Ochrana před poškozením bleskem
Poškození moderních televizorů LCD, domácích kin, počítačů a jiných elektronických přístrojů či elektrických spotřebičů patří v období bouřek k nejčastěji hlášeným pojistným událostem. Blesk totiž dokáže tato zařízení snadno zničit. Podobně nemilosrdné dokáže být přepětí způsobené bleskem k automatizační a řídicí technice v průmyslových podnicích. Každoročně tak přicházejí domácnosti i firmy o miliony korun.
Lidé i průmyslové podniky si uvědomují riziko poškození drahé elektroniky a stále častěji si pořizují tzv. přepěťové ochrany, které dokážou elektronická zařízení před bleskem ochránit. To potvrzuje i rostoucí objem prodeje největšího světového výrobce přepěťových ochran, společnosti APC-MGE ze skupiny Schneider Electric.
Prodej přepěťových ochran má výrazně sezónní průběh. „Čím dražší je elektronika, kterou si lidé do svých domovů či firem pořizují, tím více se o ni bojí. Přesto ovšem převažují situace, kdy se o možnost ochrany elektronických zařízení zajímají, až když se něco stane. Proto i prodej našich produktů v tomto segmentu roste nejvíce v letních měsících, kdy řádí bouřky, a to až dvojnásobně,“ potvrzuje ředitel společnosti APC-MGE pro Českou republiku, Rumunsko a Slovensko Ivan Habovčík.
Přepěťovou ochranu, jejíž jednoduchá verze laikovi připomíná prodlužovací kabel s několika zásuvkami, lze do domácnosti pořídit již za několik stokorun. Pro firmy či datová centra se ceny těchto zařízení, v dokonalejších verzích a s podstatně účinnější ochranou před různými nepříznivými vlivy, jež se mohou v napájecích a datových sítích šířit nejen vlivem úderu blesku, ale též např. při havárii transformátoru nebo blízkého trakčního vedení, pohybují v řádu tisíců korun. Ovšem ochránit dokážou zařízení v hodnotě několikanásobně vyšší.
Časté škody na majetku způsobené přepěťovou vlnou potvrzuje i Tomáš Kratochvíl, jehož společnost Claims Adjusters se zabývá vyřizováním pojistných událostí pro firmy. „V létě jsou skutečně poškození elektroniky bleskem velmi častá, stávají se případy, kdy se po úderu blesku zničí ve firmách zařízení za statisíce korun. Ne vždy však pojišťovny škody hradí. Proto doporučuji nespoléhat jen na pojišťovny, a raději si pořídit zařízení, které dokáže elektroniku chránit,“ uvedl Tomáš Kratochvíl.
Pro bezpečnost elektronických a elektrických zařízení jsou určeny také záložní zdroje – UPS, které přístroje napájejí v době výpadků elektřiny. Například počítač do značné míry před přepětím v napájecí síti ochrání i jednoduchá domácí UPS. Datová centra, telekomunikační firmy, banky, elektrárny či nemocnice si pořizují celé velké systémy zálohování, v nichž je současně integrována i dokonalá ochrana před přepětím.
„Například největší UPS vyráběná APC-MGE zálohuje výkon 1,6 MW, navíc takováto zařízení je možné paralelně spojovat. Naše největší řešení v Česku má výkon téměř 4 MW,“ dodal Habovčík.
Společnost APC-MGE, patřící do skupiny Schneider Electric, prodá ročně v Čechách desetitisíce produktů přepěťové ochrany a záložních zdrojů. V roce 2006 vzrostl prodej firmy v tomto segmentu o 37 procent.
(ed)
Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde
|