Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Německá firma Euchner patří k předním světovým výrobcům komponent určených k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních. Jde hlavně o bezpečnostní dveřní spínače, zámky, systémy s vysokou úrovní kódovaní využívající transpondéry RFID, bezpečnostní PLC, vyhodnocovací jednotky atd. V letošním roce bude na trh uvedeno několik novinek, které zde budou podrobněji představeny.
Bezpečnostní zámek CTP s vysokou úrovní kódování
Nový bezpečnostní zámek CTP (obr. 1) kombinuje léty prověřený funkční princip elektromechanických bezpečnostních zámků s monitorováním jištění ochranného krytu a moderní techniku unikátně kódovaných transpondérů RFID. Díky tomu dosahují zámky CTP úrovně funkčních vlastností PL e a kategorie bezpečnostních částí ovládacího obvodu Cat. 4 podle ČSN EN ISO 13849-1, a to bez vyloučení závady na mechanických dílech zámku (fault exclusion). CTP také vysoce překračuje požadavky normy ČSN EN ISO 14119:2013 (Bezpečnost strojních zařízení – Blokovací zařízení spojená s ochrannými kryty – Zásady pro konstrukci a volbu) na spínače typu 4 s vysokou úrovní kódování. Zámky CTP jsou ideální pro aplikace vyžadující nejen vysokou úroveň funkčních vlastností PLr, ale i velkou jisticí sílu (až 2 500 N).
Zámky CTP jsou vybaveny detailní diagnostikou. Indikační LED jsou umístěny na předním krytu zámku, a jsou tedy dobře viditelné. Diagnostické a monitorovací signály je možné pomocí výstupů přivést i do nadřazeného systému.
Některá provedení zámků CTP umožňují také sériové řazení až dvaceti prvků vybavených rozhraním AR (CES-AR, CET-AR, ESL-AR, MGB-AR) při zachování PL e. Odolné mechanické provedení s krytím IP69K, malé rozměry, vhodný tvar a hlavně rozměrová kompatibilita s rozšířenými elektromechanickými zámky typových řad Euchner TP, STP a STA znamenají ideální produkt pro snadné splnění požadavků na minimalizování možností ochromení blokovacího zařízení, jak o nich mluví kapitola 7 nové normy ČSN EN ISO 14119:2013.
ESL – dveřní madlo s integrovaným bezpečnostním spínačem
Nové multifunkční dveřní madlo ESL (obr. 2) je určeno pro ochranu a monitorování bezpečnostních dveří, krytů a klapek na strojích a výrobních linkách. Skládá se z vlastního madla a integrovaného bezpečnostního spínače, využívajícího prověřenou techniku unikátně kódovaných transpondérů RFID. Integrovaná elektronika CES-AR umožňuje zapojit až dvacet madel ESL (nebo jiných komponent Euchner AR) do série. ESL má také dvě indikační LED zobrazující stavové a diagnostické informace.
Kompaktní a symetrické provedení usnadňuje montáž na hliníkové nebo ocelové profily šířky 30 až 50 mm jak pro dveře zavěšené vpravo, tak i pro dveře zavěšené vlevo. Uživatel rovněž může snadno přemístit konektor nahoru nebo dolů.
Robustní celokovové provedení je vhodné pro průmyslové použití. Pouzdro je konstruováno tak, aby mohlo být používáno i jako doraz dveří. V pouzdře je navíc instalována zámková vložka – tou lze madlo uzamknout a zabránit tak neautorizovaným osobám otevřít dveře a zastavit stroj nebo linku.
Dveřní madlo ESL je také možné doplnit mechanismem s tlačítkem, které umožňuje zevnitř chráněného prostoru a bez použití nástrojů otevřít dveře.
Modulární programovatelný bezpečnostní systém MSC
Nový malý bezpečnostní řídicí systém MSC (obr. 3) je univerzální, volně programovatelný modulární bezpečnostní systém pro ochranu strojů a jiných instalací. Lze k němu připojit velké množství různých typů bezpečnostních prvků. Základní jednotka i všechny rozšiřující moduly dosahují úrovně PL e a Cat. 4 podle ČSN EN ISO 13849-1 MSC je velmi flexibilní. Už se samotnou základní jednotkou je možné realizovat úlohy s až osmi vstupy a dvěma výstupy. Pro rozsáhlejší úlohy lze systém MSC rozšiřovat pomocí několika typů rozšiřujících modulů se vstupy a výstupy. To uživateli dovoluje sestavit systém přesně odpovídající jeho požadavkům. Euchner také nabízí široký výběr komunikačních modulů pro různé průmyslové sběrnice.
Systém se programuje pohodlně na PC v programu Euchner Safety Designer, který je zdarma a je přiložen ke každé základní jednotce. Tento program má jasné rozvržení na obrazovce a je velmi intuitivní. Pro vytváření vlastních programů je k dispozici velké množství již hotových bezpečnostních funkcí a bloků i logických operátorů. Základní jednotka se pro účely programování k PC připojuje prostřednictvím portu USB umístěného na jejím předním krytu.
Volitelně lze základní jednotku doplnit paměťovým modulem, na který se automaticky ukládá kopie aktuálního programu. Díky tomu je případná výměna základní jednotky velmi rychlá a jednoduchá.
MSC také nabízí mnoho způsobů diagnostiky, od jednoduché diagnostiky pomocí LED na předním krytu až po detailní kontrolu pomocí programu Euchner Safety Designer. Díky tomu lze příčinu chyby rychle odhalit a problém vyřešit.
Pasivní distribuční modul AC-DP-04-SA
Nový pasivní distribuční modul AC-DP-04-SA (obr. 4) dovoluje rychlé a snadné sériové pospojovaní bezpečnostních spínačů přímo v místě instalace. Lze k němu připojit až čtyři spínače řady CES-AR, CET-AR nebo ESL-AR. Decentralizované řešení pospojování je zvláště výhodné pro modulární stroje nebo tam, kde není dostatek místa v rozváděči.
Vzhledem k použití standardních kabelů s konektory M12 je zapojení snadné a rychlé, s minimální možností vzniku chyb. Neobsazené konektory na distribučním modulu se osadí zkratovacími zástrčkami. Bezpečnostní i monitorovací signály jsou přímo v místě instalace seřazeny dohromady a pomocí dvou konektorů vyvedeny do nadřazeného bezpečnostního vyhodnocovacího systému a do PLC, zajišťujícího popř. i vizualizaci a monitorování stavu jednotlivých dveří nebo krytů. Každý vstupní port na modulu je také vybaven indikační LED.
Při větším počtu spínačů je možné distribuční moduly řadit do série. Moduly mají kompaktní tvar a odolné pouzdro s krytím IP67.
Obr. 1. Bezpečnostní zámek CTP s transpondérem RFID
Obr. 2. Dveřní madlo ESL
Obr. 3. Bezpečnostní PLC Euchner MSC
Obr. 4. Distribuční modul AC-DP-04-SA