Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Novinky na trhu průmyslových počítačů

číslo 10/2004

Novinky na trhu průmyslových počítačů

EPC – počítače s velkou spolehlivostí

Firma Elektronik-Systeme Lauer ve svých embedded PC (EPC) zkombinovala výhody panelových PC určených k montáži do rámu v rozváděči s kompaktní konstrukcí vestavných systémů. Od panelových PC byly převzaty dotykové displeje a moderní atraktivní vzhled, od vestavných systémů koncepce bez pohyblivých součástí, která zajišťuje maximální spolehlivost a odolnost proti poškození.

EPC jsou kompaktní a mechanicky odolné osobní počítače. Speciální procesory s frekvencí do 1 GHz nevyžadují aktivní chlazení. Místo pevných disků jsou použity paměťové karty compact flash (CF). Koncept tří pamětí, který umožňuje oddělit oblasti operačního systému, klientské aplikace a uživatelských dat, zjednodušuje jejich odlaďování a řešení případných problémů. Díky možnosti kombinovat různé čelní panely se standardizovanými jednotkami CPU lze složit vhodná řešení pro mnoho různých aplikací. Čelní panely jsou standardně vybaveny průmyslovými barevnými displeji TFT s velkým kontrastem o úhlopříčkách od 6,4" do 15". Dotykové stínítko displeje s čelním krytím IP65 je základem jednoduché komunikace obsluhy se strojem.

Význačným rysem EPC je malá vestavná hloubka. K dispozici jsou rozšiřující moduly PC/104, mj. s rozhraními MPI (Multi-Point Interface, rozhraní používané firmou Siemens) nebo pro sběrnice Profibus a CANopen. Standardním operačním systémem jsou Microsoft Windows XP Embedded nebo Microsoft Windows CE.NET. Pro svou vynikající stabilitu mohou být EPC použita také jako řídicí systémy pro stroje a výrobní zařízení. V kombinaci se softPLC se mohou EPC proměnit ve výkonné programovatelné automaty, jež jsou kompatibilní s IEC 61131-3 nebo Simatic S7 (Siemens).

Jednotky MEI WOP-iT kombinují funkce HMI a MES

Jednotky rozhraní Management Execution Interface (MEI) WOP-iT nabízejí uživatelům vedle obslužných a monitorovacích funkcí navíc administrativní funkce z kategorie MES (Manufacturing Executive System). Jejich parametry lze měnit pomocí aplikace WOP-iT-Designer, vyvinuté speciálně pro tento účel. Jednotky WOP-iT se tak ujímají některých úkolů nadřazeného systému a snižují jeho zatížení. Mimo to do značné míry zjednodušují programování PLC. Změny parametrů ve WOP-iT totiž zpětně neovlivňují program v PLC a to usnadňuje proces uvádění do provozu a umožňuje vykonávat změny v běžném provozu. MEI řady WOP-iT jsou vybaveny špičkovými aktivními displeji TFT „1000/1200 key color„ o úhlopříčce 10,4" nebo 12,1" v průmyslovém provedení. Jas displeje dosahuje hodnot 230 cd/m2, popř. 300 cd/m2. Na čelním panelu s krytím IP65 jsou dvě skupiny kláves. Řídicí jednotka je vybavena procesorem NS-Geode-GX1 s taktem 300 MHz. Velikost operační paměti může být, podle potřeb zákazníka, 64 až 256 MB.

Do výrobní řady WOP-iT patří také průmyslové panelové počítače s odolným dotykovým displejem o velikosti 5,7", 6,4", 10,4" nebo 12,1" v barevném (STN – Super Twisted Nematic Field Effective Material) nebo monochromatickém provedení. Počítače s displejem 5,7" jsou vybaveny řídicí jednotkou s procesorem Intel-Xscale-PXA255 s frekvencí 200 MHz nebo procesorem Intel StrongARM 206 MHz a operační pamětí 64 MB. Integrovat lze paměťovou kartu o velikosti 16 až 256 MB. Vnější rozměry jsou 215 × 160 × 60 mm. Rozsah provozních teplot je 0 až 50 °C.

WOP-iT mají standardně dva ethernetové porty 10/100 Mb/s, umožňující jednotku snadno propojit s internetem či intranetem. Jednotky samy mohou např. posílat e-mailové zprávy s výstražným hlášením. Nad rámec standardní dodávky je možné jednotku vybavit rozhraním RS-232, RS-485/422, MPI, Profibus-DP a CANopen.

Zaváděcí sady WOP-iT uživatele přesvědčí, že s jednotkou se pracuje opravdu snadno. Obsahují mimo vlastní jednotku WOP-iT také program WOP-iT-Designer, runtime verzi softwaru WOP-iT a modul rozhraní podle vlastní volby. Vybrat si lze moduly pro RS-232/TTY, RS-422/485, MPI, Profibus (slave), DeviceNet, CANopen nebo Ethernet. V zaváděcí sadě je navíc zahrnut jeden den školení. Zaváděcí sady jsou pro verze WOP-iT 570, 1000 a 1200 nabízeny v jakékoliv variantě (s dotykovým stínítkem nebo klávesnicí, s barevným nebo monochromatickým displejem) za výhodné ceny.

Průmyslové počítače: software SCADA součástí dodávky

Průmyslové počítače řady VPC take off od společnosti Elektronik-Systeme Lauer jsou k dispozici v panelovém provedení k vestavbě do skříňových rozváděčů nebo jako vestavná PC. Nyní jsou nabízeny v jedné dodávce se softwarem SCADA. Uživatel tak dostane kompletní vizualizační systém za velmi výhodnou cenu. Výkon počítačů lze v budoucnu zvyšovat. V počítači jsou použity vysoce kvalitní standardní základní desky, které jsou podrobovány speciálním testům. Firma nabízí také průmyslové počítače (IPC) s procesory Pentium 4 s frekvencí až 2,4 GHz. VPC take off neobsahují pohyblivá paměťová média a pracují bez aktivního chlazení. Vyznačují se vysokou odolností proti nárazům. Jsou vybavena aktivními displeji TFT o úhlopříčkách 6,4" až 15", u panelové verze do velikosti až 18". Vestavné varianty lze ovládat z dotykového displeje. Krytí předního panelu je IP65. Ze sortimentu softwaru SCADA si může uživatel zvolit buď runtime licence WinCC od společnosti Siemens, Intouch od firmy Wonderware, nebo Zenon od společnosti Copa-Data.

Kam pro další informace

Další informace o jednotkách SCADA/HMI a MEI si mohou zájemci vyžádat u výhradního dovozce, firmy Schmachtl CZ. Adresa je uvedena v inzerátu na následující straně.

Schmachtl CZ

SCHMACHTL CZ
Vestec 185
252 42 Jesenice u Prahy
tel.: 244 001 500
e-mail: office@schmachtl.cz
http://www.schmachtl.cz

Inzerce zpět