Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Novinky Phoenix Contact z veletrhu SPS/IPC/Drives

číslo 2/2003

Novinky Phoenix Contact z veletrhu SPS/IPC/Drives

Narůstající význam norimberského veletrhu SPS/IPC/Drives, rozšířeného již do pěti hal, dokládala nejen přítomnost největších evropských i světových firem, ale především obrovský zájem odborné veřejnosti. Společnost Phoenix Contact patřila k největším vystavovatelům a pro tento veletrh připravila několik novinek.

Obr. 1. Obr. 2. Obr. 3.

Odolné ethernetové rozbočovače pro průmyslové prostředí

Po přepínatelném rozbočovači pro ethernetovou síť Switch F5TX, který má pět vstupů pro dvoulinky s kroucenými žilami na šířce jen 45 mm, následuje varianta 4TX/FX se čtyřmi metalickými a jedním optickým vstupem a Switch 8TX s osmi vstupy. Přepínatelné rozbočovače (switches) na rozdíl od běžných rozbočovačů (hubs) omezují zbytečné komunikace a zvyšují tak výkonnost sítě. Všechny uvedené rozbočovače automaticky detekují přenosovou rychlost 10 nebo 100 Mb/s. Lze je použít i ke spojení segmentů s různou přenosovou rychlostí. Topologie může být lineární, kruhová nebo redundantní kruhová. Konstrukce těchto rozbočovačů umožňuje jejich snadnou instalaci do rozváděčů řídicích systémů.

Obr. 4.

Digitální I/O moduly s velkou hustotou kanálů

Svorkové bloky s vysokou hustotou kanálů pro digitální vstupy IB IL 24 DI 32/HD a digitální výstupy DO 32/HD modulárního automatizačního systému Inline umožňují zpracovat digitální I/O signály na velmi malém prostoru. Pomocí těchto svorek šířky pouze 48 mm s krytím IP20 (tedy určených pro montáž do rozváděče) je možné přijmout a vybavit až 32 digitálních signálů. Hlavní předností těchto svorek je příznivá cena na jeden kanál.

Spouštěč motoru s rozhraním Profibus

Jako doplněk k širokému spektru spouštěčů s připojením na sběrnici Interbus jsou nyní k dispozici dvě zařízení s rozhraním pro Profibus, díky širokému spektru svých funkcí použitelná v různých průmyslových odvětvích. Jako jednokanálová varianta je spínač použitelný pro provoz trojfázových asynchronních motorů zapojených na Profibus. Jedním přístrojem lze řídit dva motory zcela nezávisle na sobě. U varianty s reverzací je možné řídícím povelem obrátit směr otáčení motoru. Pomocí spouštěčů Profibus v krytí IP54 lze řídit motory s výkony od 250 W do 1,5 kW. Spouštěče je možné použít i pro jednoduché polohovací aplikace, neboť jsou v nich integrovány digitální vstupy. Dva digitální výstupy lze provozovat s proudem do 500 mA v každém výstupu. Další konektor M12 umožňuje připojit ruční ovládání motoru. Tak lze dílčí zařízení uvést do provozu a vyzkoušet i bez připojení ke sběrnici.

Obr. 5.

Instalační systém S-Line

Instalační systém S-Line je určen pro malá zařízení a stroje a umožňuje připojit na jednu sběrnici až osm snímačů nebo akčních členů. Účastníci se připojují pomocí standardních konektorů M8. Pro připojení na nadřízenou sběrnici (Interbus, Profibus-DP, CANopen, DeviceNet) je k dispozici kabel s konektorem M12. Moduly S-line v třídě krytí IP67 lze montovat přímo na stroj. Jejich konektory jsou uspořádány v řadě, což usnadňuje manipulaci s kabely. V systému je integrován i dvouvodičový rozvod bezpečnostních signálů a k S-Line je tak možné pomocí speciálních konektorů (které jsou žluté, na rozdíl od standardních zelených) připojit i havarijní tlačítka nebo koncové spínače. Každá instalace S-line začíná i končí modulem Inline, kde jsou i bezpečnostní relé.

Robustní terminál

Terminál TRM 5015 s displejem LCD, dotykovou obrazovkou a ovladači po stranách, vhodný pro drsné průmyslové prostředí, je zcela novým produktem v sortimentu firmy Phoenix Contact. Pod displejem je pět ovladačů, jimiž lze na obrazovce vyvolat klávesnici, přepínat okna, simulovat funkci pravého tlačítka myši nebo měnit jas obrazovky. V postranních přídavných modulech jsou další obslužné prvky (tlačítka, signálky nebo spínače na klíček), jež se aktivují z terminálu a jsou k dispozici jak pro Windows, tak pro sběrnici Interbus.

Obr. 6.

Inteligentní diagnostika DiagNet

DiagNet je hardwarový a softwarový produkt pro inteligentní diagnostiku. Základem je vizualizační systém Genesis 32 ve spojení s diagnostickým softwarem sběrnice Interbus Diag+. Rozpozná-li Diag+ závadu na některém uzlu sběrnice, zobrazí se v DiagNetu schémata, plány a fotografie porouchaného přístroje a interpretace chybového kódu. Odpadá vyhledávání v papírové dokumentaci. Veškeré údaje mohou být uloženy centrálně na datovém serveru a tam také spravovány.

Rozsáhlá expozice firmy Phoenix Contact na veletrhu SPS/IPC/Drives zahrnovala komponenty, moduly a řešení pokrývající oblast komunikace, vstupní a výstupní moduly, řízení včetně softwaru, přístroje pro obsluhu a monitorování, komponenty pro pohony atd. Nabídka byla doplněna průmyslovými moduly a bloky z oblasti konektorové techniky, rozhraními a instalačními moduly.

Literatura:

[1] KNAFKA, F.: Offen gezeigt. Up Date, 2002, 02/4, s. 6.

[2] RINGE, M.: Zwei Kreise – eine Leitung. Up Date, 2002, 02/4, s. 11.

Gustav Holub

Phoenix Contact, s. r. o.
Kobližná 2
602 00 Brno
Tel./fax: 542 213 701
http://www.phoenixcontact.com

Inzerce zpět