Aktuální vydání

celé číslo

04

2020

Balicí a plnicí linky, výrobní logistika

Příslušentví robotů

celé číslo

Ochrany proti přepětí

číslo 4/2004

Ochrany proti přepětí

Phoenix Contact Trabtech jsou ochrany proti přepětí určené především pro průmyslové instalace, ale i pro kanceláře a obytné stavby. Obr. 1. Tvoří ucelené řady – Powerset, Flashtrab a Valvetrab jsou určeny pro ochranu napájení včetně integrované ochrany výkonových transformátorů na straně nízkého napětí bez omezení konfigurací rozvodné soustavy, Plugtrab je využíván pro komplexní ochranu řídicích systémů a kompletů měření a regulace, Datatrab a Coaxtrab slouží k ochraně datových linek, Comtrab a Modutrab jsou určené pro linky měření, regulace a telekomunikací, Maintrab zabezpečuje komplexní ochranu koncových zařízení. Ve své nabídce vychází Phoenix Contact z pozice vedoucího výrobce ochran proti přepětí i z požadavků partnerů. V tomto článku jsou představeny novinky pro běžné aplikace.

Nový Termitrab TT-ST-M (obr. 1) je pružinová svornice s integrovanou stupňovou přepěťovou ochranou. Kompaktní provedení nabízí při šířce modulu pouhých 6,2 mm efektivní řešení ochran pro rozsáhlé systémy automatizace s velkým počtem datových linek. Třístupňová ochrana proti přepětí je připravena pro proudovou smyčku nebo pro dvojici binárních signálů. Jako jediný výrobce nabízí Phoenix Contact také filtry průmyslového rušení pro datové linky, a to v pouzdru stejného tvaru, jako má Termitrab TT.

Obr. 2.

Referenční ochranný potenciál je ve svornici Termitrab TT sveden na nosnou lištu i na samostatnou svorku na patě pouzdra. Sestava je tak okamžitě uvedena na ochranný potenciál s dostatečnou kapacitou pro odvod rušení i přepěťových impulsů u zařízení s izolovanou signálovou zemí.

Moduly mohou být vybaveny nožovými odpojovači. Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že parametry obvodů lze snadno ověřit bez zásahů do instalace. Řešení s nožovými odpojovači splňuje zvýšené požadavky na bezpečnost datových linek.

Skupina produktů Maintrab (obr. 2) představuje řešení jednoduché nebo kombinované přepěťové ochrany koncových zařízení typických pro kanceláře, dílny a byty. Kombinované adaptéry Maintrab-TV a Maintrab TV-SAT chrání televizní a rozhlasové přijímače vybavené standardním koaxiálním vstupem pro společnou anténu nebo satelitní rozvod. Obr. 3. Ochrana Maintrab-TEL je určena pro běžné telekomunikační zařízení nebo modem, Maintrab-ISDN pro koncová zařízení ISDN.

Adaptéry omezují přepěťové špičky na úroveň bezpečnou pro zařízení, navíc vytvářejí ještě před koncovým zařízením společný ochranný bod, ke kterému jsou svedena rušivá přepětí ze strany napájení i ze strany komunikačních linek. Všechny moduly Maintrab jsou vybaveny vestavěnou tzv. dětskou ochranou.

Coaxtrab dokáže ochránit společné rozhlasové a televizní rozvody. Přepěťová ochrana C-TV/HIFI s přenosovou frekvencí do 1 GHz je určena pro standardní rozhlasové a televizní rozvody, C-TV-SAT s konektorem typu F a přenosovou frekvencí do 2 GHz je připravena pro satelitní systémy (obr. 3). Oba moduly jsou určeny pro zapojení v rozvodech i v koncových zásuvkách a představují účinné a cenově vyvážené řešení ochrany anténních systémů.

Edmund Pantůček, Phoenix Contact

Phoenix Contact, s. r. o.
Kobližná 2
602 00 Brno
Tel./fax: 542 213 701
http://www.phoenixcontact.com

Inzerce zpět