Aktuální vydání

celé číslo

12

2019

Automatizace v energetice a pro efektivní využívání energie

Bezpečnost strojů a zařízení, bezpečnostní PLC moduly

celé číslo

Novinky v oblasti vážicí a hladinoměrné techniky Siemens

Konkurenční výhoda ve zpracovatelském průmyslu spočívá ve schopnosti vyrábět rychleji, pružněji a hospodárněji. Sledovat přesnost a spolehlivost výrobních procesů je nutností. Znamená to měřit a analyzovat. Při používání měřicích přístrojů s odpovídajícími vlastnostmi lze nejen vyrábět produkty požadované kvality, ale i cílenou optimalizací procesů snižovat výrobní náklady.

 

Společnost Siemens nabízí ucelenou skupinu produktů průmyslové měřicí techniky pro měření výšky hladiny, průtoku, tlaku a teploty, pro analýzu plynů a kapalin a pro statické i kontinuální vážení (včetně průtoku sypkých látek), a to od jednotlivých přístrojů po kompletní měřicí systémy.

 

V oblastech vážicí techniky a měření výšky hladiny letos představila několik novinek. V oboru vážicí technika společnost Siemens v posledních několika letech aktivně rozšiřuje svoji působnost. Úspěšně uvedla na trh nové vážicí moduly Siwarex a vážicí tenzometry včetně příslušenství k jednoduché kompletaci vážicích systémů.

 

Významné novinky v oblasti hladinoměrné techniky přicházejí z kanadského výrobního závodu Siemens Milltronics. Na trh byla uvedena nová řada kompaktních ultrazvukových snímačů a zcela inovovaná úspěšná řada převodníků pro ultrazvukové hladinoměry, které doplňují širokou nabídku měřicích přístrojů značky Siemens pro procesní výrobu.

 

Nové kompaktní jednotky pro vážicí systémy

V oblasti vážicí techniky jsou hlavní novinkou zcela nové vážicí terminály Siwarex WT231 (obr. 1) a Siwarex WT241 (obr. 2). Jde o flexibilní vážicí terminály ideální pro všechny průmyslové oblasti vyžadující velkou přesnost měření, především ve výrobě potravin a nápojů, léčiv, chemikálií apod.

 

Vážicí terminál Siwarex WT231 je určen pro oblast statického vážení, např. vážení zásobníků, zatímco vážicí terminál Siwarex WT241 je určen pro dynamické vážení, např. pro pásové váhy. Oba terminály se vyznačují možností jednoduché diagnostiky, jako je kontrola aktuální hmotnosti, kontrola aktuálního průtoku materiálu nebo monitorování nastavených limitních stavů a podávání zpráv o nich. Tím lze rychle a velmi účinně zvýšit spolehlivost a celkovou efektivitu procesů. Čtyřpalcový širokoúhlý barevný dotykový TFT LCD má rozlišení 480 × 272 px a lze ho použít i ve velmi stísněných prostorech, aniž by byla ohrožena bezpečnost a funkčnost aplikací. Vážicí terminály jsou vyrobeny z vysoce kvalitní korozivzdorné oceli splňující náročné podmínky v různých odvětvích průmyslu.

 

Terminály pracují s rozlišením až ±4 miliony dílků, s přesností 0,05 % z rozsahu a periodou měření 10 ms. Umožňují flexibilní připojení do všech automatizačních systémů, které podporují protokol Modbus RTU.

 

Siwarex WT231 a WT241 jsou velmi praktické terminály, navíc s jednoduchou obsluhou.

 

Nové vážicí moduly pro Simatic S7-1500

Další letošní novinkou v oboru vážení jsou nové vážicí moduly připravené na novou generaci programovatelných automatů Simatic – Siwarex WP521 ST a WP522 ST (obr. 3). Jde o první vážicí moduly, které byly vyvinuty pro řídicí systém Simatic S7-1500. Oba vážicí moduly jsou ideální pro jednoduchou integraci běžných vážicích zařízení, např. plošinových nebo násypných vah, do PLC Simatic S7-1500.

 

Vážicí moduly jsou k dispozici v provedení s jedním nebo dvěma kanály. Siwarex WP521 ST má jeden kanál pro jednu váhu, zatímco Siwarex WP522 ST dva kanály pro připojení dvou samostatných vah do automatizačního systému při zachování nezměněných požadavků na prostor.

 

Díky bezproblémové integraci vážicí elektroniky je možné využívat všechny výhody řídicího systému. Jako hlavní lze uvést rychlou a bezpečnou komunikaci prostřednictvím systémové sběrnice centrální jednotky (CPU).

 

Vzhledem k nejrůznějším typům rozhraní, např. Modbus TCP/IP (Ethernet) a Modbus RTU (RS-485), a čtyřem digitálním výstupům a třem digitálním vstupům lze moduly Siwarex WP521 ST a WP522 ST snadno integrovat i do systémů třetích stran.

 

Integrace vah do řídicího systému Simatic je velmi jednoduchá díky funkčnímu bloku a ukázkovému projektu „ready for use“. Centrální HMI umožňuje kompletní spuštění, přiřazení parametrů a ovládání vah operátorem. Uživatelské rozhraní vah lze přizpůsobit rozhraní stroje, což zajistí jednotný koncept ovládání v celém systému.

 

Vážicí moduly se velmi snadno konfigurují. Není nutné mít potřebné znalosti o PLC Simatic – díky softwaru Siwatool V7 PC získá uživatel přístup ke všem parametrům a funkcím. Softwarový nástroj dovoluje jejich dálkové nastavení a spuštění. Bezproblémovou integraci do celozávodní sítě navíc umožňuje dnes velmi žádané rozhraní pro Ethernet.

 

Zvýšenou dostupnost zařízení a bezpečnost procesů zajišťuje monitorování impedance tenzometrů a možnost monitorovat hardwarové a diagnostické informace. Vážící moduly jsou nově již z výroby vybaveny konektorem pro připojení ochranného stínění kabelů od tenzometrů, které jsou díky tomu velmi odolné proti možnému rušení. S frekvencí měření 100 nebo 120 Hz a rozlišením až ±4 miliony dílků jsou moduly Siwarex WP521 ST a WP522 ST zárukou rychlosti a velké přesnosti vážení.

 

Tenzometr s uložení na obou koncích

Zajímavou novinkou rozšiřující produktovou řadu tenzometrů Siemens je nový tenzometr Siwarex WL290 DB-S CA (obr. 4) s možností uložení na obou jeho koncích. Je vyroben ze speciální galvanicky poniklované oceli a díky své konstrukci je vhodný pro použití na rozměrných plošinových váhách nebo při vážení velkých zásobníků. V kombinaci se speciální montážní jednotkou jej lze využít také pro montáž váhy přímo na vozidlo.

 

Tenzometry mohou být zapojeny bez jakýchkoliv montážních přípravků, protože samy zamezují oscilacím nebo pnutí ve vážicích zařízeních. Ani boční síly nevedou ke kmitání nebo vychýlení vážicí jednotky. Vzhledem ke krytí IP67 je tenzometr vhodný pro náročné prostředí.

 

Tenzometr lze použít pro úlohy vyžadující certifikaci v obchodním styku a je k dispozici ve třídě přesnosti C3 podle OIML R60.

 

Kompaktní ultrazvukový snímač hladiny

Z kanadského výrobního závodu Siemens Milltronics přichází jako hlavní novinka pro tento rok zcela nová řada kompaktních ultrazvukových snímačů výšky hladiny Sitrans LU150 (obr. 5). Toto zařízení v sobě obsahuje senzor i elektronický převodník, takže jeho zástavbové rozměry jsou velmi malé a hladinoměry mohou být instalovány i ve velmi stísněných prostorech. Hlavní oblastí použití je kontinuální měření výšky hladiny kapalin a kalů v otevřených nebo uzavřených nádobách s rozsahem až 5 m.

 

Sitrans LU150 má krytí IP68, je vybaven robustním, plně zapouzdřeným senzorem s krytem z plastu PVDF, který je velmi odolný proti korozi, chemikáliím i případnému mechanickému poškození. Využití najde zejména ve vodním hospodářství.

Sitrans LU150 lze rychle a snadno nainstalovat pomocí pouhých dvou připojovacích kabelů. Dvoutlačítkové rozhraní usnadňuje konfiguraci a použití. Patentovaná metoda zpracování signálu Sonic Intelligence spolehlivě vyhodnocuje měření a rozlišuje např. mezi skutečnou hladinou materiálu a falešnými odezvami.

 

Inovace osvědčených převodníků pro ultrazvukové hladinoměry

Základem inovace převodníků pro ultrazvukové hladinoměry byla osvědčená a velmi úspěšná řada MultiRanger 200 a Hydro- Ranger 200, která v kombinaci s poznatky z úspěšné řady převodníků Sitrans LUT400 vyvrcholila uvedením na trh zcela nové řady převodníků pro ultrazvukové hladinoměry MultiRanger 200 HMI a HydroRanger 200 HMI (obr. 6), vhodně kombinující výhody obou uvedených řad.

 

Přístroje nabízejí nové vlastnosti jako rychlejší uvedení do provozu s vylepšeným HMI, grafický Quick Start Wizard (rychlý průvodce základním nastavením) i přepracovaný kryt s demontovatelnými svorkovnicemi. Dále mají mnoho možností nastavení komunikace včetně rozhraní Profibus-DP V1.

 

MultiRanger 200 HMI a HydroRanger 200 HMI je možné použít v mnoha průmyslových odvětvích od monitorování výšky hladiny čisté i odpadní vody v čerpacích stanicích nebo měření průtoku v otevřených kanálech až po řízení zásob různých chemikálií nebo jiných tekutin s možností monitorovat stáčení z nákladních vozidel. Přístroje mají velkou přesnost a dokážou počítat průtok, změnu výšky hladiny nebo objem kapaliny v nádobě. K dispozici jsou alarmové výstupy a výstupy pro řízení čerpadel. MultiRanger 200 HMI a HydroRanger 200 HMI umožňují spolehlivé, opakovatelné a rychlé měření hladiny v různých úlohách. Také tyto převodníky využívají patentovanou metodu zpracování signálu Sonic Intelligence.

 

Technická podpora

Uvedené novinky od společnosti Siemens dále usnadní realizaci měřicích řetězců a systémů vyhovujících v co největší možné míře požadavkům náročných měřicích a řídicích úloh v mnoha odvětvích průmyslu. V oboru provozních přístrojů pro průmyslová odvětví se spojitými technologickými procesy lze s výhodou využít služby technických poradců společnosti Siemens. Kromě technické podpory a servisních služeb odpovídají na dotazy zákazníků související s vhodným uspořádáním měřicího systému včetně zpracování technické a cenové nabídky. Specialisté společnosti Siemens jsou připraveni navrhnout optimálně uspořádané měřicí systémy přímo pro konkrétní automatizační projekty v souladu s jednotnou koncepcí Plně integrované automatizace (Totally Integrated Automation – TIA) společnosti Siemens. Více se dozvíte na www.siemens.cz/dfpd.

 

Filip Tůma, Siemens, s. r. o.

(pi-obchod.cz@siemens.com)

 

Obr. 1. Vážicí terminál Siwarex WT231

Obr. 2. Vážicí terminál Siwarex WT241

Obr. 3. Vážicí modul Siwarex WP521 ST, určený pro PLC Simatic S7-1500

Obr. 4. Tenzometr Siwarex WL290 DB-S CA

Obr. 5. Kompaktní ultrazvukový snímač výšky hladiny Sitrans LU150

Obr. 6. Převodník pro ultrazvukové hladinoměry HydroRanger 200 HMI