Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Nový CEBIT: nový formát, nová témata, noví lidé

Veletrh CEBIT v Hannoveru býval tradičním veletrhem informační techniky a informačních technologií. Prestižním, ale poněkud usedlým. Jenže se ukázalo, že stará forma veletrhu, kde na jedné straně stojí vystavovatelé a na druhé straně návštěvníci, se přežívá. Neodráží moderní trendy, zvláště patrné v tomto oboru: spolupráci v komunitách vývojářů, vytváření start-upů a hubů a nástup platformní ekonomiky.

Pořadatelé veletrhu se proto rozhodli k radikálnímu kroku: nejen k přesunutí akce na pozdější termín (11. až 15. června 2018), ale také ke změně koncepce celé akce: CEBIT už není veletrh, ale obchodní festival, plným názvem „evropský podnikatelský festival inovací a digitalizace“.

CEBIT 2018 tedy bude festival, zahrnující výstavy, konference a networkingové akce tematicky zaměřené na digitalizaci podnikání, státní správy i společnosti ze všech úhlů pohledu. Bude mít čtyři součásti: d!conomy, d!tec, d!talk a d!campus.

D!conomy je výstavní část festivalu: v sedmi halách hannoverského výstaviště vystavující firmy představí nástroje pro digitální transformaci. Zde bude možné načerpat inspiraci, seznámit se s novými trendy – a dělat byznys.

D!tech je příležitost pro prezentaci radikálních myšlenek, které mohou změnit podnikání i společnost: zde se představí nové obchodní modely, distribuované databáze blockchain (využívané např. pro transakce v kryptoměnách), chatboty, určené pro automatizovanou komunikaci s lidmi, imerzivní techniky virtuální, rozšířené a hybridní reality, metody umělé inteligence a hlubokého učení.

Radikální inovace jsou zpravidla realizovány start-upy, mladými vznikajícími firmami. Speciálně pro ně bude přichystán program s názvem scale11. Kromě výstavních stánků v hale 27 bude mít scale11 bohatý doprovodný program. Například během akce Founders Fight budou firmy soutěžit před publikem – jejich úkolem bude přesvědčit porotu tvořenou investory, že právě jejich projekt je ten nejlepší. Pořadatelé pro start-upy připraví také FuckUp Nights: přehlídku neúspěšných projektů. V patnáctiminutových blocích přednášející seznámí účastníky se svými neúspěchy, společně se pokusí najít jejich příčiny a poučit se z nich. FuckUp Nights není objevem pořadatelů Cebitu, jde o úspěšný mezinárodní formát a veletrh navštíví také zakladatel a ředitel projektu FuckUp Nights Yannick Kwik Allan. Jak sám říká, příčin neúspěchů start-upů je mnoho a cílem akce rozhodně není posmívat se nezkušenosti zakladatelů, ale hledat poučení a odvahu do dalších začátků.

Přehlídka start-upů není určena jen pro běžné návštěvníky, ale také pro firmy, popř. jednotlivce, kteří chtějí do start-upů investovat. Ti se mohou přihlásit do investorského klubu a bude pro ně vytvořeno zázemí k jednáním se zakladateli jednotlivých start-upů.

Festival bude rovněž zahrnovat množství konferencí a workshopů: přímo ve výstavních halách v rámci programu d!talk vystoupí na pódiích hvězdy a průkopníci digitalizace, kteří se zde s návštěvníky podělí o své vize. Na webových stránkách Cebitu už je možné najít předběžný seznam vědců, podnikatelů, publicistů a analytiků, kteří na akci d!talk vystoupí.

A nakonec d!campus, nejživější a nejvíce emocionální část festivalu: akce určená pro networking, ale i pro zábavu slibuje nezapomenutelné zážitky ve všech směrech: možnost objevovat virtuální světy, poslouchat živou hudbu nebo ochutnat mezinárodní jídla připravovaná kuchařskými umělci.

Více informací zájemci získají na adrese www.cebit.de nebo @cebit.

https://youtu.be/ko1ijYP2ZfM

(Bk)

Obr. 1. Ve dnech 11. až 15. června se v Hannoveru uskuteční evropský podnikatelský festival inovací a digitalizace CEBIT 2018