Aktuální vydání

celé číslo

05

2021

Perspektivy automatizace, umělá inteligence v automatizaci; prostředky automatizace v době lockdownu
celé číslo

Novinky v domovní komunikaci

číslo 11/2003

Novinky v domovní komunikaci

Nové domovní telefony

Firma ELVI spol. s r. o., zástupce italské firmy Elvox na českém a slovenském trhu, představila v roce 2003 nové řady domovních telefonů a videotelefonů s označením Petrarca, Giotto a série 8870, vyznačující se užitím moderní techniky a tvarem jsoucím v souladu s nejnovějšími tendencemi designu.

Obr. 1.

Vzhled přístroje Petrarca (obr. 1), typu s oblými rohy a extrémně nízkým krytem (pouze 45ím na speciálním držáku získá uživatel videotelefon pro montáž na stěnu, použitím stolního adaptéru videotelefon na stůl. Monitor je dodáván s přepínačem pro zapojení bez koaxiálního kabelu. Doplnit je možné přepínač hlasitosti výzvy se světelnou indikací vypnutí výzvy a otevření dveří.

U typu Giotto tvoří telefon s monitorem jeden celek (hloubka 51ávat jej ve variantách, které uspokojí požadavky a přání mnoha uživatelů. Standardně je dodáván s přepínačem hlasitosti výzvy se světelnou indikací vypnutí výzvy a otevření dveří. Vybrané varianty mají přepínač pro zapojení bez koaxiálního kabelu.

8870 (obr. 2) je telefon malých rozměrů (75 × 220 × 60tky, z nichž jedno je pro odemknutí zámku a druhé pro přídavnou funkci.

Všechny typy jsou dodávány v barvách bílé, antracitové a hliníkové.

Nové výrobky splňují stále aktuálnější požadavky na vybavení a zabezpečení nových i stávajících objektů.

Co se skrývá pod názvem domovní komunikace?

Domovní telefony a videotelefony s interkomunikačními zařízeními pro kontrolu a komunikaci s panely u vstupů do objektů (bytů, kanceláří apod.), včetně odemykání dveří, otevírání vrat nebo dalších vstupních zařízení, jsou součástí systémů domovní komunikace. Umožňují z jednotlivých prvků stavebnicového systému sestavit obrazové i zvukové spojení se vstupy do objektů s neomezeným počtem účastníků i vchodů, komunikaci účastníků při vyloučení hovorové jednotky u vchodu, vše popř. i s ochranou soukromí hovoru mezi účastníky. Při zapojení více vstupních panelů zajišťují automatické přepojování hovoru, obrazu a odemknutí zámku. V jednom systému je možné zapojit telefony i videotelefony a použít multifunkční telefony, umožňující z jednoho přístroje volat do veřejné telefonní sítě i do domovního systému a ovládat zámek. Vyzváněcím tónem lze zvukově rozlišit místo, odkud je voláno (hlavní vchod, za dveřmi bytu, interkomunikační hovor). Telefony a videotelefony lze umístit na zeď, s použitím adaptérů i na stůl, rozšiřovat počet jejich servisních tlačítek, vkládat zvonky s jiným zvukem výzvy, připojit přídavné zvonky a další příslušenství.

Obr. 2.

Vstupní panely jsou k dispozici ve čtyřech typech.

Panel série Galileo (obr. 3) je řešen stavebnicově, jednotlivé moduly jsou vyrobeny z hliníkových profilů. Vložením modulů do rámečků a krabic na povrch nebo pod omítku lze složit panel s až šestnácti moduly, tzn. panel s hovorovou jednotkou (kamerou) a 120 (popř. 118) tlačítky. Součástí panelu může být i klávesnice kódového zámku, okénko pro vložení čísla domu a zámek pro zabezpečení panelu proti otevření nepovolanou osobou.

Panely série Galileo Security jsou tlakově odlity z hliníkové slitiny s vysokou odolností proti mechanickému poškození. Panely série Patavium elegantního vzhledu jsou vyrobeny ze speciálně upravené mosazi. U obou variant lze požadovanou sestavu složit z panelů stejných rozměrů.

K dispozici jsou i poštovní schránky pro tyto systémy.

Charakteristika audiosystémů

Audiosystém se skládá ze vstupního panelu s tlačítky účastníků a hovorovou jednotkou, napájecího zdroje a domovních telefonů. Při stisknutí tlačítka na vstupním panelu se rozezní zvonek v telefonu volaného účastníka, který může komunikovat s volajícím, popř. tlačítkem na telefonu odemknout elektrický zámek. Do systému je možné zařadit ústředny vrátného pro až 120 účastníků. Při výpadku elektrické energie je možné systém zálohovat akumulátorem.

Audiosystémy lze podle zapojení rozdělit na tyto typy:

  • analogový systém pro neomezený počet účastníků zapojený čtyřmi společnými vodiči a jedním vodičem výzvy pro každý telefon,

  • analogový systém pro neomezený počet účastníků zapojený jedním společným vodičem a jedním vodičem výzvy pro každý telefon,

  • digitální systém Digit 2wires pro maximálně 255 účastníků zapojený dvěma vodiči; vstupní panel může být s tlačítky nebo s klávesnicí pro volbu účastníka kódem,

  • digitální systém Digi Bus pro neomezený počet účastníků zapojený čtyřmi společnými vodiči; vstupní panel může být s tlačítky nebo klávesnicí pro volbu účastníka kódem, ústředny jsou pro až 1 000 účastníků.

Obr. 3.

Charakteristika videosystémů

Videosystém se skládá stejně jako u audiosystémů ze vstupního panelu s tlačítky účastníků a hovorovou jednotkou, navíc však i s kamerou, dále z napájecího zdroje a domovních videotelefonů. Při stisknutí tlačítka na vstupním panelu se kromě rozeznění zvonku také aktivuje monitor, na kterém se zobrazí záběr volajícího. Jestliže to uživatel požaduje, může komunikovat s volajícím, popř. tlačítkem z videotelefonu odemknout elektrický zámek s nastavitelnou dobou odemknutí v rozmezí 1 až 30 s. Aktivovaný monitor automaticky vypne po nastavené době 30 až 90 s. Aktivovat monitor je možné i tlačítkem na videotelefonu. Zorné pole kamery je pro noční vidění osvětlováno infračerveným světlem diod LED zabudovaných v kameře.

V systému je možné použít monitory s černobílou nebo barevnou obrazovkou, monitory s pamětí 32 snímků volajících návštěvníků s datem a časem návštěvy, monitory „hands free„ s hlasitým hovorem bez mikrotelefonu, kamery s úhlem záběru pevně nastaveným při montáži nebo s pohyblivým úhlem záběru ovládaným tlačítkem z videotelefonu a přídavné kamery umístěné mimo vstupní panel. Aktivovat a přepínat kamery je možné tlačítkem na videotelefonu. Do systému je možné zařadit ústředny vrátného pro až 120 účastníků.

Videosystémy lze podle zapojení rozdělit podobně jako audiosystémy:

  • systém pro jednoho účastníka zapojený dvěma vodiči (speciální systém dodávaný v sadě),

  • systém pro jednoho (dva) účastníka zapojený dvěma (čtyřmi) vodiči a koaxiálním kabelem (speciální systém dodávaný v sadě),

  • analogový systém pro neomezený počet účastníků zapojený šesti společnými vodiči, koaxiálním kabelem a jedním vodičem výzvy pro každý telefon,

  • analogový systém pro neomezený počet účastníků zapojený čtyřmi společnými vodiči a jedním vodičem výzvy pro každý telefon,

  • digitální systém Digit 2video pro maximálně 60 účastníků zapojený jedním splétaným dvoužilovým kabelem (twisted pair); vstupní panel může být s tlačítky nebo s klávesnicí pro volbu účastníka kódem,

  • digitální systém Digi Bus pro neomezený počet účastníků zapojený šesti společnými vodiči a koaxiálním kabelem, vstupní panel může být s tlačítky nebo klávesnicí pro volbu účastníka kódem, ústředny pro až 1 000 účastníků.

ELVI spol. s r. o.

ELVI spol. s r. o.
Hatě 545
216 01 Příbram III
tel.: 318 629 704
fax: 318 633 407
e-mail: elvox@elvox.cz
http://www.elvox.cz

Inzerce zpět