Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Odborníci usilují o konektivitu starších obráběcích strojů

Odborníci na stavbu strojů a zařízení se letos v květnu již podruhé setkali na dvoudenní akci zvané Umati hackathon. Jde o pracovní setkání přibližně 30 odborníků na digitalizaci strojů, kteří po dva dny programují a zkoušejí své kódy. Letošním cílem bylo rozšířit konektivitu na starší generaci obráběcích strojů, které jsou již roky v provozu. K tomu se využívá rozhraní umati, což je zkratka pro Universal Machine Technology Interface. Cílem iniciativy umati, jejímiž iniciátory jsou profesní organizace VDW a VDMA, je zavést univerzální datové rozhraní, nezávislé na výrobci, pro stroje s rozhraním OPC UA.

Hostitelem letošního hackathonu byl podnik zaměřený na válcové brusky Fritz Studer AG společnosti United Grinding Group v Steffisburgu (Švýcarsko). „Jako hostitel této akce poskytujeme kreativní platformu, která spojuje vývojáře z různých společností – nikoliv pro jejich vlastní účely, ale vždy se zaměřením na konkrétní výhody pro zákazníky,“ uvedl Christian Josi, vedoucí digitálního inženýrství v United Grinding. „Jsme velkými zastánci umati a podporujeme tuto iniciativu od prvního dne,“ dodal Fritz Studer.

Zatímco nové obráběcí stroje jsou dnes převážně vybaveny integrovaným standardem umati, velký prostor pro zavedení tohoto standardizovaného rozhraní je ve stávajících strojích, protože stroje obecně, a obráběcí stroje zvláště, mají dlouhou životnost. Ve výrobních provozech často pracují stroje různého roku výroby. Na letošním hackathonu odborníci působivě předvedli, že umati je vhodné i pro již provozované stroje – bez ohledu na rok výroby a značku.

Zavedením standardu umati získají vedoucí provozů rychlý přehled o všech strojních, procesních a výrobních údajích, protože všechny stroje bude možné napojit na monitorovací systém. To výrazně usnadní cesty k optimalizaci výroby. Další výhodou je velmi snadné propojení strojů různých výrobců mezi sebou a s nadřazeným výrobním systémem metodou plug-and-produce, tedy bez časově náročné koordinace a zdlouhavé manuální konfigurace.

(ev)