Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nový 10" dotykový operátorský panel Teco

Na veletrhu For Arch 2015 (15. až 19. 9. 2015, Praha Letňany) představila firma Teco a. s. (www.tecomat.com) další z nové řady dotykových operátorských panelů. Tentokrát je to velký 10" panel ID-36 s rozlišením 800 × 600 bodů. Přestože je určen hlavně do dveří průmyslových rozváděčů, jeho střídmý design zaujal i zájemce o domácí automatizaci, kterých byla na veletrhu For Arch většina.

 
Operátorský panel ID-36 je určen jak pro velké modulární systémy Tecomat TC700, tak i pro kompaktní Tecomat Foxtrot. Zobrazovaný obsah je určen programem v PLC Tecomat. V integrovaném vývojovém prostředí Mosaic je k dispozici modul WebMaker pro tvorbu interaktivních grafických obrazovek, jednoduchých i složitých. Ty jsou uloženy ve formě webových stránek, které lze interpretovat jakýmkoliv prohlížečem na počítači, mobilním telefonu nebo tabletu, dokonce i na obrazovce chytré televize. Současně jsou ale interpretovatelné na grafických panelech starší řady ID-18/28 (5") a novějších ID-31/32 (4") – a nyní i na novém ID-36 (10").
 
Nový dotykový panel ID-36 automaticky škáluje stránky tak, aby bez další programátorské práce zaplnily právě plochu obrazovky, přestože byly původně vytvořeny pro jiné rozlišení. Na veletrhu For Arch byl tento postup prezentován na živém obraze z videokamery (obr. 1). Každý snímek je přepočítán na cílový rozměr a potom teprve zobrazen. Byla to zároveň ukázka, že obrazy a videozáznamy z kamer jsou nedílnou součástí dnešních vizualizací technologických procesů na zobrazovacích zařízeních od firmy Teco.
 
Operátorský panel ID-36 se k programovatelným automatům Tecomat připojuje nejčastěji rozhraním Ethernet. Možné je i připojení linkou RS-485 – ta sice není tak rychlá, ale v některých případech ušetří nutnost instalovat propojovací ethernetový přepínač (switch). Panel ID-36 je napájen buď z externího zdroje 24 V DC, nebo přímo z ethernetového připojení, protože panel podporuje PoE (Power over Ehernet).
 
Dotyková plocha panelu pracuje na odporovém principu. Prstem je třeba aktivně vyvinout tlak v požadovaném místě. Odporový princip je pro průmyslové prostředí výhodnější než kapacitní, při kterém displej sice reaguje už na letmý dotyk, ale je náchylný i k nechtěným dotykům.
 
Nový displej přichází na trh na základě dlouhodobějších požadavků zákazníků, kteří ke strojům vyžadují integrované ovládací prostředí, a to na velkém zobrazovacím poli.
Jaromír Klaban, Teco a. s. 

Obr. 1. Operátorský panel ID-36 dokáže zobrazovat i obraz z videokamery