Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Novinky v oblasti průmyslových sítí LAN

číslo 5/2002

Novinky v oblasti průmyslových sítí LAN

Počátkem letošního roku bylo na trh uvedeno opět několik novinek od firmy Moxa Technologies. Tento výrobce prvků pro síťovou a sériovou komunikaci se tentokrát zaměřil na prvky pro budování průmyslových sítí. Při výstavbě průmyslových sítí je důležité mít na paměti, že většina dostupných síťových zařízení je určena do prostředí kanceláří a klimatizovaných místností, a je tedy pro průmyslové použití nevhodná.

První novinkou je přepínač NSwitch s typovým označením FS5005 pro Ethernet s přenosovou rychlostí 10 nebo 100 Mb/s. Rozsah pracovních teplot od 0 do 70 °C jej předurčuje pro použití uvnitř budov, kde není klimatizace. Výhodou je možnost upevnění na lištu DIN. Uživatel tak může mít vedle sebe přehledně nainstalovány přepínače NSwitch, PLC a další průmyslová zařízení. Přepínač má redundantní napájení pro dosažení velké spolehlivosti celé sítě. Je nutné si uvědomit, že i několikaminutový výpadek sítě v průmyslové hale může způsobit neporovnatelně vyšší škody než výpadek sítě v kanceláři.

Obr. 1.

Model NSwitch Outdoor má typové označení OS5008 a je určen, jak již název napovídá, pro budování sítí ve venkovním prostředí. Příkladem mohou být sítě v blízkosti průmyslových budov, sítě pro řízení světelné signalizace na silnicích nebo třeba pro dohled v odlehlých horských tunelech. Funkčnost tohoto zařízení je zaručena v rozmezí teplot –40 až +70 °C. Velmi odolné kovové šasi je konstruováno tak, aby odolalo nepříznivým klimatickým podmínkám. Každý NSwitch disponuje šesti konektory typu RJ45 pro připojení lokálních síťových zařízení a dvěma konektory pro optické kabely, které slouží pro připojení dalších přepínačů ve vzdálenosti až 20 km. Díky tomu je možné vybudovat velmi rozlehlou síť s relativně malým počtem aktivních síťových prvků. Výhodou jsou také velmi nízké náklady na údržbu, protože MTBF (střední doba mezi poruchami) je u tohoto zařízení delší než patnáct let. Moxa tato zařízení vyrábí v modifikacích pro napájení –48, +5 nebo +12 V a s konektory pro jednovidové nebo vícevidové optické kabely.

Prozatím poslední novinkou je ME50, konvertor mezi segmenty 10/100Base-TX a 100Base-FX jedné sítě. Konvertor obsahuje také přepínací automat (switch controller) a vyrovnávací paměť, zajišťující hladký přenos dat mezi dvěma médii. Budou-li zařízení spojena proti sobě, je možné je využít např. pro připojení vzdáleného segmentu sítě nebo překlenutí části sítě se silným elektromagnetickým rušením.

Kromě těchto zařízení se společnost Moxa Technologies již dlouhodobě zabývá vývojem a výrobou serverů NPort. Ty umožňují připojit jakékoliv zařízení se sériovým rozhraním RS-232/422/485 do sítě Ethernet a přistupovat k němu z jednoho nebo více vzdálených počítačů tak, jako by byla připojena přímo. Podle počtu portů, provedení a určení lze komunikační servery MOXA rozdělit do tří základních řad: NPort Server Pro, NPort Server Lite a NPort Express.

Řada NPort Server Pro je určena pro rozsáhlé aplikace (systémy SCADA, telekomunikace, automatizace budov atd.). Podle typu jsou vybaveny osmi až šestnácti porty RS-232 a rozhraním Ethernet 10 nebo 100 Mb/s.

Levnější alternativa s označením NPort Server Lite je určena pro menší distribuované aplikace, čemuž odpovídá menší počet sériových portů (jeden, dva nebo čtyři). Výhodou je možnost volby rozhraní – existují typy s RS-232 nebo RS-422/485. Další předností je vestavěná klávesnice a podsvětlený displej LCD pro nastavení komunikačních parametrů (IP adresa, maska podsítě, komunikační brána, heslo apod.). Typy s porty RS-485 jsou vybaveny automatickým řízením směru toku dat (ADDC).

Nejnovější skupinu komunikačních serverů zatím tvoří dva zástupci – NPort Express a NPort Express Module. Oba jsou navrženy podle hesla „připravte vaše zařízení se sériovým rozhraním pro internet“. NPort Express Modul má jeden port RS-232/422/485, který je nastavitelný pomocí přepínače DIP. Na straně sítě LAN je instalováno rozhraní s přenosovou rychlostí 10 nebo 100 Mb/s.

Pro vestavné aplikace je určen NPort Express Modul. Je to DPS o velikosti 57 × 90 mm s komunikačním serverem. Tento modul uvítají především vývojáři elektronických zařízení, u nichž je třeba realizovat připojení na síť Ethernet. Dodává se ve verzi s plnohodnotným sériovým rozhraním s úrovněmi RS-232 nebo TTL (určeno pro přímé připojení k řídicímu mikroprocesoru). Pro větší série (nad 500 kusů) je možné zajistit specifické osazení konektorů, popř. vypuštění některých součástek. Rozmístění součástek a desku s plošnými spoji „na míru“ dané aplikaci výrobce dodá při sériích nad 1 000 kusů.

Předností všech produktů firmy Moxa je masivní podpora různých operačních systémů. Ke komunikačním serverům jsou standardně dodávány ovladače pro Windows 95, 98, NT, 2000, XP, Unix Ware, Linux 2.0/2.2. K dispozici je výkonný vývojový nástroj PComm Pro, což je soubor knihoven funkcí a utilit pro vývoj aplikací v prostředí Windows.

(AutoCont Control Systems)

Autocont Control System s. r. o.
Nemocniční 12
701 00 Ostrava
tel. 069/615 24 13-4
consys@autocont.cz
http://www.autocontcontrol.cz

Inzerce zpět