Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

O Zlaté medaile na MSV 2008

Na výstavišti v Brně prezentovalo letos v tradičním termínu od 15. do 19. září 2008 na čisté výstavní ploše 66 562 m2 své výrobky a služby celkem 2 008 vystavovatelů z 29 států, především výrobních a dodavatelských firem z různých odvětví strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Současně se zde konaly 50. mezinárodní strojírenský veletrh (MSV 2008) a 4. mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů (IMT 2008) a pátý ročník bienálního projektu Automatizace, prezentace oborů měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky napříč obory veletrhů MSV a IMT. Celkem uvedené veletrhy navštívilo 97 482 návštěvníků z 57 zemí.
 
Tradiční soutěž vystavovaných výrobků o Zlaté medaile, vypisovaná společností Veletrhy Brno, a. s., byla letos uspořádána dvojmo, zvlášť pro MSV a zvlášť pro veletrh IMT. Exponáty přihlášené do soutěží byly hodnoceny ve dvou kolech odbornými komisemi jmenovanými pořadatelem. Kritérii při hodnocení byly:
  • novost, originalita koncepčního a konstrukčního řešení s doloženým efektem,
  • uživatelský komfort,
  • připravenost exponátu k dodávkám na trh z hlediska výroby, obchodu a splnění legislativních požadavků,
  • výrobní provedení celku i detailů, design, ekologické aspekty.
Vystavovatelé přihlásili do soutěže o Zlaté medaile celkem 40 exponátů (31 na MSV 2008 a devět na IMT 2008), z nichž 32 (26 na MSV a šest na IMT) bylo vybráno do dalšího kola soutěže mezi tzv. nominované. Konečný verdikt zní jedenáct Zlatých medailí pro exponáty z MSV 2008 a čtyři medaile pro exponáty z veletrhu IMT 2008.
 

Exponáty oceněné Zlatou medailí MSV 2008

Zlatou medailí MSV 2008 byly oceněny tyto exponáty:
  • DMC 65 H duoBLOCK – CNC horizontální obráběcí centrum, výrobce Deckel Maho Pfronten GmbH, Německo, vystavovatel DMG Czech s. r. o., Praha,
  • odsávací jednotka svařovacího kouře FE 2100A, výrobce San Mao Technology Co. Ltd., Tchaj-wan, vystavovatel Mach Trade s. r. o., Vestec,
  • rotor unifikované parní turbíny typu R8 – 4,5/0,3 E, výrobce a vystavovatel Ekol, spol. s r. o., Brno,
  • Leibinger Jet 3, průmyslová tiskárna, výrobce Paul Leibinger GmbH&Co. KG, Německo, vystavovatel Leonardo Technology s. r. o., Mikulov,
  • soudečková ložiska New Force v provedení EMH, výrobce a vystavovatel ZKL Brno, a. s., Brno,
  • KS-551 automatická měřicí stanice pro rozměrovou a geometrickou kontrolu hřídelových součástí, výrobce a vystavovatel Amest s. r. o., Praha,
  • pracoviště pro automatizovanou výrobu plastových obalů vstřikováním s využitím technologie IML, výrobce Arburg GmbH+Co. KG, Německo, vystavovatel Arburg, spol. s r. o., Brno,
  • řada turbomolekulárních vývěv HiPaceTM modely 80, 300 700, výrobce Pfeiffer Vacuum GmbH, Německo, vystavovatel Pfeiffer-Vacuum Austria GmbH, Rakousko,
  • multifunkční displej UniDIS10, výrobce a vystavovatel UniControls a. s., Praha,
  • mechatronický diferenciální pohonný systém, výrobce a vystavovatel VÚTS Liberec, a. s., Liberec,
  • kapacitní senzor tlaku s keramickou membránou DSK 701, výrobce a vystavovatel BD Sensors s. r. o., Buchlovice.
V dalším textu jsou podrobněji popsány oceněný displej UniDIS10 a senzor tlaku DSK 701 a stručně také čtyři z nominovaných exponátů, které spadají do zájmové oblasti časopisu Automa.
 

Multifunkční displej UniDIS10

Multifunkční displej UniDIS10 (obr. 1) byl vyvinut jako součást komplexního řídicího systému pro kolejová vozidla a jejich soupravy. Je vyroben s využitím nejmodernějšího hardwaru i softwaru v plném souladu s mezinárodními standardy. Typicky je určen k použití v rámci displejového systému stanoviště strojvedoucího v subsystémech CCD (displej pro řízení), TDD (technický a diagnostický displej), ETD (displej elektronických jízdních řádů), TRD (displej vlakového rádia), popř. dalších, s plným respektování norem pro jejich aplikační rozhraní UIC 612 a zastřešujícího standardu EN 50155. Unikátní je použití vrstvy TCN podle IEC 61375 nad všemi komunikačními rozhraními, včetně ethernetového.
 
Displej UniDIS10 se již úspěšně uplatňuje na domácím i zahraničním trhu. Pro svou výkonnost, odolnost proti vnějším vlivům, širokou nabídku komunikačních rozhraní a flexibilitu danou použitím operačního systému Linux je displej s výhodou použitelný také při řízení technologických procesů.
 

Kapacitní senzor tlaku DSK 701

Kapacitní senzory tlaku DSK 701 (obr. 2) s keramickou membránou a standardním elektrickým výstupem 4 až 20 mA, popř. 0 až 10 V, jsou nabízeny s jmenovitými měřicími rozsahy od 0 od 40 hPa až 2 MPa. Vynikající linearita a dlouhodobá stabilita jim zajišťují přesnost 0,1 % jmenovitého měřicího rozsahu nebo lepší a přestavitelnost až 1 : 20. Senzory lze snadno uživatelsky nastavit při použití speciálního softwaru pro PC (měřicí rozpětí, tlumení, vzorkovací frekvence). V provedení s membránou z velmi čisté keramiky (99,9% Al2O3) umožňují měřit tlak agresivních médií. Díky kompaktní kon konstrukci se senzory DSK 701 vyznačují velkou přetížitelností a mechanickou odolností membrány.
 
Senzory DSK 701 jsou kompaktní moduly, zcela připravené k zástavbě, určené pro finální výrobce (OEM) především výkonných provozních snímačů tlaku a vestavných a ponorných sond hydrostatického tlaku (výšky hladiny) kapalin a kalů určených pro nejnáročnější úlohy měření tlaku v průmyslu.
 

Měřicí a řídicí technika v nominacích

Protože se při letošním MSV uskutečnil, a to bez výraznější pozornosti pořadatelů i médií, také pátý ročník projektu Automatizace, pokládáme za vhodné zde upozornit také na další zajímavé výrobky z kategorie měřicí a řídicí technika, které se v soutěži dostaly až mezi nominované exponáty. Jsou celkem čtyři.
 

SCT-Telemetry

Komplexní bateriový bezdrátový telemetrický systém SCT-Telemetry (obr. 3) vyrábí a vystavovala slovenská společnost Soft & Control Technology, s. r. o. Systém s univerzálními snímači řady BaWiT-UNI vyniká velkou výkonností a spolehlivostí a snadnou obsluhou. K jeho jedinečným vlastnostem patří např. autonomní napájení vzdálených modulů z primárních bateriových článků s dobou života delší než deset let, provozní teplota –40 až +85 °C, stupeň krytí IP68, použitelnost v agresivním prostředí i v prostředí s nebezpečím výbuchu a možnost konfigurování, výměny softwaru i servisu na dálku po síti GSM.
 
Široce použitelné snímače BaWiT-UNI se vyznačují většími počty elektrických měřicích vstupů pro připojení současně několika čidel technologických veličin a širokými možnosti předzpracování dat přenášených dále prostřednictvím GSM/GPRS, popř. rádiové sítě v pásmu 868 MHz do systému pro zpracování dat s názvem SCADA DMX přizpůsobeného pro moduly napájené z baterií. Webové rozhraní pro okamžitý sběr dat je zdarma součástí dodávky systémů a uživatel je nemusí zvlášť instalovat.
 
Svými technickými parametry a velkou užitnou hodnotou patří systém SCT-Telemetry k moderním řešením v oblasti sledování a automatizace procesů v průmyslu.
 

Relé ELR W3-24DC/500AC-91

Elektronické relé ELR W3-24DC/500AC-91 z řady Contactron je třífázové reverzační zátěžové relé s integrovanou ochranou motoru s funkcí nouzového vypnutí (obr. 4). Jde o přístroj typu „čtyři v jednom“, který při konstrukční šířce 22,5 mm obsahuje následující funkce: pravý stykač, levý stykač, relé ochrany motoru a stykače nouzového vypnutí. Vydrží až 30 milionů spínacích cyklů. Přístroj vyrábí společnost Phoenix Contact GmbH&Co. KG, Německo, a vystavovala ho a do soutěže přihlásila společnost Phoenix Contact, s. r. o., Brno.
 

Bezdrátový systém přenosu signálů DX70/DX80

Systém DX70/DX80 SureCrossTM Wireless Network (obr. 5), výrobek firmy Banner Engineering Corp., USA, vystavovala společnost Turck s. r. o. Systém je výkonnou a cenově výhodnou variantou bezdrátového přenosu signálů I/O v průmyslovém prostředí. Moduly DX70 zajišťují spojení mezi dvěma body (gateway-node), síť DX80 má hvězdicovou topologii. Rádiový přenos probíhá metodou FHSS, tj. se zárukou spolehlivosti a informační bezpečnosti. Dosah při přímé viditelnosti mezi stanicemi je až 3,2 km, v praxi záleží na situaci na místě použití a volbě antény. Robustní moduly systému DX70/DX80 mají stupeň krytí IP67 a pracují při teplotě –40 až +80 °C.
 

Bezpečnostní systém SafetyEYE

Zařízení SafetyEYE® je nový patentovaný prostorový (3D) bezpečnostní kamerový systém nabízející zcela nové možnosti v oblasti bezpečností techniky. Výrobcem je firma Pilz GmbH&Co KG, Německo, která systém vyvinula ve spolupráci s automobilkou Daimler Chrysler. Při světové premiéře na prestižním veletrhu SPS/IPC/Drives v Norimberku v listopadu 2007 systém získal v dané kategorii první místo v soutěži Automation Award. Na MSV 2008 ho vystavovala společnost Systemotronic, s. r. o.
 
Systém SafetyEYE (obr. 6) dokáže nejen sledovat daný prostor, ale i reagovat na zjištěné podněty. Sledovaný prostor je rozdělen na zóny, k nimž se v řídicím programu přiřadí určité funkce. Například lze v určité vzdálenosti okolo robotizovaného pracoviště vytvořit hranici zóny, při jejímž narušení člověkem či předmětem stroj začne pracovat pomaleji apod. Jednotlivé zóny i příslušné reakce systému definuje sám uživatel.
 

Na shledanou na MSV v Brně v září 2009

Svými výsledky v soutěži o Zlaté medaile MSV 2008 vystavovatelé v oboru měřicí, automatizační a řídicí techniky zůstali opět daleko za svým historicky největším úspěchem v roce 2006, kdy z dvanácti udělených ocenění jich sedm směřovalo do tohoto oboru. Většímu zviditelnění jim nepomohl ani vyhlášený letošní pátý ročník výstavního projektu Automatizace, který, jak se vesměs shodli autorem dotázaní vystavovatelé i návštěvníci, nebyl na výstavišti příliš patrný. Má-li mít tento projekt do budoucna nějaký přínos pro návštěvníky i vystavovatele, je patrně na místě aktuálně se zamyslet nad jeho cíli a způsobem provedení.
 
Celkové informace o MSV 2008, projektu Automatizace a veletrhu IMT 2008 a jejich doprovodných programech lze nalézt na http://www.bvv.cz/msv, popř. http://www.bvv.cz/imt
 
Příští, 51. mezinárodní strojírenský veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 18. září 2009 společně s 5. mezinárodním veletrhem dopravy a logistiky (Transport a Logistika 2009).
[Informace od společnosti Veletrhy Brno, a. s., a vystavujících firem.]
(sk)
 
Obr. 1. Odolný multifunkční displej UniDIS10
Obr. 2. Kapacitní senzor tlaku s keramickou membránou DSK 701, určený pro finální zástavbu (foto BD Sensors)
Obr. 3. Univerzální snímače řady BaWiT-UNI bateriového bezdrátového telemetrického systému SCT-Telemetry s vazbou na web(foto Soft & Control Technology)
Obr. 4. Elektronické reverzační zátěžové relé ELR W3-24DC/50 0AC-91 (foto Phoenix Contact)
Obr. 5. Moduly typu DX70 (gateway-node) systému DX70/DX80 SureCross Wireless Network pro bezdrátový přenos signálů I/O (foto Banner Engineering)
Obr. 6. Bezpečnostní 3D kamerový systém SafetyEYE (foto Pilz)