Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Novinky v hardwaru firmy Wonderware

Novinky v hardwaru firmy Wonderware

Přestože je firma Wonderware známá zejména jako dodavatel automatizačního softwaru [1], byly v roce 2004 do její nabídky zařazeny průmyslové počítače s dotykovými ovládacími panely LCD (Touch Panel PC) a přenosné tablety (Tablet PC) [2]. Jde o výkonné přístroje v odolném provedení určené do náročného průmyslového prostředí. Kromě operačního systému MS Windows obsahují i cenově zvýhodněné vizualizační systémy InTouch. Firma Wonderware tak vyhověla požadavkům svých zákazníků, kteří si přáli mít pro operátorské stanice kategorie HMI ucelené řešení, tj. software i hardware od jednoho dodavatele [3]. Koncem roku 2006 prošly tyto průmyslové počítače s dotykovými panely LCD a průmyslové tablety inovací, při které byla zvýšena jejich výkonnost a odolnost. Zároveň byly na trh uvedeny další dva zcela nové produkty – odolný kompaktní počítač Wonderware Box PC pro připojení k různým typům displejů a počítač typu tenký klient (Wonderware Thin Client) pro kompaktní a cenově výhodná řešení klientských pracovišť v architekturách, které využívají terminálové služby operačního systému MS Windows 2000/2003.

Wonderware Box PC

Wonderware Box PC je odolný prachuvzdorný počítač kategorie PC bez větráku, určený pro použití v průmyslu (obr. 1). Nemá vlastní zobrazovací jednotku (displej), takže je vhodný pro průmyslové prostředí, kde je třeba provozovat počítače odděleně od zobrazovacích jednotek, nebo pro připojení speciálních typů displejů a monitorů podle požadavků koncových uživatelů.

Obr. 1.

Obr. 1. Odolný kompaktní počítač Wonderware Box PC

Součástí dodávky je licence předinstalovaného vizualizačního softwaru HMI Wonderware InTouch. Pro další zvýšení spolehlivosti lze na přání zákazníka dodat počítač s nerotačním diskem typu SSD místo počítače se standardním rotačním HDD. To je výhodné např. v prostředí s vibracemi. Flexibilitu připojení externích zařízení zajišťuje velké množství rozhraní – sériové, USB, Ethernet a PCI. Instalovány jsou i duplikační a záchranné utility pro snadné zálohování, popř. obnovení systému.

Počítače Wonderware Box PC mohou být také využívány jako odolné pracovní stanice pro vizualizace a supervizní řízení strojů a technologických linek. Moderní vizualizační systém Wonderware InTouch umožňuje pohodlnou obsluhu a vyhodnocování výrobních dat a usnadňuje rozhodování přímo ve výrobních provozech. Kombinace výkonného hardwaru a softwaru od firmy Wonderware může být i ideální náhradou zastaralých operátorských panelů od různých dodavatelů.

Wonderware Thin Client

Počítač Wonderware Thin Client je kompaktní a cenově výhodné řešení pro klientská pracoviště v architekturách klient-server s vizualizačním softwarem Wonderware InTouch for Terminal Services (obr. 2). Tyto architektury využívají terminálové služby operačního systému Microsoft Windows a umožňují instalovat InTouch pouze jednou, na centrálním serveru (terminálový server) a zde ho spouštět ve vícenásobném provozu, v tzv. relacích. Vzdálená klientská pracoviště (tenké klienty) se pouze připojují k příslušným relacím prostřednictvím aplikace InTouch, jež je provozována na terminálovém serveru.

Obr. 1.

Obr. 2. Wonderware Thin Client pro klientská pracoviště v architektuře klient-server

Wonderware Thin Client je robustní, spolehlivý počítač, který neobsahuje žádné pohyblivé součástky, jako jsou větráky nebo pevné disky, a který lze připojit k různým typům displejů podle požadavků uživatele. Součástí dodávky je licence jedné relace vizualizačního softwaru InTouch for Terminal Services.

Systémové programy a aplikace jsou v režimu terminálových služeb provozovány na centrálním serveru (terminálový server), což vede ke zjednodušení při instalaci softwaru. Snadněji se také zavádějí různá vylepšení, migrace a aktualizace (upgrade). Případné změny se provedou pouze na terminálovém serveru; na klientských stanicích již není třeba vykonávat žádné úpravy. Vzhledem k tomu, že všechny aplikace a důležitá data jsou umístěny na centrálním serveru, jsou tenká klientská pracoviště méně náchylná na virové nákazy nebo neoprávněné zásahy do systémových dat, které mohou způsobit nežádoucí odstávky systému.

Počítače Wonderware Thin Client PC jsou výhodným řešením pro veškeré vizualizační a supervizní aplikace v náročných průmyslových podmínkách – od operátorských pracovišť pro řízení strojů, přes dispečerská pracoviště až po geograficky rozlehlé aplikace SCADA vyžadující vzdálené provozování zabezpečených klientských pracovišť.

Hlavní přínosy

Všechny počítače od firmy Wonderware jsou ihned provozuschopné, stačí pouze nahrát příslušnou aplikaci InTouch. Flexibilní průmyslové počítače od firmy Wonderware tedy umožňují používat jednotný vizualizační software integrovaný na ověřeném hardwaru od stejného dodavatele na všech výrobních technologiích podniku, což významně usnadňuje zaškolování obsluhy, technickou podporu a údržbu.

Literatura:
[1] ČERVENKA, Z.: Novinky v softwaru firmy Wonderware. Automa, 2007, č. 3, s. 28–30.
[2] ČERVENKA, Z.: Průmyslové panelové a tabletové počítače. Automa, 2004, č. 8-9, s. 100–102.
[3] ČERVENKA, Z.: InTouch 9.0 – výhodná kombinace softwaru i hardwaru pro HMI od Wonderware. Automa, 2004, č. 10, s. 5–7.

Internetové odkazy:
http://www.wonderware.com
http://www.pantek.cz

Zbyněk Červenka, Pantek (CS) s. r. o.