze je nalézt nejen např. u výrobních strojů a linek (obr. 1), při řízení technických zařízení v budovách (obr. 2), ale i v potravinářství apod.
 

Řízení a vizualizace potravinářských výrobních a logistických procesů

 
Mezi společnostmi, které se spoléhají na odolná panelová PC značky Beckhoff, zaujímá významné místo firma LSG Sky Chefs s ústředím v Německu, ve městě Neu-Isenburg u Frankfurtu nad Mohanem, největší dodavatel jídel pro leteckou osobní dopravu na světě. Firma je cateringovou pobočkou leteckého dopravce Deutsche Lufthansa AG, zaměstnávající na přibližně 200 místech v 51 zemích celkem asi 28 000 lidí. V roce 2009 společnost LSG Sky Chefs vyrobila celkem asi 405 milionů porcí jídla pro více než 300 leteckých společností a dosáhla obratu asi 2,1 miliardy eur.
 
Jen na samotném Letišti Frankfurt odbavuje firma LSG Sky Chefs denně asi 450 odlétajících letadel. Aby lidem, kteří v nich cestují, zajistila dostatečnou pohodu ohledně jídla, má firma na frankfurtském letišti dva moderní výrobní závody. Z nového závodu ve frankfurtské čtvrti Gateway Gardens jsou zásobována výhradně letadla společnosti Lufthansa a z druhého, staršího, umístěného přímo na letišti, zahraniční přepravci jako např. Air China, United Airlines, Japan Airlines atd. Přibližně 3 500 pracovníků připraví v těchto dvou závodech denně celkem asi 93 000 jídel. Spolehlivě řídit procesy, které přitom probíhají, umožňují pracovníkům firmy LSG Sky Chefs právě odolná panelová PC řady CP72xx od firmy Beckhoff.
 

Složitý koloběh potravin a předmětů při cateringu

 
Stavu, kdy vše je na svém místě v letadle a cestující mají před sebou na podnosech vkusně naaranžované jídlo, nutně předchází na první pohled jen těžko zvládnutelné množství pracovních úkonů a doslova mistrovských logistických kousků. Jsou upečeny moučníky i pečivo a z právě dodaného ovoce a zeleniny jsou ve studené kuchyni připraveny předkrmy a saláty. Ingredience hlavních jídel podávaných na palubě cestujícím v třídě business se připravují v tzv. teplé kuchyni. Přísné hygienické předpisy vyžadují, aby veškeré potraviny byly uchovávány chlazené, takže čerstvě uvařené pokrmy jsou ihned zchlazeny a poté musí čekat na svou závěrečnou přepravu do letadla v chlazených skladech.
 
„U dálkových letů jsme o celkovém počtu cestujících informováni 24 hodin před vzletem, u letů na vnitrostátních a krátkých linkách jen pouhé čtyři hodiny předem. Teprve tehdy s určitostí víme, kolik porcí jídel je třeba připravit pro daný let,“ říká Peter Salbreiter, vedoucí skupiny informatiky provozů společnosti LSG Sky Chefs ve Frankfurtu. Během celého procesu výroby musí být nanejvýš pečlivě respektovány podrobné požadavky každého jednotlivého přepravce na uspořádání a hmotnost pokrmů. Jednotná menu jsou skládána z předkrmů, zákusků, kousků pečiva, čokoládových bonbonů, ubrousků, zavařeniny, příborů a také sáčků se solí a pepřem na moderních pracovních stanicích. Plné podnosy se pečlivě ukládají do palubních servírovacích vozíků, v nichž jsou následně k dispozici na nakládacích rampách společně s dalším nákladem pro daný let. Hluboce zmrazená hlavní jídla pro cestující v business a ekonomické třídě jsou zde uložena do troubových vložek. Zásobníky, pomůcky, pokrmy a nápoje směřují na nakládací rampu a jsou zde ukládány do schrán příslušných jednotlivým spojům a kuchyním v daném letadle. Schrány s veškerým požadovaným jídlem a zbožím jsou posléze naloženy na nákladní automobily se zvedacími ložnými plošinami a odvezeny k letadlu, pro které jsou určeny.
 

Panelová PC Beckhoff jako součást výrobního informačního systému

 
Provoz v novém závodě firmy LSG Sky Chefs v Gateway Gardens byl oficiálně zahájen 19. června 2008. Výrobní plocha závodu má rozlohu 19 000 m2. Z celkem 40 panelových PC značky Beckhoff nainstalovaných ve frankfurtských provozech společnosti je jich 35 použito právě zde. „Panelová PC Beckhoff používáme především k vizualizaci a řízení našich výrobních procesů,“ vysvětluje Salbreiter. Vlastní panelové PC má např. každá z deseti stanic rozmístěných podél elektrického podvěsného dopravníku, který jako páteřní zařízení zajišťuje tok materiálu mezi všemi výrobními i dalšími zařízeními v závodě včetně chladírny. Dopravník přepravuje veškeré palubní servírovací vozíky – jak právě použité a vrácené z letadel, tak již opět připravené, vyčištěné a naplněné, určené pro příští let,“ vysvětluje odborník v oboru informatiky. Sedm PC je instalováno v automatizovaném skladu malých předmětů, obsahujícím více než 65 různých položek stolního náčiní, od talířků, misek a šálků až po příbory. Další čtyři PC jsou použita pro účely správy zařízení závodu a osm se jich používá k řízení flotily celkem 105 vysokozdvižných vozíků používaných v závodě. Zbývajících šest PC je na různých místech ve výrobě určeno výhradně k místní vizualizaci jednotlivých technologických procesů.
 
Před přenesením výroby do nového výrobního závodu v Gateway Gardens byla používána panelová PC od různých výrobců. „Avšak jen s nevelkým úspěchem, neboť provozní podmínky občas kladly na použitou techniky nadměrné požadavky,“ vzpomíná Salbreiter. Odolná panelová PC značky Beckhoff, která mají velmi kvalitní pouzdro z hliníkové slitiny, se na rozdíl od dříve používaných přístrojů vyznačují stupněm krytí IP65 (obr. 3).
 

Všeobecná charakteristika a dostupnost panelových PC Beckhoff

 
Panelová PC Beckhoff řady CP72xx patří mezi počítači vhodnými k použití v automatizačních systémech k těm nejvýkonnějším. Uplatňují se jako moderní řídicí jednotky u strojů a strojních zařízení i jako součást výrobních informačních systémů. Jsou uzpůsobeny k montáži na nosné rameno. V mimořádně kompaktním, vodotěsném a prachotěsném pouzdru z hliníkové slitiny o hloubce pouhých 98 mm je zabudováno PC s moderním procesorem Intel Core™ Duo jako standardem (na objednávku s procesorem Core™2 Duo).
 
Podrobné informace o uvedených průmyslových PC i dalších produktech značky Beckhoff lze nalézt na adrese www.beckhoff.com. Výhradním distributorem produktů značky Beckhoff v České republice a na Slovensku je společnost Dyger, s. r. o.
Ing. Jiří Holík, Dyger, s. r. o.
 
 
Obr. 1. Control Panel k použití se stroji a strojními zařízeními
Obr. 2. CP6608 Control Panel je učen k řízení technických zařízení v budovách
Obr. 3. CP72 Control Panel se stupněm krytí IP65