Aktuální vydání

celé číslo

11

2019

Využití robotů, dopravníků a manipulační techniky ve výrobních linkách

Průmyslové a servisní roboty

celé číslo

Novinky v nabídce společnosti Moeller

Na veletrh Amper 2008 si firma Moeller připravila četné novinky, kterými chce oslovit nové i stávající zákazníky. Článek ukazuje některé nové produkty v řadě napájecích zdrojů EasyPower, systémů vzdálených I/O, operátorských panelů a průmyslových PC.
 

Napájecí zdroje

Řada spínaných napájecích zdrojů Easy-Power byla rozšířena o dva nové typy, Easy500-POW a Easy600-POW (obr. 1), které jsou optimalizovány pro řídicí techniku řad EasyRelay, EasyControl a EasySafety. Nové typy doplňují již existující modely Easy200-POW a Easy400-POW (tab. 1). Zdroje je možné namontovat na standardní lištu DIN (45 mm).
 

Systém vzdálených vstupů a výstupů XI/ON

Po úspěchu s decentrálními periferiemi v klasickém, modulárním provedení přichází Moeller s mírnou úpravou komunikačních bran. Tato úprava vedla ke snížení ceny, takže nyní mohou komunikační brány velmi dobře konkurovat ostatním výrobkům a budou nabízeny např. výrobcům strojů – OEM.
 
Brány jsou k dispozici s komunikačními rozhraními CANopen (obr. 2) a Profibus-DP. Na rozdíl od klasických bran, které dovolují připojit až 72 modulů, jsou nové brány navrženy pouze pro patnáct modulů, což pro převážnou většinu řídicích úloh stačí. (Po přidání napájecích modulů je možné tento počet mírně zvýšit.) Zachována zůstala možnost snadné konfigurace bran pomocí softwaru I/O Assistant.
 
Dále je v nabídce nová brána s komunikačním rozhraním Modbus/TCP, které umožňuje přenášet klasický protokol Modbus prostřednictvím fyzické vrstvy Ethernetu. K této bráně je možné připojit všechny moduly XI/ON ze současného sortimentu a díky firmwaru uloženému na paměti flash je připravena i pro budoucí moduly – k jejich připojení stačí udělat změnu ve firmwaru.
 
Konfigurace bran, vytváření souborů .eds, popř. .gsd pro danou sestavu probíhá v pomocném softwaru IO Assistant. Konfigurace postupuje uživatelsky přívětivou cestou – všechny možnosti jsou v hlavním okně programu IO Assistant přehledně rozvrženy. Je možné nastavovat citlivost analogových vstupů, rozlišení, ale i nejrůznější parametry technologických modulů apod.
 
Aktuální hodnoty vstupů a výstupů lze přenášet z programu IO Assistant a zpět. V ladicím módu lze i přepisovat hodnoty digitálních a analogových výstupů. Program IO Assistant je zdarma ke stažení na stránkách http://www.microinnovation.com
 

Nové operátorské panely

Nové patnáctipalcové operátorské panely s infračervenou dotykovou vrstvou jsou vybaveny rozhraními Ethernet a podle typu také Profibus-DP a CANopen. Panely jsou vhodné pro větší technologické celky v různých odvětvích. Pro použití v potravinářském průmyslu je navržen panel z leštěné korozivzdorné oceli. Uživatel má možnost aktivovat softwarový PLC, mít spuštěné síťové služby (server FTP, webový server) a zakomponovat panely do podnikové informační sítě. Panely jsou vybaveny displeji TFT s rozlišením 1 024 × 768 bodů a disponují 65 536 barvami.
 

Průmyslová PC

Novinkami v nabídce firmy Moeller jsou průmyslová PC, která lze použít jako nadřazený systém ve složitém technologickém procesu. Moeller nabízí tyto dvě základní řady:
  • PC integrovaná v dotykovém panelu (kombinované řešení),
  • samostatná PC s dotykovým panelem připojeným prostřednictvím rozhraní DVI.
Kombinovaná PC lze rozdělit do dvou řad, XP300 a XP600/800. Panely XP300 jsou vybaveny operačním systémem Windows CE, zatímco na panelech XP600/800 lze bez problémů provozovat Windows XP, popř. Windows XP Embedded.
 
Panely (obr. 3) jsou vybaveny infračervenou dotykovou vrstvou a je možné je dodat s displejem TFT ve velikostech 5,7 až 19 palců. Výhodou je, že všechny panely (kromě řady XP600) vystačí s pasivním chlazením. Uživatel má možnost rozhodnout, zda bude jako paměťové médium používána paměťová karta typu CF nebo 2,5palcový pevný disk.
 
Průmyslová PC mají vždy jedno rozhraní Ethernet a linku RS-232 a navíc je možné zvolit jednu z průmyslových sběrnic – CAN, nebo Profibus-DP.
 
Pro vytváření masek se používá software Galileo, který splňuje všechny požadavky kladené na tento druh softwaru. Softwarové PLC lze programovat pomocí programovacího prostředí Mxpro, založeného na systému CoDeSys od společnosti 3S.
 

Internetové školicí centrum

Před mezinárodním veletrhem Amper 2008 přichází Moeller s aktualizovanou verzí internetového školicího centra OTC (Online Tranining Center). V centru (http://www.moeller.cz/OTC) se mohou zákazníci seznámit s programovatelnými relé Easy a nejjednodušším PLC EasyControl. Funkce jsou vysvětleny na jednoduchých příkladech, které jsou objasňovány krok za krokem. Na webové stránce je dále ke stažení demonstrační verze programovacího prostředí EasySoft, ve kterém lze vyzkoušet (pomocí simulace) všechny uvedené příklady.
 
Školicí centrum je ideálním odrazovým můstkem pro všechny, kdo se chtějí dozvědět více o inteligentních přístrojích Moeller.
 
Ing. Jan Beránek,
 
 
Obr. 1. Napájecí zdroje EasyPower
Obr. 2. Nová komunikační brána s rozhraním CANopen
Obr. 3. Patnáctipalcový operátorský panel
 
Tab. 1. Spínané zdroje řady EasyPower