Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Novinky společnosti Phoenix Contact na veletrhu SPS/IPC/Drives 2006

číslo 12/2006

Novinky společnosti Phoenix Contact na veletrhu SPS/IPC/Drives 2006

Letošní veletrh SPS/IPC/Drives v Norimberku byl zaměřen především na nové produkty pro decentralizované řízení a jeho integraci v systému řízení výrobního podniku. Také společnost Phoenix Contact představila množství novinek v tomto oboru, podle svého motta Phoenix Contact – Inspiring innovations. V článku jsou představeny přínosné inovace v oblasti řízení a komunikace.

Obr. 1.

Výkonný PLC pro decentrální řízení

Skupina výkonných řídicích jednotek InLine Controller je rozšířena o nového člena – ILC 150 ETH (obr. 1). Toto zařízení umožňuje nejen efektivně a rychle řídit malé celky, ale také zapojit je do integrovaného systému řízení výrobního úseku nebo podniku. Stejně jako u ostatních komponent Inline, i u ILC 150 ETH je možné s využitím softwaru PC Worx nastavovat parametry, psát program v souladu s normou IEC 61131, předávat data prostřednictvím OPC serveru a komunikovat s ostatními zařízeními pomocí protokolu TCP/IP.

Komunikační jednotka pro Profibus

Kompaktní komunikační jednotka Profibus-DP/V1-Buskoppler IL PB BK DI8 DO4-PAC také patří do řady InLine. Dokonalá diagnostika a snadné sledování stavu zařízení podporují rychlé oživení a snadnou kontrolu na místě. Nové funkce firmwaru, jako např. I&M (Identification & Maintenance), dále zlepšují řízení zařízení.

Obr. 2.

I/O modul s rozhraním Sercos III

Společnost Phoenix Contact je členem společnosti uživatelů Sercos – IGS a podílela se na vývoji nového standardu Sercos III. Na veletrhu SPS/IPC/Drives byl představen I/O modul patřící do řady InLine, který umožňuje integraci řídicích systémů strojů a zařízení s komunikačním rozhraním Sercos III do komunikační sítě Profinet (obr. 2). Výhodou nabízeného produktu je možnost úspory nákladů při současné optimalizaci výkonu, např. při řízení pohybu, což je hlavní doména sběrnice Sercos.

Nová generace I/O pro AS-Interface

Nová generace komunikačních zařízení pro AS-Interface používá připojení konektory M8 a M12. Moduly z řady Fieldline určené do provozních podmínek mají krytí IP65 nebo IP67 (obr. 3).

Obr. 3.

Obr. 1. Řídicí jednotka ILC 150 ETH
Obr. 2. I/O moduly Inline s rozhraním Sercos III
Obr. 3. I/O moduly Fieldline pro AS-Interface

Tam, kde je omezujícím faktorem prostor pro montáž modulů, tj. zvláště na robotech nebo transportních zařízeních, ocení uživatelé skutečnost, že šířka modulu je pouze 30 mm. Axiální připojení I/O prvků šetří místo a navíc umožňuje snadnou obsluhu a údržbu zařízení. Kryt jednotek je z kovu nebo plastu. Na konektorech se používá připojení Speedcon. Jednotky umožňují pružnou integraci zařízení subsítí AS-Interface do nadřazených sítí jako Interbus, Profibus nebo Ethernet.

Programovatelné řídicí jednotky s displejem

Speciálně pro sériovou výrobu strojů se středně velkými nebo malými požadavky na řízení jsou určeny programovatelné řídicí jednotky CP 2xx/3xx HLC. Pro programování aplikací a vizualizaci lze zvolit Microsoft Visual Studio.NET. K dispozici je rozhraní pro Ethernet. Stanice využívají procesory Intel Xscale PXA 255 nebo RISC ARM9. Velikost displeje je od 4" do 10". Jednotky CP 306 HLC ETH a CP 310 HLC ETH s displeji TFT mohou navíc fungovat v síti Interbus jako řídicí komunikační jednotky (Interbus master).

Bezdrátový přenos dat

Nový přenosový modul RAD-ISM-2400-DATA-BD umožňuje rádiový přenos dat mezi řízením a decentralizovanými periferiemi. Technika přenosu Trusted Wireless zajistí spolehlivou komunikaci také ve ztíženém průmyslovém prostředí s vysokou úrovní rušení, a to až na vzdálenost 2 km. Vzhledem k tomu, že se využívá pásmo 2,4 GHz, podléhají zařízení generální licenci ČTÚ a k jejich provozu není třeba žádné další povolení. Integrovaný software dovoluje použít jednotku jako řídicí (master), řízenou (slave) nebo jako opakovač (repeater) stop-and-forward s pamětí. V síti mohou být dva (single-hop) nebo až 254 účastníků (multi-hop). Pro zlepšení spolehlivosti přenosu je zaveden roaming: obejití zaměstnaného nebo jinak využívaného opakovače jinou dostupnou cestou. Vestavěná diagnostika sleduje stav zařízení, stav kanálu, stav cesty, indikuje je vestavěnými LED a signalizuje bezpotenciálovým kontaktem a analogovým signálem RSSI (Received Signal Strength Indication). Diagnostický port je určen přímo k napojení na servisní počítač.

Kompaktní kombinace: zdroj a UPS v jediném pouzdru

Pro malé aplikace je určena kombinace síťového zdroje a UPS MINI-DC-UPS/24DC/2.

Vestavěný akumulátor 0,8 A·h je určen k překlenutí krátkých výpadků, ale také pro řízený doběh systému při delším výpadku napájení. Kompaktní tvar pouzdra s rozměry 67,5 × 99 × 107 mm, rozsah vstupních napětí od 85 do 264 V AC, výstupní výkon 48 W, regulace výstupního napětí mezi 22,5 a 28,5 V DC a dozor nad stavem akumulátoru – to jsou některé z přínosů nového zdroje. Indikační LED, signalizace stavu zdroje a akumulátoru, řízené nabíjení pro optimalizaci životnosti zdroje, osazení jednotky proudovým bufferem, správa provozu baterie podle okolních podmínek patří k dalším přednostem výrobku.

Edmund Pantůček,
Phoenix Contact