Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

Novinky pro detekci polohy a barev

číslo 3/2005

Novinky pro detekci polohy a barev

Firma Balluff nabízí nové subminiaturní optoelektronické snímače polohy, snímače barev a kompaktní kvádrové indukční snímače přiblížení s prodlouženou spínací vzdáleností.

Obr. 1.

Obr. 1. Subminiaturní optoelektronické snímače polohy BOS 2K

BOS 2K – není nic menšího!

Nabídku svých optoelektronických snímačů polohy doplnila firma Balluff o subminiaturní řadu BOS 2K – difuzní, s funkcí potlačení pozadí nebo bez ní, reflexní nebo jednocestné optické závory (obr. 1). Malinké snímače s rozměry 20 × 7,5 × 10 mm jsou vhodné zejména pro montážní a manipulační techniku. Charakterizují je dlouhé snímací vzdálenosti, krátké doby odezvy a velká necitlivost na okolní světlo. Lze je montovat do úzkých mezer, dutin nebo na montážní lišty. Malý, jakoby laserový světelný bod umožňuje i ve stísněných podmínkách spolehlivě detekovat i malé předměty. Přesné zaměření, přesně definovaný rozsah snímání a světelná stopa o průměru jen 1 mm jsou výsledkem použití nového typu přesné bodové vysílací LED. Nejvýznamnějším rysem nové řady formátu sub-mini je přesné potlačení pozadí jako klíčová funkce optoelektronických snímačů. Pro ochranu před i velmi nepříznivými provozními podmínkami mají snímače krytí IP67. Životnost snímačů prodlužuje použití montážních otvorů s kovovými pouzdry pro šrouby M3.

Obr. 2.

Obr. 2. Snímače barev BFS 26K jsou nezávislé na vnějším osvětlení

Pohled na svět v plné barvě...

Snímače barev Balluff BFS 26K jsou žádány všude, kde je třeba spolehlivě detekovat a rozlišovat předměty různých barev. Používají pulsující bílé světlo, a proto snadno snímají předměty v měnící se vzdálenosti nezávisle na okolním světle. Snímače BFS 26K jsou dostupné ve třech verzích s různými rozměry světelných stop: s čtvercovou stopou 2 × 2 mm, obdélníkovou stopou 1 × 5 mm nebo kruhovou stopou o průměru 4 mm. První typ se volí pro detekci velmi malých dílů nebo rozlišování jemných detailů, např. na deskách plošných spojů nebo pro objekty s jemnou strukturou. Verze s obdélníkovou stopou je vhodná zejména pro přesnou detekci velmi malých obdélníkových objektů, např. při kontrole přítomnosti všech vodičů v plochém kabelu a pro ověření jejich správného pořadí.

Kompaktní indukční snímače přiblížení s prodlouženým dosahem

Trhem jsou stále častěji požadovány malé kvádrové snímače přiblížení. Snímač BES R05 řady Midi s rozměry 40 × 26 × 12 mm, (obr. viz inzerát) zpřístupňuje firmě Balluff celou novou oblast úloh. Jako další příspěvek k flexibilitě montáže je nabízen také vývod připojovacího kabelu pod úhlem 45°. Snímač R05 je k dispozici se spínací vzdáleností 2 nebo 4 mm a je dostupný i v provedení AC/DC s napájecím napětím 250 V. Snímače řady Midi, které lze připojit konektorem nebo integrovaným kabelem, mají spínací nebo rozpínací výstup a polaritu výstupu (PNP nebo NPN). Velký rozsah spínací vzdálenosti poskytuje funkční rezervu např. při detekci předmětů za jejich pohybu.

Pro úlohy s velmi omezeným montážním prostorem jsou určeny indukční kvádrové snímače BES R04 a BES R03. Spínací vzdálenost snímače R04 v pouzdru 16 × 8 × 4,7 mm je 1,5 mm ve vestavném a až 2,5 mm v nevestavném provedení. Nové vestavné provedení BES R03 s rozměry pouze 30 × 10 × 6 mm má při kompaktní konstrukci spínací vzdálenost 3 mm.

(Balluff CZ)

BALLLUFF CZ, s. r. o.
Pelušková 1400
198 00, Praha 9 - Kyje
tel.: 281 940 099
fax: 281 940 066
e-mail: cz@balluff.de
http://www.balluff.cz