Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Obrovské výkonem – nejmenší rozměrem: jednotky TopTherm Mini pro nepřímé chlazení

číslo 2/2005

Obrovské výkonem – nejmenší rozměrem: jednotky TopTherm Mini pro nepřímé chlazení

Agregáty pro nepřímé chlazení (obr. 1) byly původně vyvinuty pro chlazení rozváděčů s velkými ztrátovými výkony, ale díky spektru jejich chladicích výkonů od 1 do 172 kW je lze použít v mnoha průmyslových odvětvích.

Obr. 1.

Obr. 1. Agregáty pro chlazení rozváděčů

Princip nepřímého chlazení

V zařízení pro nepřímé chlazení se centrálně ochlazuje voda (s přidanou aditivní přísadou) nebo olej. Tyto kapaliny slouží jako chladicí médium v rozvodu chlazení. Použitá regulace umožňuje dosáhnout velké stálosti teploty tohoto chladicího média. Pomocí vestavěného čerpadla (jeho použití ale není podmínkou) je médium cíleně dopravováno až ke koncovým spotřebičům.

Výhodou jednotek nepřímého chlazení od firmy Rittal je jejich stavebnicová konstrukce. Jednotlivé chlazené oblasti lze jednoduše sdružovat do větších celků. U rozváděčových systémů se odvádí teplo bez nutnosti snížení celkového krytí. V uzavřených prostorech (není-li zde přímo instalováno chladicí zařízení) se nezvyšuje okolní teplota. Nespornou výhodou je i jednoduchá regulace a údržba pouze jednoho chladicího zařízení.

Obr. 2.

Obr. 2. Nová série nepřímých chladicích systémů v kompaktním designu TopTherm Mini

Nepřímo chladicí jednotky TopTherm Mini

Nová série nepřímo chladicích jednotek v kompaktním designu TopTherm Mini (obr. 2) byla vyvinuta na základě požadavků zákazníků na maximální úsporu místa v provozech. Má sedm základních provedení pro nástřešní nebo nástěnnou montáž. Rozměry nástřešní nebo samostatně stojící jednotky nepřesahují 600 × 600 × 600 mm, největší nástěnná jednotka má rozměry 1 580 mm × 500 mm × 340 mm. Chladicí výkon zajištěný novou řadou nepřímých chladičů TopTherm Mini je v rozsahu 960 W až 4,5 kW. Mezi hlavní výhody těchto chladičů patří spolehlivost, podpořená léty zkušeností firmy Rittal ve vývoji a výrobě průmyslových systémů chlazení. Celosvětový servis zařízení a dodávka ve stavu k okamžitému zapojení včetně kompletní dokumentace jsou výhodné pro projektové firmy i koncové zákazníky. Standardní barva zařízení je RAL 7035 se středním pruhem v RAL 7015, na požádání jsou k dispozici další barevné odstíny jako nestandardní povrchová úprava. Všechny jednotky jsou k dodání ve velice krátkých dodacích lhůtách.

Obr. 3.

Obr. 3. Řídicí jednotka MCB

Ovládání jednotky

Jednotky TopTherm Mini jsou ovládány unikátní řídicí jednotkou MCB – Micro Controller Box (obr. 3), která umožňuje velmi pohodlné ovládání zařízení a sledování průtoku chladiva a dalších veličin, chybových hlášení s možností vybavení volně využitelných kontaktů a kontroly chodu čerpadla. K dispozici je regulace na konstantní a proměnnou hodnotu teploty, možnost kontroly zanesení filtrů pro zabezpečení bezporuchového provozu zařízení, centrální zobrazování systémových hlášení, dvě volně programovatelná relé pro chybová hlášení, nastavení možnosti přívodu teplého vzduchu zpět dovnitř nebo zapnutí topného tělesa přes řídicí jednotku bez nutnosti zásahu do programu. Připravuje se software pro monitorování řídicí jednotky po internetu (např. pro prohlížení seznamu chyb, časového harmonogramu chodu jednotky atd.).

Provedení a oblast použití

Firma Rittal klade velký důraz, nejen u systémů nepřímého chlazení, na naprosto dokonalé technické provedení a zpracování svých výrobků. Jednotky TopTherm Mini je možné dodat s tlakově uzavřeným okruhem (.600) nebo jako otevřený systém (.610). Vodní nádrž je vyrobena z plastu, přívod vody a elektrické energie je zezadu a odnímatelná mřížka umožňuje pohodlnou údržbu. U dalších typů jednotek je vodní nádrž vyrobena z ušlechtilé oceli, čerpadlo je opatřeno hlavou z korozivzdorné oceli (obr. 4), ovládací displej lze podle přání namontovat na přední nebo zadní stěnu. Lépe řečeno – možností pro zákazníka je nepřeberné množství.

Obr. 4.

Obr. 4. Čerpadlo je opatřeno hlavou z korozivzdorné oceli

Oblast použití je velmi široká a zahrnuje:

  • chlazení rozváděčových systémů za použití výměníků voda-vzduch,
  • chlazení částí strojních zařízení především pro obrábění, svařovaní a lisování kovů,
  • chlazení emulzí či olejů,
  • lékařskou techniku,
  • zpracování potravin,
  • laserovou techniku,
  • chemický průmysl,
  • chlazení serverů (informační techniku – IT).

Kam pro další informace

Veškeré další informace si lze vyžádat na adrese uvedené v inzerátu na této straně. Jednotky budou také vystaveny ve stánku firmy Rittal na veletrhu Amper (hala 2, sektor C).

Lukáš Rychetský, Rittal Czech, s. r. o.

Rittal Czech, s. r. o.
Ke Zdibsku 182
250 66 Zdiby u Prahy
tel.: 234 099 000
fax: 234 099 099
e-mail: info@rittal.cz
http://www.rittal.cz