Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Obnovit data po haváriích je pro české firmy obtížné

Do jaké míry mají firmy v Česku zabezpečena svá data a jak rychle jsou schopny v případě havárie svá data obnovit, zjišťovala společnost Proact, která se zabývá systémy pro ukládání, zálohování a archivaci digitálních informací. Analýza vychází z průzkumu mezi 500 firmami. Celých 54 % tuzemských firem není schopno po vážnější havárii obnovit svá data ani během několika dní. Celkem 27 % společností je schopno zprovoznit informační systémy do několika dnů, 12 % firem to trvá déle než týden a 15 % firem svá data po havárii neobnoví nikdy. Pouze 46 % firem dokáže obnovit svá data během jediného dne.
 
Delší výpadek informační infrastruktury může firmu dokonce zlikvidovat. Ani firmy, jejichž data jsou zabezpečena a pravidelně zálohována, nemusí být dobře chráněny. Analýza společnosti Proact totiž odhalila, že 38 % společností je schopno obnovit pouze data starší než několik dní. Důležitým faktorem při záchraně dat totiž je interval jejich zálohování. Mnoho firem dělá pravidelné zálohy jen jednou denně. Přitom ztráta dat starých jen několik hodin může firmy přijít velmi draho.
 
Firmy, které mají obavy z vysokých nákladů na zabezpečení, ukládání, zálohování a archivaci dat mohou využít zabezpečení informací formou služeb. Uživatelé nemusí kupovat žádný hardware, data se ukládají a zálohují u provozovatele služby.

(ed)