Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Nový jednoosý pohon Sinamics S120 AC

číslo 5/2006

Nový jednoosý pohon Sinamics S120 AC

Po doplnění pohony Sinamics S120 AC nyní rodina pohonů Sinamics společnosti Siemens obsahuje také AC-AC měniče pro jednoosé úlohy s vysokými nároky. Pohony jsou vhodné pro použití např. v pojezdech jeřábů, odstředivkách, zdvihacích zařízeních, extrudérech či míchadlech a hnětačích. Díky modulární koncepci je nový typ pohonu vhodný i pro víceosé aplikace. Spolehlivě také řeší polohovací úlohy, se kterými se lze setkat ve strojích pro automatickou montáž a v manipulátorech.

Pohony Sinamics S120 AC jsou dostupné ve variantách pro jednofázovou síť 230 V s rozsahem výkonů 0,12 až 0,75 kW a třífázovou síť 400 V s rozsahem výkonů 0,37 až 250 kW. Pohony do 90 kW jsou vyráběny v kompaktním provedení (blocksize) a pro výkony 110 až 250 kW jako vestavná šasi. Napájecí díl a výstupní motorový modul jsou spojeny do jednoho výkonového modulu, na který je přímo čelně nasazena řídicí jednotka, jež obsahuje inteligenci pro úplné řízení v uzavřené smyčce, včetně komunikačního rozhraní a funkce pro polohování. Řídicí jednotka je volitelně vybavena rozhraním Profibus nebo Profinet.

Při použití společně s dalšími pohony řízenými měniči Sinamics S120 lze místo plnohodnotné řídicí jednotky použít tzv. Control Unit Adapter. Nasazením tohoto adaptéru na výkonový modul je možné měnič napojit prostřednictvím systémového rozhraní na nadřazenou řídicí jednotku Drive-Cliq. Konfigurace pohonů je podporována softwarovým nástrojem Sizer. Software Starter zaručuje rychlé a bezpečné uvedení pohonů Sinamics S120 AC do provozu. Bezpečnostní funkce jsou integrovány přímo v pohonu.

Siemens, s. r. o., tel. 800 122 552, e-mail: adsupport.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz/ad