Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Ocenění LOG-IN: tři skvělé projekty a dva fachmani si odnesli trofeje

Po skončení odborné části kongresu Eastlog 2020 byla na galavečeru logistických inovací v hale O2 Universum na základě předchozího veřejného hlasování odborné veřejnosti vyhlášena ocenění LOG-IN za nejlepší logistické inovace realizované v posledních dvanácti měsících. Speciální kategorií byl Fachman roku, což je ocenění pro nejlepšího logistického profesionála roku. 

„Ocenění LOG-IN je důkazem toho, že se inovuje i v pandemii. V rámci nominací byla totiž přihlášena spousta skvělých projektů, je tedy vidět, že logistici nepřestali inovovat ani v krizi. Naopak cítíme, že potřeba inovovat je vyšší než kdykoliv jindy,“ konstatoval za organizátory Jeffrey Osterroth, generální ředitel vydavatelství ATOZ Marketing Services. Vítěze v jednotlivých kategoriích nevolila odborná porota, ale byli vybráni online hlasováním na webu projektu. Výjimkou je kategorie Fachman roku, kde svým hlasováním rozhodovali členové Klubu logistických manažerů.

 

Oceněny nejlepší české logistické inovace

V kategorii Inovace v logistických realitách zvítězila společnost Demaco s projektem Vodní hospodářství průmyslové nemovitosti v Týništi nad Orlicí. Demaco dodalo halu podle standardu dmc construct 4.0 pro chytré budovy. Inovace tkví v zacházení s dešťovou vodou, která je mj. použita přímo v technologickém zařízení společnosti Cataler. Voda je následně čištěna ve vlastní čističce odpadních vod a svedena do velkokapacitní podzemní retenční nádrže, do níž je dále napojen systém drenážního potrubí. Systém zlepšil retenci území a tím zpomalil odvod dešťové vody z pozemku, který v minulosti přispíval k lokálním záplavám při přívalových deštích. Voda z retenční nádrže je dále využívána pro závlahový systém a pro pravidelné doplnění požární nádrže. Teprve přebytečná voda odtéká do propustku, který odvádí vodu do blízké vodní nádrže.

Projektovou inovací roku byl vyhlášen hybridní fotovoltaický systém s bateriemi a kogenerací společnosti Adler Czech (realizace v prostorách skladového a logistického centra firmy sídlící v areálu Contera Ostrava City). Jde o unikátní techniku chráněnou patentem, která získala ocenění na národní i mezinárodní úrovni.

V kategorii Technická a technologická inovace roku se na prvním místě umístil projekt ETA (Estimated Time of Arrival) společnosti Gebrüder Weiss. Jde o systém, který umožňuje v reálném čase poskytnout informace o předpokládané době doručení zásilky v závislosti na momentální dopravní situaci.

 

Fachmani

Ocenění Fachman roku získá logistik, který v minulém roce nejvíc proslul svými nápady a jejich realizací. Letos shodný počet hlasů získali dva špičkoví manažeři: Marek Prach, ředitel pro distribuci a plánování společnosti Plzeňský Prazdroj, a Pavel Sovička, managing director společnosti Panattoni Czech Republic Development.

Marek Prach má za sebou spoustu velkých úspěšně realizovaných logistických projektů, mj. projekt nové stáčecí linky a automatizovaného centrálního skladu v pivovaru v Nošovicích. Pivovar Radegast otevřel letos v únoru ve svém areálu novou plechovkovou stáčecí linku, jednu z nejmodernějších v Evropě. Součástí investice za 600 milionů korun byla také výstavba automatizovaného centrálního skladu, který je napojený jak na novou linku, tak na linku na stáčení piva do vratných lahví.

Pavel Sovička se zasloužil o několik oceňovaných průmyslových a logistických nemovitostí. Prosazuje a popularizuje udržitelnou výstavbu logistických areálů.

 

(ATOZ Logistics)