Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Novinky společnosti Balluff na MSV 2007 v Brně

Novinky společnosti Balluff na MSV 2007 v Brně

Na MSV 2007 v Brně představí společnost Balluff ve stánku v pav. B-I, č. 149, novinky ve svém sortimentu snímačů, komunikačních prvků a prvků průmyslové identifikace. Radiofrekvenční identifikační systémy (RFID) bude prezentovat také na odborné konferenci Machines Communicate, která se uskuteční první den veletrhu a na niž zve i časopis Automa jako její mediální partner.

Tento článek se věnuje několika zajímavým novinkám, které budou na MSV 2007 předvedeny.

Spínací jednotky pro světlovodná vlákna

V nabídce prvků pro komunikační sběrnice využívající plastová světlovodná vlákna přichází Balluff na trh s řadou spínacích jednotek BFB 75K (obr. 1). Tyto jednotky využívají viditelné červené světlo. Jsou určeny pro montáž na lištu DIN, což usnadňuje a urychluje jejich montáž a demontáž, a to i v místech s nedostatkem prostoru a obtížným přístupem. Spínací body se nastavují pomocí funkce teach-in, dynamicky nebo staticky, popř. i s možností využít externí řídicí signál. K dispozici jsou tři verze jednotek, Basic, Advanced a Premium.

Verze Basic má osmibitový převodník, spínací frekvenci 1,5 kHz. Její předností je příznivá cena a snadné ovládání.

Verze Advanced a Premium mají dvanáctibitový převodník, spínací frekvenci do 8 kHz a čtyřmístný displej. Na výběr jsou dva provozní režimy, Fine a High Distance. K dispozici jsou též časové funkce a jemné nastavení spínacích bodů. Verze Premium má navíc, kromě všech funkcí verze Advanced, analogový výstupní signál 0 až 10 V, jehož hodnota je úměrná odrazivosti nebo vzdálenosti cílového objektu.

Kompletní řada indukčních senzorů

Indukční snímače GlobalProx jsou na trhu od roku 2001, byly jich prodány řádově miliony a jejich spolehlivost byla vyzkoušena v tisících úloh. Nyní byl jejich sortiment doplněn snímači s prodlouženým snímacím rozsahem určenými k nevestavné montáži (non-flush).

Snímače GlobalProx tedy lze využít ve všech běžných úlohách v průmyslu, a vždy si uživatel může vybrat vhodný senzor: s vestavnou i nevestavnou montáží, s běžnou i prodlouženou spínací vzdáleností, s výstupem PNP nebo NPN, s konektorem nebo s kabelem, ve velikostech od M8 do M30. Snímače Global-Prox nesou značku CE pro evropské země stejně jako certifikát C-UL-US, zaručující shodu s regulatorními požadavky v USA a Kanadě.

Průmyslové identifikační systémy

Radiofrekvenční identifikace, pro niž se nyní používá zkratka RFID, není v průmyslové automatizaci žádným nováčkem, stejně jako jím není ani firma Balluff, která se může pochlubit již dvacetiletými zkušenostmi v tomto oboru. V současné době nabízí čtyři varianty systémů RFID, lišící se využívanou frekvencí, dosahem, odolností proti rušení, pamětí nosičů dat atd.

Novinkou, představenou na letošním Hannover Messe, je systém BIS M (obr. 2), splňující normu ISO 15693. BIS M, který pracuje na frekvenci 13,56 MHz, dosud odpovídal pouze požadavkům normy ISO 14443 (Identification cards – Proximity integrated circuit(s) cards), a byl tedy vhodný pro čtecí vzdálenosti do 10 cm. ISO 15693 (Identification cards – contactless integrated circuit(s) cards – Vicinity Cards) je norma pro čtecí a záznamová zařízení s dosahem až 1 m. Systém BIS M splňuje oba standardy: to, který bude využíván, se vybere nastavením jeho parametrů.

Nosiče dat systému BIS M jsou nově vybaveny pamětí FRAM (Ferroelectric Random Access Memory) s kapacitou do 2 kB a s téměř neomezeným počtem čtení a zápisů. Jsou dostupné v různých tvarech (kotouč, váleček, štítek, kvádr) a velikostech.

Novinkou je též jednoduché a cenově přístupné provedení systému BIS L (pracuje v pásmu 125 kHz) s nosiči dat určenými pouze pro čtení, a to i za pohybu. Systém využívá jednoduchý sběrnicový protokol Easy Loop, umožňující až šestnácti čtecím hlavám cyklicky zasílat data do centrálního řídicího systému prostřednictvím téhož kabelu, jímž se přenáší napájení.

Závěrem

Společnost Balluff má bohatý sortiment, který neustále doplňuje a vylepšuje podle potřeb zákazníků. Zde bylo prezentováno jen několik novinek; další mohou zájemci vidět ve stánku na MSV nebo se o nich informovat na webových stránkách společnosti.

(Balluff)

Obr. 1. Spínací jednotky pro světlovodná vlákna
Obr. 2. Průmyslový radiofrekvenční identifikační systém BIS M

Příspěvek lze ve formátu PDF stáhnout zde