Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Nový robot SCARA – efektivní alternativa k robotům s paralelní kinematikou

Společnost Mitsubishi Electric uvedla na trh robot SCARA v nové verzi pro montáž na strop. Robot typu RH-3S má velký výkon a z hlediska nákladů představuje efektivní alternativu k robotům s paralelní kinematikou, známým také pod označením roboty delta nebo spider. Robot je určen ke zvýšení produktivity výrobních linek. Kombinuje velkou provozní rychlost, široký záběr a kompaktní provedení.
 
Velmi kompaktní robot typu RH-3S se snadno uvádí do provozu. Má dosah 350 mm, zdvih 150 mm a je schopen pracovat v kruhu o průměru 700 mm. Jestliže je namontován na strop, je umístěn nad hlavní operační bod v jedné linii s tokem materiálů. Proto nezabírá místo podél montážního pracoviště, a díky tomu je dosahováno větší provozní flexibility. Jeho upevnění na strop také usnadňuje náhradu robotu na stávající výrobní lince a umožňuje nové uspořádání pracovních buněk, které poté zabírají méně prostoru a jejichž implementace dříve nebyla možná. Robot RH-3S má také velmi velký výkon. Doba cyklu pouhých 0,32 s znamená, že robot dokáže každou sekundu třikrát vykonat normovanou operaci zdvižení a umístění. Nastavuje tak vyšší laťku v úrovni robotů SCARA a výkonem konkuruje robotům typu spider. Maximální užitečné zatížení tohoto velmi malého modelu je 3 kg při opakovatelné přesnosti polohování 0,01 mm. Robot je tedy vhodný i pro ty nejpreciznější polohovací úlohy.
 
Popisovaný robot byl navržen tak, aby jej bylo možné snadno integrovat do daného pracoviště. Například při zdvihání komponent z běžícího pásu je pro standardní provoz třeba pouze snímač polohy poskytující informace o rychlosti pásu a kamerový systém pro detekci objektů. Robot je standardně dodáván se samostatnou řídicí jednotkou nebo je řídicí jednotka k dispozici jako modul do platformy iQ pro přímou integraci s PLC a dalšími řídicími systémy firmy Mitsubishi. V této konfiguraci má řídicí jednotka robotu přímý přístup ke všem ostatním modulům integrovaným v platformě iQ, a poskytuje tak téměř neomezené možnosti propojení.
 
K programování robotu lze použít tyto dva nástroje:
  • Mitsubishi RT ToolBox2, programovací, monitorovací a odlaďovací software na bázi PC,
  • MELFA Works, software pro 3D programování a simulaci robotických jednotek, který uživatelům dovoluje zkontrolovat, zda nejsou v programu chyby nebo zda nevznikají kolize ještě před spuštěním přímo v provozu.
 
Uživatelé také budou moci již brzy programovat RH-3S prostřednictvím softwaru iQ Works od Mitsubishi Electric, který navíc poskytuje kompletní integrovanou sadu programů pro mnoho automatizačních komponent, PLC, servosystémů, jednotek pro řízení pohybu a HMI.
 
Podle produktového manažera Reinera Hänela je předností robotu RH-3S oproti robotům spider jeho instalace. „Kromě toho je velmi kompaktní a maximálně využívá svůj operační záběr. Díky těmto výhodám v kombinaci se snadnou integrací do automatizačních prostředí poskytuje RH-3S zdokonalené řešení pro jakékoliv prostředí výrobních linek.“
 
Obr. 1. Nový robot SCARA od Mitsubishi Electric s upevněním na strop má velký výkon a vzhledem k nákladům je efektivní alternativou k robotům s paralelní kinematikou