Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Nový modul k signalizaci změn zemního odporu

S novým modulem signalizace zemního odporu 789-665 nabízí firma WAGO možnost v uzemněném provozním režimu plně automaticky detekovat pokles izolačního odporu mezi napájecím napětím +24 V nebo 0 V a zemí. Pokles izolačního odporu proti zemi je signalizován stavovou LED a bezpotenciálovým kontaktem „Iso OK“, který lze vyhodnotit např. v PLC.

V zapojení s uzemněným řídicím obvodem (funkční vyrovnání potenciálu) vytváří modul vnitřní spojení mezi 0 V (X2.2) a uzemněním (X2.1) přes polovodičový spínač. V 10s intervalech se vždy na 0,5 s přeruší spojení mezi 0 V a zemí a změří se izolační odpor mezi +24 V (X1.3) nebo 0 V (X2.2) napájecího napětí a zemí (X2.1).

V provozním režimu s neuzemněným řídicím obvodem je deaktivován polovodičový spínač pro spojení mezi 0 V (X2.2) a zemí (X2.1). Modul v 1s intervalech zjišťuje změnu izolačního odporu.

Signalizační modul zemního odporu se vyznačuje vynikajícím poměrem nákladů a přínosů a snadno se používá. Výměna předchozí svorky zemního vodiče není komplikovaná: stačí připojit dva další vodiče k PLC, aby bylo možné vyhodnotit bezpotenciálový kontakt.

Modul nahrazuje ruční testování izolace plně automatizovaným monitorováním. Místo testování jednou za tři měsíce se tak izolační stav kontroluje každých 10 s.

WAGO-Elektro, spol. s r. o., tel.: 261 090 143, e-mail: automatizace@wago.com, https://www.wago.com/cz/