Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Oboustranný spínač nouzového zastavení ovládaný lankem Preventa XY2CED

Nové oboustranné spínače nouzového zastavení Preventa™ XY2CED od Telemecanique Sensors umožňují operátorovi okamžitě zasáhnout z kteréhokoliv místa podél dopravníkové tratě. Zatažením za lanko zastaví nebezpečný pohyb dopravníku a ochrání tak nejen osoby před zraněním, ale i zařízení před poškozením.

 

Spínač Preventa XY2CED je určen především k zabezpečení dlouhých dopravníkových tratí. Lze k němu – na každou stranu – připojit speciální lanko s červeným plastovým potahem v délce až 100 m. Ve funkci ovladače nouzového zastavení tak dokáže ochránit až 200 m dlouhý dopravník. Je možné ho zapojit do bezpečnostních obvodů úrovně vlastností PL e podle EN/ISO 13849-1 a SIL CL3 podle EN/IEC 62061. Jako jediný zástupce svého druhu na českém trhu s lankem takovéto délky dokázal dostát požadavkům certifikace UL NISD, která je zaměřena výhradně na ovladače nouzového zastavení, a lze jej tedy použít u zařízení určených na americký trh. Dále má certifikace CE, CCC, CSA, UL apod. Spínač Preventa XY2CED má krytí IP65 a IP66 a rozsah pracovních teplot –25 až +70 °C. V nabídce je i provedení do prostředí s nebezpečím výbuchu podle ATEX.

 

Široká nabídka příslušenství (lanka, závěsná oka apod.) dovoluje použít ho nejenom na přímém vedení, ale i ve zlomech dopravníku.

 

Schneider Electric CZ, s. r. o., tel.: 382 766 333, www.tesensors.com/cz, www.schneider-electric.cz