Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Novinky firmy Harting na Hannover Messe

Novinky firmy Harting na Hannover Messe

Dubnový strojírenský veletrh v Hannoveru je vždy přehlídkou trendů i konkrétních novinek. Letos zde firma Harting ve dvou halách představovala novou koncepci Connectivity & Networks, provázaný systém pasivních a aktivních spojovacích komponent pro použití v průmyslu. Uvedené novinky lze rozdělit do tří oblastí podle způsobu použití: komponenty technologických zařízení, propojování přístrojů a zařízení a tvorba průmyslových sítí.

Komponenty technologických zařízení

Nabídka komponent pro technologické díly a zařízení zahrnuje tradiční použití konektorů v dopravě, energetice a průmyslu, kde je požadována především dlouhá doba života, vysoký stupeň krytí, odolnost proti agresivním substancím, vibracím, rázům, vysokým i nízkým teplotám a silným elektromagnetickým polím.

Obr. 1.

Obr. 1. Modulární konektor Han® CD-Modul

Standardní nabídka firmy vytváří systém několika tisíc komponent, které lze sestavovat do celků podle specifických potřeb zákazníka.

Silové (do 650 A) a datové vložky lze vkládat do několika řad krytů (s velkou mechanickou i elektromagnetickou odolností, IP68) nebo společně montovat do tzv. modulárních konektorů. Ty nabízejí až dvanáct kombinací v jediném krytu při výběru z více než třiceti rozdílných typů metalických, optických a pneumatických vložek. Počet variant stále roste – novinkou je např. CD-Modul se třemi napájecími kontakty pro 40 A a čtyřmi signálovými kontakty do 10 A na obr. 1, vhodný zejména pro třífázové motory vyžadující vedle napájení také signálové kontakty (brzdění, měření teploty).

Obr. 2.

Obr. 2. Vertikálně dělený dvoudílný kryt Han® Easy-Hood
Obr. 3. Korozivzdorné konektory Han-Inox

V Hannoveru měly letos premiéru vertikálně dělený dvoudílný kryt Han® Easy-Hood velikosti 16B (obr. 2 vlevo), který doplnil existující typ 24B, a žádané hadicové adaptéry. Řada je kompatibilní se standardními dolními kryty a nabízí snadnou montáž i údržbu vodičů. Rovněž se ušetří výdaj za kabelovou průchodku.

Úplnou novinkou je řada konektorů Han-Inox vyrobených z velmi kvalitní korozivzdorné slitiny (obr. 3). První je nabízen s krytem velikosti 10B a následovat bude populární velikost 3A. Novinka otevírá nové možnosti využití konektorů značky Harting v potravinářství, zpracovatelském průmyslu, jaderné energetice apod.

Obr. 3.

Propojování přístrojů a zařízení

V oblasti propojování periferních přístrojů a zařízení je kladen důraz na estetiku a snadnou manipulaci při zachování parametrů umožňujících použití v průmyslových provozních podmínkách. Často jde o malá přenosná zařízení umístěná v halách a stáncích nebo venku před nimi, na sloupech či uvnitř vozů. Většinou jde o konektorový průchod z kabelu přes stěnu zařízení přímo na desku plošného spoje, popř. o propojování uvnitř těchto zařízení (desek na sběrnici nebo mezaninových konstrukcí). Typické jsou v této oblasti konektory řady Han Push Pull s malými a zároveň robustními plastovými kryty, které lze spojit pouhým tlakem a rozpojit lehkým tahem za pohyblivou část pouze dvěma prsty. Tyto konektory mají krytí IP67 a nabízejí velkou hustotu zástavby na panelu.

Obr. 4.

Obr. 4. Nová průkopnická metoda zakončování kabelů: vložka Han-Quick Lock®

U vložky Han® Push Pull Power 4/0 je poprvé použit nově vyvinutý způsob zakončení kabelů s názvem Han-Quick Lock® – rychlý, spolehlivý, pohodlný, prostorově úsporný a demontovatelný, umožňující využít principy axiální montáže i pro vodiče malých průřezů (obr. 4). Stačí zasunout vodič do otvoru a modrou část zdířky zatlačit šroubovákem do těla vložky a spoj je hotov. Obráceným postupem lze spoj naopak rozpojit.

Do skupiny konektorů M12 v květnu přibude nový člen Han® M12 Crimp. Nemá dobře známý rychlospoj Harax®, ale špičkové zakončení krimpováním, jak požaduje norma EN 50155 (obr. 5). Najde tedy využití při těch nejnáročnějších úlohách, např. v dopravě.

Obr. 5.

Obr. 5. Konektor M12 s krimpováním podle EN 50155

Perspektivní novinkou v oblasti „vnitřních spojů“ jsou konektory Advanced MC systému Micro TCA, umožňujícím připojit moduly typu PICMG AMC.0 přímo na základní desku, a zejména konektory B+ Type Advanced MC pro Advanced TCA se zakončením způsobem Press-Fit (obr. 6).

Průmyslové sítě a připojení k PLC

Firma Harting klade důraz na stavbu decentralizovaných sítí přímo uvnitř výrobních hal. Využívá zde své know-how, jak zvládat náročné klimatické podmínky. Decentralizace přináší větší flexibilitu sítě na její fyzické úrovni, umožňující pružně měnit strukturu výrobní linky a měnit či přidávat stroje, snímače a akční členy, které se připojí do uzlu na nejbližší stěně. Rovněž se ušetří mnoho úseků rozvodu stíněných datových kabelů.

Obr. 6.

Obr. 6. Konektor B+ Type Advanced MC pro Advanced TCA se zakončením Press-Fit
Obr. 7. Ethernetový přepínač SmartCon Ethernet Switch

Novinkou v nabídce je sada průmyslových ethernetových přepínačů, jež jsou rozděleny podle stupně krytí (IP30, IP65/67 a „in-between“ na rozhraní IP67 a IP20) a podle způsobu ovládání (řízené, nastavitelné a neřízené). Dále lze zvolit typ montáže, osazení vstupů (RJ, M12, optická vlákna), napájecí zdroje, průmyslové datové zásuvky a kabeláž. Pro ovládání přepínačů a nastavení sítě je k dispozici Network Management Software.

Přepínače řady sCon 3000 (nastavitelné přes USB) získaly první místo v soutěži o nejlepší výrobek roku 2006 v kategorii Fieldbus & Networks pořádané časopisem Automation and Drives (obr. 7).

Obr. 7.

Návrh a výroba kabelových svazků

Společnost Harting s. r. o. zajišťuje také kompletní zákaznická řešení v oblasti spojovací techniky. Ta mohou kromě samotné výroby zahrnovat návrh nového nebo optimalizaci dosavadního kabelového svazku nebo ethernetové sítě podle požadavků zákazníka včetně vypracování technické dokumentace.

Dodávky tzv. na klíč šetří odborné kapacity, náklady na pořízení specializovaných zařízení, zjednodušují logistiku a nabízejí špičkové a garantované řešení.

Návrh a výroba kabelových svazků přitom nejsou omezeny jen na sortiment firmy Harting.

Technická podpora

Přes webové stránky http://www.harting.com lze otevřít interaktivní katalog Harkis on-line, obsahující nejen úplné katalogové informace, výkresy, ale i prostorové (3D) modely ve formátech IGES, Step a VRML, které lze importovat do většiny systémů typu CAD a zahrnout do vlastních konstrukcí a projektů. K dispozici jsou modely od jednotlivých dílů až po kompletní sestavy konektorů řady Han, které lze sestavovat díl po dílu přímo na monitoru počítače. Program Harkis vždy nabídne všechny varianty pro následující krok, např. všechny typy krytu pro již vybranou vložku. Konstruktér tak má jistotu, že volí ze všech možných kombinací, že díly k sobě opravdu patří a že jsou ve výrobním programu.

Na téže adrese jsou k dispozici ke stažení aktuální katalogy ve formátu pdf, a to včetně nově vydaných titulů Novinky 2007, Telecom outdoor solutions (katalog rozhraní, vydáno 3/07), TCA Connectors (12/06), Ethernet Network Solutions for the Industry (12/06) a Industrial Connectors Han® ver. 02 3 (5/06).

Ing. Tomáš Ledvina,
Harting s. r. o.

Harting s. r. o.
Mlýnská 2
160 00 Praha 6
e-mail: cz@harting.com
http://www.harting.cz