Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Novinky od Fieldbus Foundation – jaro 2011

Organizace Fieldbus Foundation nedávno informovala o novinkách, které v oboru sběrnice Foundation Fieldbus (FF) přineslo jaro 2011.
 
V oblasti registrace produktů odpovídajících standardu byly registrovány první dva hostitelské systémy sběrnice FF obsahující nový povinný profil označený 61b. Jde o systém DeltaV se sofwarem AMS Suite: Intelligent Device Manager od firmy Emerson Process Management a systém GE ControlST od GE Energy. Oba systémy v testech prokázaly schopnost podporovat diagnostickou techniku podle doporučení NAMUR NE107, požadovanou nyní v rámci druhé etapy ověřování
shody hostitelských systémů se standardem FF a jejich registrace.
 
V rámci konceptu WIO (Wireless and Remote I/O), umožňujícího integrovat kabelové a rádiové vysokorychlostní (100 Mb/s) sítě FF HSE (High Speed Ethernet) navzájem i se sítěmi bezdrátových provozních přístrojů podle standardů WirelessHART® i ISA 100.11a, jsou nově jako podpora vývojářům zařízení k dispozici High Speed Ethernet Wireless and Remote I/O Specification a nástroj HSE Interoperability Test Kit (HSE ITK) aktualizovaný s ohledem na Device ITK Profile 6.0.
 
V oblasti funkčních bloků přibyla zcela nová specifikace FF Flow Transducer Block Final Specification (FF-908 FS 1.0), obsahující spolu se standardním funkčním blokem převodníku průtoku také velmi výkonnou totalizační funkci.
 
Další informace viz www.fieldbus.org.
 
[Tiskové informace Fieldbus Foundation, duben–květen 2011.]

(sk)