Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nový měřicí modul pro stávající i nové rozvodny

V současné době se lze setkat s obtížnou úlohou modernizace existujících rozváděčů a zařízení tak, aby vyhovovaly normě ČSN EN ISO 50001 pro systémy řízení hospodaření s energií. Společnost Eaton vyvinula jednoduché řešení tohoto problému: měřicí modul NZM-XMC-TC-MB, který ve spojení se systémem BreakerVisu umožňuje vybavit současné výrobní linky moderními prostředky pro měření a vyhodnocování spotřeby energie. Tento modul je vhodný pro dodatečnou montáž, a to včetně připojení na centrální zobrazovací a záznamový modul BreakerVisu klasickou kabeláží. Rovněž je možné modul bez nesnází připojit na různé ovládací systémy. Nový modul XMC-TC lze snadno a rychle instalovat, jsou-li v původním systému k dispozici proudové transformátory a napěťové odbočky, např. určené pro lokální měřicí systémy. Tyto prvky sice nenabízejí z pohledu moderního hospodaření s energií žádné výhody, usnadňují však instalaci nového modulu XMC-TC za použití dosavadních proudových transformátorů a kabeláže. Modul, který se upevňuje na lištu DIN, má v tomto případě minimální požadavky na kabeláž (obr. 1). Lze ho integrovat prostřednictvím sběrnice Modbus RTU do systému BreakerVisu (obr. 2) a připojit k proudovým transformátorům, které jsou standardizovány pro sekundární proud 5 A.
 

Transformační poměr a ostatní parametry je možné pohodlně nastavit konfigurátorem Eaton Modbus, který je součástí dodávky. Díky malým rozměrům lze modul snadno umístit do rozváděče.
 
Modul XMC-TC má mnoho předností. Jediné zařízení dovoluje měřit v celém rozsahu výkonů do 6 300 A. Lze použít původní proudové transformátory a kabeláž, což představuje úsporu času a nákladů. Ve spojení s BreakerVisu lze měřit napětí, proudy a spotřebu elektřiny a automaticky zaznamenávat události. S použitím BreakerVisu je také možné moduly připojit na systém SCADA. Breaker-Visu je přístupný i jako vzdálený klient prostřednictvím Ethernetu a protokolu TCP/IP nebo prostřednictvím webového prohlížeče. Využít lze rovněž podporu protokolu Modbus RTU CoDeSys. K BreakerVisu je možné připojit i další externí zařízení.
 
BreakerVisu je dodáván ve dvou základních variantách: s displejem 3,5" pro osm uživatelů a se 7" displejem pro 32 uživatelů a rozhraním Modbus.
 
Modul XMC-TC ve spojení s BreakerVisu je vhodný pro dodatečnou montáž do malých i rozsáhlých systémů a zařízení při malých nákladech na instalaci, nastavení parametrů a integraci do nadřazeného systému. Při integraci současného zařízení do systému hospodaření s energií podle EN ISO 50001 lze tak dosáhnout vynikajícího poměru nákladů a zisku.
Obr. 1. Modul XMC-TC v kombinaci s výkonovým jističem NZM2
Obr. 2. Modul XMC-TC a záznamová a vizualizační jednotka BreakerVisu