Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nový robot KR Delta se uplatní všude, kde má hygiena zásadní roli

Společnost KUKA posiluje svou nabídku o kompaktní robot s paralelním ramenem. Jde o výkonný robot určený do prostředí se zvýšenými požadavky na hygienu, který je přitom za velmi výhodnou cenu.

 

Nový robot KR Delta s paralelním kinematickým mechanismem je vhodný do prostředí s vysokými požadavky na hygienu a sám přitom vyžaduje jen minimální údržbu. Je vyroben z korozivzdorné oceli a dobře odolává prudkým změnám teploty. Jeho předností je možnost využití v náročných úlohách pick and place v potravinářském průmyslu nebo při balení výrobků, ale také při výrobě elektroniky nebo ve farmaceutickém průmyslu.

Nový robot KR Delta – u firmy KUKA první s tímto kinematickým uspořádáním – nabízí vynikající výkon za skvělou cenu. Díky svému paralelnímu kinematickému mecha­nismu a malým rozměrům je obzvláště vhodný pro úkony „uchop a umísti“ (pick and place). Vzhledem k tomu, že je celý zhotovený z kvalitní oceli, je ideálním pomocníkem v provozech v odvětvích s vysokými požadavky na hygienu, např. tam, kde dochází k přímému kontaktu s potravinami nebo léky. Navíc je tento nový přírůstek v rodině KUKA navržen tak, aby vyžadoval jen minimální údržbu: převodovka je uložena v pouzdru a kulové klouby jsou vyrobeny ze samomazného materiálu.

 

Přesné uchopení a umísťování

Paralelní rameno robotu může být nainstalováno na stropě a může pracovat s velkou přesností a dobou cyklu 0,5 s (podle referenčního standardu Small Adept Cycle při zatížení 1 kg). Při dosahu 1 200 mm a zatížitelnosti 6 kg má robot KR Delta prvotřídní výsledky při třídění a balení.

Se stupněm ochrany IP67 pro celý robot a IP69K pro čtvrtou osu odolává čištění a dezinfekci – dokonce i při použití vysokotlakého čističe s tlakem až 100 kPa. Současně vyhovuje nejpřísnějším požadavkům potravinářského průmyslu. Robot KR Delta má od svého uvedení na trh certifikaci od společnosti TÜV, že splňuje standardy Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv USA a Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv SRN a vyhovuje Německému kodexu pro potraviny a krmiva.

 

Perfektní spojení s KUKA.PickControl a KUKA.VisionTech

Malý robot je ovládán nejnovějším řídicím systémem od firmy KUKA – KR C5 micro. Aby mohl provádět zadané úkoly co nejefektivněji a byl maximálně využitý, lze měnit jeho výrobní program, např. u sezonních variant balení. Je proto obzvláště vhodný pro ta odvětví, v nichž dochází k rychlé obrátce zboží. K tomu využívá softwarový balíček KUKA.PickControl se sledováním dopravníku a integrovaným zpracováním obrazu. V kombinaci s kamerou a softwarem KUKA.VisionTech, který rozeznává objekty i v nestrukturovaném prostředí, mohou být pro robot KR Delta naprogramovány ještě flexibilnější aplikace od třídění až po nakládání s různými předměty.

V příštích deseti letech si roboty najdou cestu do dalších průmyslových odvětví. Vstupní podmínky jsou nižší – automatizace se stává jednodušší a intuitivnější, a proto budou k dispozici stále více lidem. To platí i pro cílová odvětví robotu KR Delta.

(KUKA CEE GmbH, odštěpný závod)

 

Obr. 1. Robot KR Delta od firmy KUKA (video: https://youtu.be/86bW-_6R-wc)